Ostatki i śledzik – czyli pożegnanie z karnawałem

Od tłustego czwartku do tak zwanego śledzika, czyli wtorku poprzedzającego Środę Popielcową, trwają ostatki. Naszym przodkom ostatnie dni karnawału kojarzyły się z tanecznymi korowodami, maskaradami i przebierankami. Najhuczniej świętowano w ostatnie trzy dni karnawału, czyli w tzw. mięsopust – czyli pożegnanie mięsa wg słownika staropolskiego.

 

Ostatki i śledzik - czyli pożegnanie z karnawałem

Trzy ostatnie dni karnawału – to pożegnanie mięsa

W karnawale, tradycyjnie uznawanym za czas hucznych zabaw i powszechnego dobrobytu, na naszych stołach powinny często gościć potrawy mięsne, które mają być jego oznaką. Natomiast trzy ostatnie karnawałowe dni zwane są mięsopustem, co sugeruje, że w tym czasie opuszczamy, a więc żegnamy wszelkiego rodzaju mięsa. Aby pożegnanie to było godne, warto postawić na dania mięsne, serwując je rodzinie i znajomym podczas ostatkowych przyjęć.

Oto kilka wykwintnych mięsnych potraw na ten specjalny czas:

Tradycyjny „śledzik”

Spuścizną po tej tradycji jest tzw. „śledzik” przypadający we wtorek przed Środą Popielcową. Nazwa odnosi się do zwyczaju podawania o północy postnego pokarmu symbolizującego zmianę nastroju i przełom w kalendarzu.  Tradycyjnie bowiem karnawałowe zabawy mają kończyć się wraz z wybiciem północy zwiastującej nadejście Wielkiego Postu. Dawnymi czasy w tym momencie ustawały tańce i hulanki, ze stołów znikały karnawałowe pyszności, ustępując miejsca potrawom postnym, w tym osławionym śledziom.  Najczęściej był to także postny żur i inne  ryby. Ten gest miał na celu przypomnieć, że właśnie zaczyna się zgoła odmienny okres w roku, a na stołach częściej będzie widać postne potrawy typu ryby czy proste zupy.

Oto przepisy na tradycyjne śledziki:

Podzielcie sie swoim ulubionym przepisem na śledzie w komentarzu!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (152 głosów, średnia: 4,24 z 5)
loading... zapisuję głos...