Ślub cywilny – formalności, koszt, przebieg. Praktyczne porady

Zawarcie związku małżeńskiego jest niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu zakochanych, a także ich bliskich. Elegancka ceremonia w Urzędzie Stanu Cywilnego jest zwięzła i nieco krótsza od ślubu kościelnego, nie mniej jednak nie oznacza to, że jest mało ważna. Dla wielu osób zawarcie małżeństwa, w kościele czy też w USC, jest przypieczętowaniem stałego związku. Nowożeńcy przeważnie bardzo starają się, aby ten dzień był wyjątkowy i na zawsze pozostał w pamięci wszystkich zgromadzonych gości. Jak przygotować się do ślubu cywilnego? O czym należy pamiętać?

Jak wygląda ślub cywilny?

Ślub cywilny udzielany jest przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego lub osobę, która została do tego uprawniona. Ceremonia odbywa się w tak zwanej Sali Ślubów, gdzie gromadzą się wszyscy zaproszeni goście. Narzeczeni uroczyście wchodzą na salę zazwyczaj przy dźwiękach marsza Mendelssohna. Osoba udzielająca ślubu pyta parę o to, czy młodzi chcą wstąpić w związek małżeński, a gdy ich odpowiedź jest twierdząca, prosi ich o złożenie uroczystego oświadczenia, które brzmi:

„Świadom praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z … i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

 Gdy obie strony wypowiedzą słowa przysięgi, kierownik USC ogłasza, że ich małżeństwo zostało zawarte. Na znak symbolu łączącej ich miłości, nowożeńcy zakładają sobie obrączki oraz wraz z świadkami i mistrzem ceremonii podpisują akt małżeństwa. W trakcie ślubu, lub nieco przed rozpoczęciem uroczyści, należy podjąć decyzję dotyczącą nazwisk. Można wybrać nazwisko współmałżonka, dodać nazwisko partnera jako drugi człon albo zostać przy rodowym.

Termin wydarzenia należy ustalić w urzędzie, co najmniej jeden miesiąc i jeden dzień wcześniej przed planowaną datą ślubu. W trakcie wizyty w USC narzeczeni proszeni są o podpisanie zaświadczenia o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego oraz muszą uiścić opłatę.

Zarówno państwo młodzi, jak i świadkowie powinni zgromadzić w miejscu planowanego ślubu około 30 minut przed rozpoczęciem ceremonii. Zazwyczaj uroczystość zawarcia małżeństwa cywilnego jest stosunkowo krótsza niż ślub kościelny i trwa około 25 minut.

Po uroczystości zazwyczaj wszyscy przybyli goście są zaproszeni na skromny poczęstunek lub huczne wesele – wszystko zależy od preferencji państwa młodych. Niezależnie od wyglądu świętowania, bardzo często nowożeńcy decydują się na skorzystanie z pomocy wedding plannera – czyli konsultanta ślubnego, który zajmuje się koordynacją dnia ślubu oraz przygotowaniem przyjęcia i dodatkowych atrakcji. Wsparcie profesjonalisty jest niezwykle ważne zwłaszcza wtedy, gdy organizowanie tego wyjątkowego dnia jest dla zakochanych bardzo stresującym przedsięwzięciem. Jeśli jesteś na etapie planowania swojego ślubu, koniecznie sprawdź np. ofertę https://www.grzymala-weddings.pl/. Grzymała Weddings & Event to profesjonalna agencja, która wspiera młodą parę na każdym etapie organizacji ślubu i wesela.

Ślub cywilny – formalności i dokumenty

Gdy narzeczeni podejmą decyzję o zawarciu małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego, muszą dopełnić wszelkich formalności związanych ze ślubem. Podstawowym warunkiem, który umożliwia zakochanym wstąpienie w związek małżeński jest stwierdzenie, iż narzeczeni to osoby pełnoletnie i niespokrewnione oraz nie posiadają męża/żony. W wyjątkowych sytuacjach np. jeśli któreś ze stron nie jest pełnoletnie, ale posiada więcej niż 16 lat, można poprosić o pozwolenie tylko i wyłącznie poprzez zgłoszenie sprawy do sądu.

Dokumenty, które trzeba posiadać, aby złożyć wniosek o zawarcie związku małżeńskiego w USC:

  • → akt stanu cywilnego (dotyczy rozwodników),
  • → skrócony odpis aktu urodzenia,
  • → dowód opłaty skarbowej,
  • → odpis aktu małżeństwa (dotyczy rozwodników),
  • → dokumenty tożsamości np. dowód lub paszport,
  • → skrócony odpis aktu zgonu współmałżonka (dotyczy wdowców),
  • → ewentualne zezwolenie sądu na ślub (w przypadku ślubu z obcokrajowcem lub nieletnim, który ukończył 16 rok życia).

W trakcie spotkania z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, narzeczeni muszą podpisać tak zwane oświadczenie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, a także wybierać termin ślubu. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest ono ważne jedynie przez okres 6 miesięcy od daty złożenia zapewnienia. Osoby, które chcą wziąć ślub cywilny poza obszarem USC, są zobowiązane wcześniej zgłosić miejsce i datę ceremonii.

W przypadku ślubu cywilnego nie obowiązuje rejonizacja – para posiada możliwość wybrania dowolnego USC w Polsce. Ceremonia może odbyć się nawet w plenerze, jednak trzeba wtedy uiścić odpowiednią opłatę.

Ile kosztuje ślub cywilny?

W przeciwieństwie do ślubu kościelnego, zawarcie małżeństwa w USC jest zdecydowanie tańszą opcją. Minimalny koszt ślubu cywilnego to 84 zł – tyle wynosi opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa. Jednakże jeśli któraś ze stron jest wdowcem/wdową lub jest po rozwodzie, musi posiadać akt stanu cywilnego potwierdzający brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa – jego koszt to 22 zł.

Nagłe pogorszenie się stanu zdrowia, niespodziewana ciąża lub wyjazd partnera to nadzwyczajne okoliczności, które mogą wpłynąć na możliwość przyspieszenia ślubu. Jeśli narzeczeni chcą zawrzeć związek małżeński wcześniej, (przed upływem miesiąca) muszą zapłacić 39 złotych.

Zdolność prawna  do zawarcia małżeństwa kosztuje 38 zł i obowiązuje wtedy, gdy jedno z pary jest obcokrajowcem.

Urządzanie ceremonii ślubnej poza murami USC jest jednak najdroższe. Organizując ślub w plenerze lub innym, eleganckim miejscu trzeba liczyć się z wydatkiem od 1000 do 2000 zł.

Oprócz opłat związanych z samym ślubem, należy również wziąć pod uwagę kosztu związane z oprawą muzyczną, a także fotografem lub kamerzystą. Organizacja ślubu i wesela jest sprawą indywidualną, w związku z tym cena jest zależna od upodobań i preferencji małżonków.

Na co zwrócić uwagę?

Warto zaznaczyć, że panny młode, biorące ślub cywilny, nie muszą kupować welonu, białych ozdób ani typowej sukienki, utrzymanej w jasnych odcieniach. Przygotowując się na to wydarzenie warto odrzucić standardy i wybrać kreację, która będzie idealnie pasować do figury i zapewni kobiecie wygodę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na małą czarną lub obcisłą, czerwoną stylizację. Nie oznacza to jednak, że można zbagatelizować uroczystość cywilną. Zarówno mężczyzna, jak i kobieta powinni odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia. Dobrze jest również kilka dni wcześniej wstąpić do salonu kosmetycznego i skorzystać z zabiegów upiększających.

Podsumowanie

Ślub cywilny stał się bardzo popularną formą zawarcia związku małżeńskiego w naszym kraju. Wiele młodych osób decyduje się na ceremonię w urzędzie, aby uniknąć hucznej zabawy i wysokich kosztów związanych z organizacją przyjęcia. Jednak to wydarzenie może być równie hucznie celebrowane, jak w większości przypadków podczas ślubu kościelnego.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (39 głosów, średnia: 4,77 z 5)
zapisuję głos...