Ślub humanistyczny – na czym polega, kto może go zawrzeć i czy jest honorowany w Polsce? Wyjaśniamy!
Marzysz o pięknym, uroczystym ślubie, ale nie jesteś wierząca? Nie wyobrażasz sobie przechodzenia kościelnych kursów dla nowożeńców, bo zwyczajnie nie masz na to czasu i już sama wizja całej reszty przygotowań spędza ci sen z powiek? Rozwiązaniem twoich rozterek może być ślub humanistyczny. Wyjaśniamy, na czym polega!
Spis treści:
Ślub humanistyczny to alternatywa dla ceremonii kościelnej i konkordatowej. Nie zastępuje ślubu cywilnego, gdyż w świetlne polskiego prawa nie jest mu równa, dlatego nie wystarczy do formalnego zawarcia małżeństwa i zwykle jest po prostu ceremonią poprzedzającą ślub cywilny. Mimo to warto o nim pomyśleć w sytuacji, gdy nie wyobrażamy sobie składania przysięgi przed ołtarzem. Znacząco urozmaici on sztywną i oklepaną formę ślubu cywilnego, a przede wszystkim pozwoli Wam złożyć miłosne deklaracje w dowolnym miejscu!
Ślub humanistyczny – na czym polega taka ceremoia
Sama nazwa „ślub humanistyczny” służy wyrażeniu, że w tej formie celebrowania uroczystego momentu składania sobie przysięgi przez narzeczonych priorytetem są humanistyczne wartości (miłość, przyjaźń, tolerancja, empatia, równość obu płci czy wolność jednostki). Nie przebiega on według konkretnego, z góry ustalonego schematu, lecz wygląda dokładnie tak, jak wymarzyła to sobie młoda para. Mogą składać się na niego samodzielnie napisane przysięgi, przemówienia gości czy prywatne rytuały. Tradycyjnym elementem pozostają obrączki wymieniane przez małżonków.
Podobne zasady dotyczą miejsca, w którym odbywa się ślub. Nie ma bowiem w tym zakresie żadnych ograniczeń. Humanistyczna ceremonia może być przeprowadzona w ogrodzie, w parku, nad brzegiem morza, w teatrze czy w bibliotece. Wszystkie okoliczności, jakie przyjdą Wam do głowy będą odpowiednie.
Kto udziela ślubu humanistycznego i jak go zorganizować?
Osobą uprawnioną do udzielenia ślubu z tej kategorii jest tzw. mistrz ceremonii (celebrans). Organizacją takich uroczystości w naszym kraju zajmuje się zaś Polskie Stowarzyszenie Racjonalistyczne i to tam trzeba się zgłosić, by dopilnować wszystkich formalności. Tych ostatnich nie ma jednak zbyt wiele. Koszt takiego ślubu to mniej więcej 700-1000 zł. Warto jednak wziąć pod uwagę, że za podobną cenę możemy również zorganizować ślub cywilny w plenerze. Oczywiście, nie będzie on równie oryginalny i urozmaicony.
Kto może wziąć ślub humanistyczny?
Ten rodzaj ceremonii to ciekawa opcja dla par homoseksualnych, które w Polsce nie mogą zawrzeć żadnego formalnego związku oraz dla rozwodników, dla których kościół zwykle nie stoi już otworem. Nikt nie jest w tym przypadku dyskryminowany. Trzeba jednak pamiętać, że ten rodzaj święta organizuje się wyłącznie dla siebie i najbliższych. W dokumentach nowożeńców wybierających tę formę małżeńskiej przysięgi nic się bowiem nie zmienia.