Smartfood – idealna dieta dla ciała i umysłu
Mózg to najważniejszy organ w naszym organizmie, który kieruje wszelkimi procesami, jakie w nim zachodzą. Dlatego niezwykle ważne jest, by otrzymywał odpowiednią dzienną dawkę paliwa dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania. Podpowiadamy, jaka dieta jest najlepsza dla mózgu.
Choć mózg człowieka stanowi zaledwie 2% masy ciała, to zużywa aż 20% energii, jaką produkuje nasz organizm. Jest to równe 25 watom i wystarczyłoby by rozświetlić żarówkę w lampce nocnej. Bez odpowiedniego paliwa neurony nie są w stanie pracować na odpowiednim poziomie co powoduje spadek efektywność całego organizmu. Jakie składniki należy więc zawrzeć w swoim jadłospisie, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie ciała i umysłu?
Rocket Science
Tym, co najlepiej wpływa na najważniejszy narząd w ciele ludzkim jest glukoza, bez której komórki mózgowe nie pracują na odpowiednim poziomie. Najlepiej gdy dawka glukozy jest dostarczana systematycznie w stałych porcjach. Dobrym jej źródłem są węglowodany pochodzące z pełnoziarnistych produktów, np. chleba razowego, brązowego ryżu i kasz. Produkty te zawierają składniki, które pozwalają utrzymać w dobrej formie nie tylko nasz umysł, ale również ciało, o czym doskonale wiedzą sportowcy. Poza glukozą w naszym codziennym jadłospisie należy umieścić także produkty, które są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, cynku, witamin z grupy B, lecytyny oraz kwasów tłuszczowych OMEGA 3. Doskonałe będą świeże owoce i warzywa, a także ryby – zwłaszcza dorsz, makrela, łosoś i halibut. Idealnym suplementem diety będą też tłuszcze roślinne, mleko, jajka, zielona herbata, korzeń imbiru, pestki dyni i słonecznika oraz miód. Wszystko pyszne i zdrowe.
Północ – południe
Jeśli chcemy zachować bystrość umysłu, a przy tym odżywiać się zdrowo warto inspirować się jadłospisem rodem z basenu Morza Śródziemnego i Skandynawii. Dieta nordycka jest oparta o produkty lokalne i składa się w 25 % z pełnoziarnistych produktów zbożowych. W Szwecji charakterystyczne są grube płatki owsiane, w Norwegii bardzo popularne są płatki żytnie, zaś w całej Skandynawii – płatki jęczmienne. Mieszkańcy północy Europy jadają też mnóstwo warzyw, a przede wszystkim kapusty i roślin strączkowe. W sezonie letnim uzupełnieniem diety są truskawki, porzeczki, borówki czy maliny. Potomkowie Wikingów uwielbiają też ryby, a jak wiadomo ryby są bardzo zdrowym źródłem białka, które składa się z aminokwasów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania nie tylko mięśni, ale tez mózgu.
Dieta śródziemnomorska we wszystkich poradnikach zdrowego odżywania jest stawiana za wzór. Opiera się ona na makaronie, ryżu, a także stosunkowo dużej ilości ryb i owoców morza, z małym udziałem mięsa czerwonego. Obfituje także w świeże warzywa, m.in. pomidory, oliwki, paprykę oraz owoce.
W Polsce kuchnia śródziemnomorska cieszy się niesłabnącą popularnością, co pokazują choćby wyniki raportu przeprowadzonego na zlecenie serwisu do zamawiania jedzenia online foodpanda.pl. Aż 35% Polaków wybiera tę kuchnię zamawiając jedzenie z dostawą.
Poszukiwania i inspiracje na posiłki odpowiednie dla Twojego ciała i umysłu znajdziesz na stronie serwisu www.foodpanda.pl, który współpracuje z ponad 1500 restauracjami w Polsce. Bez trudu znajdziesz tam dania fit, posiłki kuchni włoskiej i szereg potraw obfitujących w ryby i owoce morza kuchni całego świata.