Socjopata – kim jest i jak go rozpoznać?

Coraz częściej słyszymy termin „socjopata”. Z łatwością natkniemy się na niego w serialach, powieściach czy w luźnych rozmowach podsłuchanych w kinowym korytarzu. Jaki typ osobowości opisuje? Czym socjopata różni się od psychopaty i w jaki sposób postępować z taką osobą? Wyjaśniamy!

Socjopata to ktoś, o kim często myślimy jak o fikcyjnej postaci, która powstała w głowie reżysera. Tymczasem, jak dowodzą naukowcy, socjopaci są wśród nas i wcale nie należą do rzadkości. Przeciwnie – nawet co piąta osoba może być socjopatą! 

socjopata

źródło: www.pixabay.com

Socjopata – kim jest i jak go rozpoznać?

Socjopaci z pozoru wydają się zwykłymi osobami. Prowadzą normalne życie, nierzadko zakładając rodziny i piastując wysokie stanowiska pracy. Wielu ludziom mogą się nawet wydać duszami towarzystwa, pełnymi osobistego uroku – przynajmniej na początku znajomości. W rzeczywistości brak im zdolności do odczuwania wyższych uczuć, a ich postrzeganie świata jest zaburzone.

 

Socjopatia – przyczyny i objawy

Socjopatia to zaburzenie osobowości charakteryzujące się nieumiejętnością przystosowania się do życia w społeczeństwie oraz brakiem zrozumienia panujących w nim norm. Nie należy interpretować jej jako choroby, ponieważ nie można się z nią urodzić, ani nagle na nią zachorować. Przyczyną powstania tzw. osobowości dyssocjalnej jest szkodliwe środowisko dorastania, a szczególnie nieprawidłowe zachowanie rodziców obserwowane w dzieciństwie i/lub przemoc z ich strony. Takie „wychowanie” prowadzi do antyspołecznej postawy w dorosłym życiu.

Socjopata jest impulsywny i podatny na występowanie gwałtownych huśtawek nastrojów. Brak mu empatii i jakichkolwiek przejawów troski o drugiego człowieka. Nie liczy się z uczuciami innych. Przeciwnie – manipuluje nimi, by uzyskać zamierzone cele, a jednocześnie nie ma poczucia winy. W jednej chwili zdaje się kochać, w drugiej już nienawidzi. Towarzyszą temu wybuchy złości i agresywne zachowania. 

Socjopaci są przy tym egocentryczni. Uważają się za osoby bez jakiejkolwiek skazy. Często poszukują osób pragnących prawdziwej miłości i starają się je zdominować. Silnych, pewnych siebie i niezależnych ludzi traktują tymczasem jak potencjalne zagrożenie. Życie z nimi przypomina stąpanie po niepewnym gruncie. Nigdy nie wiadomo, co zrobią, gdyż dążą do celu po trupach, nie identyfikując się z otoczeniem. Chętnie obwiniają za to innych o swoje niepowodzenia. Ich związki rzadko są trwałe, ponieważ wymagają od ich partnerów ogromnej dozy zrozumienia i dobrej woli. 

 

Jak postępować z socjopatą?

Socjopacie nie należy dawać się sprowokować. Choć bywa to trudne, bo w naturalny sposób dąży on do konfliktu, a jego zachowanie sprawia innym przykrość, najlepiej jest unikać słownych bitew i w żaden sposób go nie prowokować. Idealnym wyjściem jest lekceważyć jego zagrywki, robić swoje i „schodzić mu z horyzontu”. Raz rozpoczętych sporów z nim nie da się bowiem wygrać. Socjopata nie zna granic i odważy się nawet na działania spoza prawa, byle tylko wygrać z osobą, która odważyła się stanąć po drugiej stronie barykady. Nie należy jednak się go bać. 

Zaburzenie, które dotyka socjopatów można leczyć, uciekając się do specjalistycznej terapii, polegającej na trenowaniu umiejętności społecznych i uczeniu przestrzegania wyznaczonych norm. Niestety socjopaci proszą o pomoc bardzo niechętnie, a namówienie ich do udziału w leczeniu graniczy z cudem. Co gorsza, niełatwo jest ich także zdiagnozować, dlatego wielu z nich przeżywa życie ani razu nie trafiając pod lupę psychiatry. 

 

Socjopata a psychopata – różnice

Wiele osób myli terminy „socjopatia” i „psychopatia”, używając ich wymiennie. Jednakże choć zaburzenia te są do siebie podobne, nie można postawić między nimi znaku równości. Skłonności psychopaty są bowiem wynikiem zaburzeń chemicznych w jego mózgu. Mężczyźni cierpiący z powodu tego zaburzenia mają podwyższony poziom testosteronu i niższy serotoniny. Kobiety – obniżony poziom progesteronu i – również – zbyt niski poziom serotoniny. To właśnie te chemiczne odstępstwa od normy wpływają na moralność psychopatów i ich sposób postrzegania wartości. Przyczyn odmienności socjopatów upatruje się natomiast w dzieciństwie, wczesnych traumach i nieodpowiednim środowisku rozwoju. Co ciekawe, socjopata w codziennym życiu zachowuje się bardziej antyspołecznie od psychopaty.

Jedni i drudzy nie doświadczają jednak życia takiego jak reszta społeczeństwa. Są „puści” w środku, co sprawia, że obok niechęci i lęku, jaki czujemy wobec tych osób, prawidłową reakcją wydaje się także współczucie. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (101 głosów, średnia: 4,00 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. karmelek87  5 lipca 2019 13:08

    Znam taką osobę. Idealne odzwierciedlenie!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany