Soczewki kontaktowe – zapomnij o problemach związanych z ich noszeniem!

Spis treści:

Wiele osób noszących soczewki kontaktowe, nie czuje się dobrze, stosując tę metodę korekcji wzroku – aż 44% z nich odczuwa dyskomfort. Wśród potencjalnych użytkowników soczewek panują również mity związane z ich noszeniem. Niektórzy sądzą, że soczewki są niezdrowe, nie przepuszczają tlenu, czy też powodują infekcje. Wymienione wątpliwości w większości przypadków są jednak nieuzasadnione. Tym bardziej, że technologie i materiały wykorzystywane do produkcji soczewek kontaktowych oraz sposoby ich dopasowywania do oka są stale udoskonalane. Przykładem tego może być przełomowa technologia gradientu uwodnienia zastosowana w soczewkach jednodniowych, która  łączy właściwości nawilżające z wysoką przepuszczalnością tlenu i pozwala zapomnieć o dotychczasowych problemach, występujących przy korzystaniu z soczewek kontaktowych.

Komfort jest istotnym czynnikiem satysfakcji dla osób noszących soczewki kontaktowe. Niski poziom satysfakcji powoduje bowiem, że ich dotychczasowi  użytkownicy rezygnują z tej metody korekcji. Tylko w samej Europie około 2,6 mln konsumentów rocznie porzuca ten sposób korekcji wady wzroku. Jak zatem wybrać i dbać o soczewki, by zapewniły nam komfort od początku do końca dnia?

Odpowiednie materiały i dopasowanie

Obecnie najczęściej noszone soczewki są wykonane z nowoczesnych materiałów silikonowo-hydrożelowych. Miękkie soczewki kontaktowe są niezwykle cienkie, elastyczne i  zaprojektowane tak, by możliwe było ich optymalne dopasowanie do kształtu gałki ocznej. Tylko odpowiednio dobrane soczewki mogą nam zagwarantować komfort użytkowania – zbyt ciasne mogą bowiem spowodować komplikacje.  Soczewka musi w miarę swobodnie poruszać się po powierzchni oka, nieomal „pływać”. Zbyt ciasna soczewka uniemożliwiłaby swobodny przepływ łez między soczewką a rogówką. Utrzymanie właściwego przepływu łez jest niezwykle ważne, gdyż służy wypłukiwaniu spod soczewki ewentualnych zanieczyszczeń. Z kolei zbyt luźna soczewka o nadmiernej ruchomości na oku, może powodować przede wszystkim dyskomfort, jak również niestabilne widzenie przy mrugnięciu. Przykładem soczewki, która dzięki zastosowaniu odpowiedniej średnicy i promienia krzywizy, gwarantuje dopasowanie do potrzeb ponad  97% użytkowników jest DAILIES TOTAL 1®.

Uwodnienie i przepuszczalność tlenu

Same soczewki nigdy nie powodują suchości oczu, ale mogą potęgować to uczucie w sytuacjach, gdy przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, długo pracujemy przed ekranem komputera, bądź cierpimy na sezonowe alergie. Dlatego, aby soczewki kontaktowe były komfortowe w użytkowaniu, muszą być jak najlepiej uwodnione, a więc powinny zapewnić oczom odpowiednie nawilżenie. Jednocześnie powinny też przepuszczać odpowiednią ilość tlenu do gałki ocznej. Zawartość wody czy silikonu w materiale oraz grubość soczewki determinują przepuszczaną ilość tlenu. Można więc uznać, że im niższe uwodnienie materiału(dotyczy soczewek z materiałów silikonowo-hydrożelowych) i im cieńsza soczewka, tym więcej tlenu dociera do rogówki. Z drugiej jednak strony, im większe uwodnienie materiału, tym jest on bardziej wiotki. W praktyce oznacza to, że soczewka nie powinna być za cienka, gdyż musi zachować stabilny kształt w trakcie jej zakładania. Zatem oba parametry: stopień uwodnienia i grubość soczewki muszą być optymalnie dobrane. By połączyć doskonałe uwodnienie z wysoką przepuszczalnością tlenu, w budowie nowoczesnych, jednodniowych soczewek (DAILIES TOTAL 1®)  zastosowano przełomową technologię gradientu uwodnienia. Zawartość wody narasta od wnętrza soczewki, gdzie wynosi około 33%, do warstw zewnętrznych w których sięga ponad 80%. Ultragładka powierzchnia hydrofilnego żelu zapewnia doskonałe nawilżenie, a silikonowo-hydrożelowy materiał o niższym uwodnieniu w strefie wewnętrznej, zapewnia odpowiednią grubość i elastyczność materiału, a także wysoką tlenoprzepuszczalność.

Odpowiednia higiena

W praktyce często spotykamy się z pytaniem, czy soczewki kontaktowe sprzyjają infekcji oczu. Samo użytkowanie soczewek nie powinno prowadzić do jakichkolwiek powikłań czy infekcji. Warunkiem jest oczywiście zachowanie odpowiedniej higieny oraz stosowanie tylko odpowiednio dobranych soczewek. Trzema głównymi czynnikami ryzyka stanów zapalnych i infekcji są:

  • spanie w soczewkach do tego nie przeznaczonych (nawet sporadyczne, bez względu na przepuszczalność tlenu),
  • niestosowanie się do zasad pielęgnacji i wymiany soczewek oraz zanieczyszczenie pojemnika na soczewki.
  • Kontakt soczewek kontaktowych lub pojemnika do ich przechowywania z wodą(butelkowaną, przegotowaną, kranową czy w zbiornikach wodnych)

Soczewki należy stosować wyłącznie zgodnie z trybem ich noszenia. Jeżeli są to soczewki jednodniowe, bądź długookresowe, ale nie przeznaczone do noszenia w trybie „dzień-noc”, nie należy w nich spać. Trzeba również pamiętać o używaniu odpowiednich płynów czyszczących, a także aplikacji soczewek wyłącznie po dokładnym umyciu i wysuszeniu rąk. Poza zachowaniem wymienionych wyżej podstawowych zasad higieny, bardzo ważne są także wizyty kontrolne u specjalisty, które powinny odbywać się co 6 miesięcy, a przynajmniej raz w roku.

Odpowiednio dobrane i dostosowane do naszych potrzeb soczewki kontaktowe z pewnością zapewnią nam komfort i wygodę. Przy ich wyborze kierujmy się jednak dwoma aspektami: uwodnieniem i wysoką przepuszczalnością tlenu. Dzięki temu zapewnimy sobie doskonały komfort i zadbamy o zdrowie naszych oczu, a nawet zapomnimy, że w ogóle nosimy soczewki.

Autor: Sylwia Kropacz-Sobkowiak, Professional Services Manager w Alcon Polska.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (134 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...