Soczysty kolor we wnętrzach od kultowej marki Marimekko!

Styl kultowej skandynawskiej marki Marimekko łatwo rozpoznać: duże printy, czyste, żywe czerwienie, zielenie, błękity i żółcie połączone z bielą, na której tle wydają się jeszcze bardziej wyraziste.

Styl kultowej skandynawskiej marki Marimekko łatwo rozpoznać: duże printy, czyste, żywe czerwienie, zielenie, błękity i żółcie połączone z bielą, na której tle wydają się jeszcze bardziej wyraziste. Marka dostępna jest już na scandinavianliving.pl.

Marimekko

Zasłona okienna? Tapicerowane wezgłowie łóżka? Obraz na ścianie? Spódnica? Obrus? Poduszka lub pościel? Marimekko nieustająco zachwyca nas swoimi pomysłami na tkaninę.Projektanci tej fińskiej marki lubią kontrastowe zestawienia i często sięgają po najmocniejsze z nich: czerń i biel. 60-letnia tradycja i tytuł wiodącej firmy włókienniczej na skandynawskim rynku zaowocował pojawieniem się charakterystycznych wzorów Marimekko w ofercie sklepu Scandinavian Living, dystrybutora marki w Polsce.

Pierwsze printy, powstałe w 1951 roku były niczym zastrzyk energii w smutnej i powojennej rzeczywistości Finlandii. Po fińsku Marimekko oznacza „sukienka dla Marii”. Jej twórcami byli Armi i Vitjo Ratia, którzy zaprosili do stworzenia swojej pierwszej kolekcji młode artystki, Maiję i Krisitinę Isola. Geometryczny wzór rozwiniętego kwiatu maku stał się wkrótce rozpoznawalnym na całym świecie znakiem firmowym marki.

Pokaz strojów uszytych z zaprojektowanych tkanin w geometryczne proste wzory zapoczątkował popularność firmy, początkowo tylko w Finlandii. Jednak kiedy zdjęcia Jacqueline Kennedy, występującej w  kreacjach Marimekko podczas kampanii wyborczej swojego męża, obiegły cały świat, sukces stał się faktem. Z czasem motywy z tkanin przeniesiono na naczynia i dodatki, które są dzisiaj uzupełnieniem kolekcji firmy.

Nawet jeśli ktoś nie wie, co to jest Marimekko, może kojarzyć kwiecisty wzór, który od ponad pół wieku fińska marka drukuje na swoich produktach. Wykorzystują go Converse, H&M i Muccia Prada. W szpilkach Manolo Blahnika w maki paradowała Carrie Bradshaw, bohaterka ”Seksu w wielkim mieście” (nosiła też kolorowe sukienki i bluzki Marimekko). Tej wiosny rozkwitły na samolotach linii Finnair.

Marimekko chwali się inspiracjami zakorzenionymi w twórczości ludowej swojego kraju. Nie są też im obce pomysły zaczerpnięte ze sztuki dwudziestego wieku. Twórców inspiruje op-art i pop-art, który lubi wykorzystywać powtarzane rytmicznie wizerunki przedmiotów codziennego użytku do swoich wzorów. Tkaniny Marimeko można traktować jak obrazy i wieszać na ścianie, a co dopiero szyć z nich pościel! Marimekko nieustannie zaprasza do kreowania swoich kolekcji międzynarodowych artystów i najwyraźniej dobrze wie, co robi!

Proste plamy, linie i piękne wzory z upływem czasu nie tracą na swojej świeżości. Najnowsze kolekcje kolorowych tkanin, pościeli, poduszek, wieszaków, talerzy, filiżanek, misek, dzbanków do herbaty, barwnych ręczników a nawet akcesoriów do telefonów czy laptopów dostępne są teraz w Konstancinie, w showroomie Scandinavian Living lub na stronie sklepu www.scandinavianliving.pl

www.scandinavianliving.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (100 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  29 marca 2014 10:47

  Fajne, nowoczesne wzory.

  Odpowiedz
 2. bbo  29 marca 2014 13:18

  Zaraz odwiedzę ich stronę i czuję, że zostanę tam na dłużej.

  Odpowiedz
 3. Ania  31 marca 2014 15:54

  cudne!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany