Skuteczność, dobre samopoczucie i wygoda, czyli czego pragną kobiety od antykoncepcji hormonalnej

Niecodzienna antykoncepcja hormonalna – jakie są jej zalety?

Wybierając metodę antykoncepcji hormonalnej, Polki – poza skutecznością i bezpieczeństwem – kierują się dwoma kluczowymi kryteriami: brakiem działań ubocznych takich jak bóle głowy, obniżony nastrój i spadek libido (47%) oraz wygodą i komfortem stosowania (25%). Te wyniki pokazują wzrastającą dbałość kobiety o jakość życia i wyzwania, którym musi sprostać nowoczesna antykoncepcja hormonalna.

Antykoncepcja hormonalna

Obecnie dostępne metody mogą w coraz większym stopniu odpowiedzieć na oczekiwania współczesnych kobiet. „W Polsce dostępnych jest obecnie kilkadziesiąt preparatów, z których kobieta wraz ze swoim lekarzem może wybrać najlepszą dla siebie formę regulacji poczęć” – mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik.

„Coraz większe zainteresowanie wzbudzają metody hormonalne o przedłużonym działaniu, które zwalniają kobiety od ciągłego pamiętania o antykoncepcji. Hormonalne metody niecodzienne – poza wysoką skutecznością antykoncepcyjną – dają też wiele dodatkowych korzyści. Z uwagi na inną niż doustna droga podania, substancje aktywne (hormony) przenikają bezpośrednio do układu krążenia, dzięki temu ich dawka dzienna nie podlega takim wahaniom jak przy tabletce. I tak na przykład przy stosowaniu pierścienia dopochwowego tych wahań nie ma w ogóle – metoda ta zapewnia niskie równe stężenie hormonów, co wpływa na lepsze samopoczucie. Ominięcie układu pokarmowego daje jeszcze jedną korzyść – skuteczności tych metod nie osłabiają wymioty i biegunka. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wszystkie hormonalne metody niecodzienne, poza zastrzykiem, pozwalają szybko odzyskać płodność.”- podsumowuje ekspert.

Badania pokazują, że kobiety są szczególnie zainteresowane informacjami o metodach antykoncepcji niecodziennej. Na pytanie o jakiej metodzie antykoncepcji chętnie dowiedziałyby się więcej, na pierwszych miejscach wymieniają zastrzyki hormonalne (44%), pierścień dopochwowy (38%) i hormonalną wkładkę domaciczną (30%).„Zastrzyk hormonalny jest metodą bardzo rzadko rekomendowaną przez lekarzy z uwagi na jej trudną odwracalność. Raz wstrzyknięta substancja działa do 3 miesięcy, ale powrót do płodności może trwać nawet rok” – mówi dr Południewski. „Wkładkę hormonalną zaleca się kobietom, które już rodziły i jest to opcja dla tych pań, które nie planują dziecka przez co najmniej kilka lat. Natomiast metodą, która ciekawi kobiety coraz bardziej jest pierścień dopochwowy, skuteczny, dyskretny, całkowicie pod kontrolą kobiety (samodzielnie go zakłada i może wyjąć w każdej chwili), a przy tym zapewnia wiele korzyści pozaantykoncepcyjnych” – dodaje lekarz.

Zastrzyk hormonalny – raz na 3 miesiące

Zastrzyk hormonalny wykonywany przez lekarza co 3 miesiące. Mechanizm działania zastrzyku jest podobny do wszystkich innych metod hormonalnych. Wadą tej metody jest fakt, że jest ona trudno odwracalna. Natomiast jest to metoda odpowiednia dla kobiet karmiących piersią, ponieważ zawiera jeden hormon – progestagen, który nie zatrzymuje laktacji.

Pierścień hormonalny – raz w miesiącu

Elastyczny dopochwowy pierścień hormonalny wprowadza się do pochwy wręcz intuicyjnie, podobnie jak tampon. Zakłada się go raz w miesiącu – między 1 a 5 dniem cyklu miesięcznego – na okres 3 tygodni, a następnie usuwa w tym samym dniu tygodnia, w którym został wprowadzony. Po 7-dniowej przerwie do pochwy wprowadza się kolejny, nowy pierścień. Już po 3 dniach od założenia pierścienia hormonalnego dochodzi do zablokowania owulacji, a kobieta uzyskuje pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne.

W porównaniu do innych metod złożonej antykoncepcji hormonalnej, w przypadku pierścienia dzienna dawka hormonów nie podlega wahaniom, metoda ta zapewnia niskie równe stężenie hormonów, co wpływa na lepsze samopoczucie oraz brak takich objawów jak bóle głowy wynikające z wahań hormonów, mniejsze wahania nastrojów, mniejsze krwawienie. Metoda ta jest stosowana przez kobietę samodzielnie, bez wsparcia osób trzecich, jest dyskretna i pozostaje całkowicie pod jej kontrolą. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, pierścień można bezpiecznie usunąć na okres nie przekraczający 3 godzin (np. przed wizytą u ginekologa lub współżyciem, choć tylko niewielu partnerów będzie go czuło podczas stosunku), bez obawy o efekt antykoncepcyjny, a następnie po opłukaniu wodą, ponownie  wprowadzić do pochwy.

Przewagą pierścienia, podobnie jak i zastrzyku czy plastrów antykoncepcyjnych jest fakt, że ich skuteczności nie osłabiają wymioty i  biegunka.

Hormonalna wkładka domaciczna – raz na 5 lat

Hormonalna wkładka domacicznajest zakładana przez lekarza ginekologa pod koniec krwawienia miesiączkowego. Powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego i czyni go nieprzepuszczalnym dla plemników. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne do tej pory nie rekomenduje wkładek domacicznych u kobiet które nie rodziły, choć już pojawiła się specjalna wkładka dla nieródek.

Niecodzienna antykoncepcja hormonalna – jakie są jej zalety?

Wszystkie hormonalne preparaty antykoncepcyjne w Polsce są wydawane z przepisu lekarza. Jakiekolwiek wykorzystywanie lub stosowanie preparatów, leków i środków wymienionych w niniejszym materiale odbywać się może jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i zapoznaniu się z informacją dołączoną do każdego sprzedawanego preparatu lub leku.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (324 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  4 marca 2014 12:12

  O pierścieniu hormonalnym nie słyszałam.

  Odpowiedz
 2. bbo  4 marca 2014 19:53

  Kobiety oczekują bezpieczeństwa bez skutków ubocznych.

  Odpowiedz
 3. scrabble  16 lutego 2016 12:07

  Bardzo ciekawy artykuł, interesuje mnie jak jest ze skutkami ubocznymi zastrzyków?

  Odpowiedz
 4. Hidari11  14 lipca 2016 17:42

  W ogóle bym zrezygnowała z leczenia hormonalnego. Hormony, mózg, komórki nerwowe- tu zawsze należy zachować ostrożność. Można sobie zaszkodzić niż pomóc.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany