Smaki Afryki – poznaj imponujące bogactwo smaków i aromatów!

Kuchnia afrykańska wciąż jest mało znana w Polsce i niewiele wiemy o tradycjach kulinarnych Czarnego Lądu. Dlaczego warto ją poznać?

Kuchnia afrykańska wciąż jest mało znana w Polsce i niewiele wiemy o tradycjach kulinarnych Czarnego Lądu. Z pewnością jednak warto poznać imponujące bogactwo smaków i aromatów, opartych na najprostszych, naturalnych składnikach.

Smaki Afryki

Wbrew pozorom trudno jest mówić o kuchni afrykańskiej w sposób ogólny. W Afryce żyje ogromna ilość grup etnicznych, z których każda posiada własne tradycje. Można jednak znaleźć „wspólny mianownik” tj. charakterystyczne cechy kuchni tego rejonu świata. Afrykańskie dania oparte są na prostych składnikach, naturalnego pochodzenia, tj. zbożach, warzywach i owocach i mięsie. Potrawy są niezwykle aromatyczne (używa się dużej ilości przypraw) i zazwyczaj pikantne.

Najczęściej wykorzystywanymi składnikami są: maniok (służy do wyrobu m.in. mąki, oleju, stosowany jest także jako przyprawa), pochrzyn (warzywo podobne do ziemniaka, spożywane w postaci pieczonej lub gotowanej), brązowy ryż, sorgo, proso, fasola, banany, owoce morza, dziczyzna. W krajach afrykańskich bardzo popularny jest kuskus, który jada się na różne sposoby: z mięsem i warzywami bądź na słodko z rodzynkami i migdałami.

 

Tradycyjnym przysmakiem w Afryce Zachodniej i Środkowej jest fufu, przypominające purée. Powstaje ono z mączki kassawa otrzymywanej z bulw manioku, zielonych bananów plantain, ryżu i słodkich ziemniaków. Odpowiednikiem fufu w Afryce Wschodniej jest ugali – przyrządzane z mąki kukurydzianej z dodatkiem wody i podawane wraz z warzywnym gulaszem lub mięsnym sosem. W tym rejonie kontynentu widać też wyraźnie wpływy kuchni azjatyckiej. W Kenii popularne są sambusas (indyjskie samosy), czyli pierożki faszerowane mięsem i warzywami. Inne przysmaki to chapati – okrągłe placki z mąki, mishkaki – małe szaszłyki z wołowiny, wątróbki lub kurczaka oraz githeri – gorące danie warzywne na bazie czerwonej fasoli i kukurydzy.

 

Chcąc poznać dogłębniej bogate zwyczaje kulinarne Afryki nie trzeba wyjeżdżać na inny kontynent. Jeżeli nawet nie ma w okolicy restauracji serwującej tradycyjne dania z Czarnego Lądu, można posłuchać opowieści Rezy Mahammada, który w swoim programie „Afrykańska kuchnia Rezy” na Travel Channel, odkrywa tajemnice sztuki kulinarnej Afryki Subsaharyjskiej.

Przemierzając Namibię, Zambię, Botswanę, Afrykę Południową i Zanzibar, Reza poznaje niezwykłych ludzi, którzy opowiadają fascynujące historie i częstują go wyśmienitym jedzeniem. Od wybrzeża aż po góry, od stepu po tętniące życiem miasta, Reza na każdym kroku wynajduje ukryte kulinarne perełki. Inspiracje z tych podróży wykorzystuje do tworzenia własnych, pysznych potraw z pikantną nutą.

„Afrykańska kuchnia Rezy”

W grudniu w każdy wtorek o godz. 20:00 i sobotę o 17.00

Przepis na: Penne z kurczakiem i pesto

Przepis na: Penne z kurczakiem i pesto

Przepis pochodzi z  Polsat Food Network z serii ,,Afrykańska Kuchnia Rezy” Czas przygotowania: 15 minut Czas gotowania: 20 minut Porcja dla: 3 osób   Składniki do pesto 200g świeżej bazylii 2 ząbki czosnku, wyciśnięte Sól i świeżo

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (213 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. bbo  7 grudnia 2013 09:53

    Może taka kuchnia co dnia by się nie sprawdziła, ale jakieś danie od czasu do czasu – czemu nie?

    Odpowiedz
  2. xtina120  4 grudnia 2015 11:03

    Hmm warte uwagi 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany