Śniadanie – czemu jest takie ważne i co warto na nie jeść?

Wszyscy wiemy o tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, gdyż daje nam energię, dzięki której możemy prawidłowo funkcjonować przez resztę dnia, wspierani kolejnymi posiłkami. Jednak nie zawsze pamiętamy o tym, żeby zjeść śniadanie i żeby było ono odpowiednio skomponowane. Dlaczego jedzenie śniadania jest tak ważne i co najlepiej jeść z rana, aby czuć się dobrze przez cały dzień?

Śniadanie – dlaczego jest tak ważne?

Nasze śniadania wyglądają bardzo różnie. W polskich domach z rana zazwyczaj goszczą kanapki lub płatki śniadaniowe. Kiedy mamy więcej czasu przygotowujemy jajka gotowane lub jajecznicę. W jednym domu do śniadania będzie piło się kakao, innym kawę lub herbatę. Jednak niezmienne jest to, że śniadanie powinno się zjeść zawsze jeszcze przed wyjściem do szkoły czy pracy. Śniadanie jest bardzo ważne przede wszystkim dlatego, że jest to nasz pierwszy posiłek po nocnej przerwie – czasu, jaki organizm potrzebuje na regenerację. To właśnie po przebudzeniu powinniśmy mu zatem dostarczyć kolejnej porcji energii, która będzie spożytkowana na wysiłek fizyczny i psychiczny, w ciągu pierwszych godzin dnia. Jeżeli nie zjemy śniadania będziemy czuć dyskomfort – ssanie w żołądku, ale może dojść także do rozdrażnienia, osłabienia pracy umysłu, a nawet osłabienia organizmu i omdleń. Skutki niejedzenia śniadań mogą też być długotrwałe – np. zaburzenia metabolizmu, anemia i choroby związane z układem trawiennym.

Co jeść na śniadanie?

Śniadanie powinno dostarczać wszelkich cennych składników odżywczych, ale jednocześnie nie powinno obciążać układu trawiennego. Dlatego należy postawić na fit śniadanie, które będzie nam dostarczać przede wszystkim węglowodanów, błonnika i białka. Na takie śniadanie może składać się pieczywo pełnoziarniste, musli, jajka, jogurty, a także warzywa i owoce w różnych proporcjach. Przykładowym dobrym śniadaniem może być samodzielnie przygotowane musli z dodatkiem suszonych owoców i odrobiny orzechów. Można je zalać mlekiem lub swoim ulubionym jogurtem np. typu greckiego lub naturalnym.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (124 głosów, średnia: 4,28 z 5)
loading... zapisuję głos...