Ślub humanistyczny – dla rozwodników, homoseksualistów, ateistów i nie tylko

Spis treści:

Nie jest ważny ani z punktu widzenia Kościoła, ani państwa, jednak decydują się na niego pary na całym świecie. Mowa o ślubie humanistycznym. Wyjaśniamy, co kryje się pod tym pojęciem.

ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny, fot. Freepik

 

Rodzaje ślubów w Polsce

Osoby chcące zawrzeć związek małżeński, mogą zrobić to na pięć sposobów. W Polsce rozróżniamy podział na:

  • ślub cywilny,
  • ślub kościelny,
  • ślub konkordatowy (połączenie ślubu kościelnego i cywilnego),
  • ślub ekumeniczny (jednostronny, ślub kościelny z osobą niewierzącą),
  • ślub humanistyczny.

O ile cztery pierwsze są całkiem dobrze znane, o tyle już ostatni niekoniecznie. Ślub humanistyczny jest częściej praktykowany poza granicami naszego kraju (głównie w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Kanadzie, Holandii czy Australii), jednak wbrew pozorom rozważa go coraz więcej polskich par.
Przygotowaliśmy kompendium wiedzy odnośnie takiego sposobu zawarcia małżeństwa, a jako ciekawostkę dodajemy, że po raz pierwszy miało ono miejsce w 2007 roku w Warszawie – dowiedz się więcej co to ślub humanistyczny.

Ślub humanistyczny – co to jest i kto może go zawrzeć?

Osoby decydujące się na ślub humanistyczny przysięgają nie przed Bogiem, nie przed urzędnikiem państwowym, ale przed sobą. Sama nazwa na to wskazuje – human znaczy człowiek. Całą ceremonię prowadzi celebrant, ale nie jest to jego jedynym zadaniem. Pomaga on narzeczonym także przed ślubem. Można się go w każdej chwili poradzić.

Jak łatwo się domyślić, ślub humanistyczny nie rodzi ani skutków wyznaniowych, ani prawnych, więc i w świetle Kościoła, i w świetle państwa dwie osoby dalej pozostają sobie obce. To jednak nie przeszkadza Młodej Parze. Nietypowa ceremonia jest też najlepszą alternatywą dla niewierzących, rozwodników, homoseksualistów oraz wszystkich tych – dosłownie wszystkich, bez ograniczeń – którzy pragną przysięgać wieczną miłość w wyjątkowych okolicznościach.

Suknia ślubna, dowolnie wybrane miejsce zaślubin i wesela (nawet najbardziej nieprawdopodobne i egzotyczne), piękne dekoracje, tort, muzyka oraz bliskie osoby wokół. Podniosłego charakteru dodaje też fakt, że ślubu może udzielić siostra, brat, przyjaciółka, przyjaciel, mama, tata czy jeszcze ktoś inny. Ważne tylko, by wcześniej zarejestrował się w Towarzystwie Humanistycznym jako celebrans.

Jak przebiega ślub humanistyczny?

O ile śluby cywilne oraz kościelne zawsze przebiegają mniej więcej tak samo i można wiedzieć, czego się spodziewać, jaki będzie następny krok, o tyle już ślub humanitarny jest bardzo elastyczny.

Każda para ma możliwość dostosowania ceremonii do siebie oraz swoich oczekiwań, stylu bycia i charakteru. Nie ma jednego scenariusza, choć w każdym punktem kulminacyjnym jest przysięga – samodzielnie napisana, bez powtarzania formułki po kimś, płynąca z serca, przepełniona uczuciami, deklaracjami, podziękowaniami, ale też anegdotkami i śmiesznymi wstawkami.

Ponadto następuje jeszcze wzajemne nałożenie sobie obrączek, a nawet podpisanie pamiątkowego aktu ślubu humanistycznego. Oprócz tego przyszli małżonkowie opowiadają zwykle historię swojego uczucia, uzupełnioną pięknymi cytatami. Tutaj Młodzi mają wpływ na każdy, nawet najmniejszy element, jak chociażby przeczytane w trakcie wiersze czy muzyka. Wszystko jest „skrojone na miarę”.

Pary decydujące się na ślub humanistyczny mają szansę na duchowe przeżycie tejże ceremonii oraz spełnienie swoich marzeń, wizji. Wiele z nich dodatkowo jeszcze bierze ślub cywilny (w obecności świadków, bez gości i przyjęcia weselnego), tak by związek był ważny również z punktu widzenia polskiego prawa.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (37 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...