Śląskie wesele!

Śląskie tradycje mają bogatą historię, podobnie jak sam region. Sporo tutaj niemieckich i czeskich wpływów, które czynią ten region wyjątkowy w skali kraju. Takie są też tradycje śląskiego wesela – kolorowe, niezwykle rodzinne, dbające o zadowolenie gości. Po prostu gryfne!

Slaskie wesele

Weselni goście muszą się przygotować na długi dzień, bowiem tradycyjne śluby odbywają się w południe, bywa że nawet wcześniej. Śluby zawierane po południu uznawane są za ekstrawagancje!

Jednym z najbardziej popularnych symboli śląskiego wesela jest kołacz, który współcześnie przybiera formę drożdżowych placków lub kawałków ciasta z serem, makiem i kruszonką. Młodzi na dwa tygodnie przed ślubem obdarowują nim sąsiadów, dalszą rodzinę i znajomych, którzy nie są zaproszeni na wesele.

Slaskie wesele - przyjecie

Gdy na Śląsku dobiegnie nas odgłos tłuczonego szkła, możemy być pewni, że trwa tradycyjny polterabend, czyli tłuczenie porcelany przed domem Panny Młodej. Oczywiście wszystko na szczęście! Potem zwykle trwa rodzinna biesiada. Znane są także przypadki, kiedy polter przeradza się w duże przyjęcie na kilkadziesiąt osób.

W dniu ślubu odbywają się tradycyjne wykupiny Panny Młodej. Przyszły mąż przyjeżdża do domu swej wybranki z fantami, aby rodzina oddała swoją córkę. Wszystko odbywa się w żartobliwej scenerii, niekiedy przybiera formę skeczu.

Slaskie wesele - sesja slubna (2)

Slaskie wesele - sesja slubna (1)

Na pożegnanie goście otrzymują „wysłużki”, w innych miejscach zwane „gościńcami”, czyli zapakowane w pudełeczka ciasta (dawniej specjalnie na tę okazję pieczono strucle z makiem).

Po więcej śląskich tradycji weselnych zapraszamy do magazynu Wedding. W kioskach już od 26 czerwca!

Magazyn-WEDDING

Yves Rocher

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (169 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Weselne Last Minute  7 maja 2014 11:38

  Śląskie wesela to eksplozja spontaniczności, radości i zwyczajów.
  Zapraszamy do zorganizowanie wesela na śląsku 🙂

  Odpowiedz
 2. efffciaa  25 lutego 2016 13:07

  W każdym regionie naszego kraju niby ten sam obrządek a przebiega zupełnie inaczej , mi się jednak najbardziej podobają typowe góralskie weseliska .

  Odpowiedz
 3. luna341  30 maja 2016 18:31

  Wysłużki ? pierwszy raz słyszę ,ale tradycja fajna 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany