Jak skutecznie walczyć z kaszlem?

Angielski poeta George Herbert trafnie zauważył, że „ani kaszlu, ani miłości nie można ukryć”. Nie da się zaprzeczyć. Nie będziemy jednak skupiać się tutaj na miłości – choć jest to oczywiście bardzo poważna sprawa. Jednocześnie nie umniejsza to jednak powagi kaszlu, zwłaszcza kiedy nie daje nam on spokoju. O ile nie wynaleziono skutecznego leku na miłość (a pewnie niektórzy przynajmniej rozważyliby jego zakup), to w przypadku kaszlu sytuacja nie jest już tak beznadziejna.

seniorzy i problem z kaszlem

Układ oddechowy i jego choroby

Układ oddechowy służy wymianie tlenu, który pobieramy ze środowiska z produktami przemiany materii (głównie dwutlenkiem węgla). Na cały układ oddechowy składają się drogi oddechowe, które rozróżniamy na drogi oddechowe górne (jama nosowa i gardło) i dolne (krtań, tchawica, a także oskrzela) oraz płuca. Samo oddychanie jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych przejawów życia wszelkiej istoty na ziemi. Tlen pobierany z pęcherzyków płucnych przenika do naczyń włosowatych, gdzie transportowany razem z krwią dociera do wszystkich komórek naszego organizmu, dzięki czemu produkują one niezbędną do życia energię.

Dzięki temu, że układ oddechowy ma bezpośredni kontakt z środowiskiem, narażony jest na różne choroby z nim związane od kataru począwszy, na zapaleniu płuc lub nawet gruźlicy skończywszy. W codziennym powietrzu można wyróżnić wiele czynników drażniących takich jak pyły, gazy, a także mikroorganizmy, na przykład bakterie, grzyby oraz pyłki drzew i traw. Szczególnie wyczuloną grupą na pyłki drzew i traw są alergicy, którzy cierpią na różne objawy z tego powodu, takie jak katar, zapalenie spojówek, a niekiedy nawet gorączka i problemy z układem pokarmowym.

Nie ignorujmy drobnych objawów

W dzisiejszym społeczeństwie bardzo często można spotkać jeszcze inny problem, jakim są papierosy i tzw. e-papierosy. Palacze często narażeni są na wiele chorób nie tylko układu oddechowego, ale także chorób związanych ze skórą, układem pokarmowym oraz różnych dolegliwości związanych z oczami (zapalenie spojówek) i zębami (próchnica, paradontoza, czy zapalenie dziąseł). Jednak osoby palące nie są jedynymi zagrożonymi dolegliwościami wynikającymi z palenia, ponieważ osoby niepalące, ale przebywające z palaczami (w związku z czym są zmuszani do wdychania szkodliwego dymu papierosowego), czyli tzw. bierni palacze, są nieraz w większym zagrożeniu niż palacze.

Dolegliwości związane z układem oddechowym, które na co dzień mogą nas spotykać zazwyczaj są łatwe do wyleczenia, ale nie powinniśmy lekceważyć żadnych objawów, gdyż każda nieleczona choroba, nawet ta najdrobniejsza, może przerodzić się w coś groźniejszego. W chwili, gdy czujemy pewien dyskomfort, nie należy zwlekać i czekać na rozwiązanie sprawy z upływem czasu, lub co gorsza eksperymentować z różnymi lekami, których działanie nie jest nam do końca wiadome. W takich przypadkach pierwsze, co powinniśmy zrobić, to konsultacja z lekarzem specjalistą.

Kaszel – uciążliwy objaw przeziębienia

Biorąc pod uwagę pospolitość, jaką w społeczeństwie wykazuje się występowanie przeziębienia, nie trzeba z każdą dolegliwością udawać się od razu do lekarza, gdyż wizyta mogłaby być niemal niemożliwa z powodu zbyt dużych kolejek. Przeziębienie jest zwykle łatwe do zidentyfikowania. Objawy przeziębienia z reguły są łagodne z początku, a występują po około dwóch dniach od zainfekowania wirusem. Przykładowymi dolegliwościami są na przykład katar (tzw. cieknący nos), gorączka, bóle gardła. Nasz układ immunologiczny z wiekiem dojrzewa i uczy się coraz lepiej radzić z wirusami. Mimo wszystko okres zmagania się z infekcją bywa nieraz długi i uciążliwy, więc biorąc pod uwagę, że nasz organizm może i jest w stanie poradzić sobie z chorobą, nie znaczy to wcale, że musimy jedynie czekać.

W chorobach układu oddechowego często można odczuć niemożność odkrztuszenia zalegającej wydzieliny. Jest to zdecydowanie problem, z którym nieraz często nie możemy sobie poradzić, a uciążliwy kaszel, mający na celu pozbycie się śluzu z naszych dróg oddechowych, bywa zupełnie nieskuteczny. Należy uważać w takich chwilach, gdyż można podrażnić gardło, przez co może dojść do poważniejszych objawów niż na początku (przykładowo mogą pojawić się dodatkowe problemy z przełykaniem). W takich sytuacjach rozsądnym wyjściem jest zastosowanie jednego z środków rozrzedzających wydzielinę, jednocześnie ułatwiając jej usunięcie z zalegających dróg oddechowych, na przykład Fluimucil. Jest to jeden z dostępnych na rynku leków na kaszel w postaci granulatu lub tabletek musujących, który może pomóc nam w zwalczaniu uciążliwego kaszlu. Zawiera acetylocysteinę, która wykazuje działanie mukoaktywne (wspomagające odkrztuszanie wydzieliny) i antyoksydacyjne (redukujące skutki stanu zapalnego). Lek na kaszel dostępny jest bez recepty – tym bardziej powinniśmy pamiętać, aby dokładnie przeczytać ulotkę do niego dołączoną i zapoznać się z przeciwwskazaniami oraz dawkowaniem (informacje na stronie http://fluimucil.pl/). W końcu chodzi o rzecz bezcenną – nasze zdrowie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (154 głosów, średnia: 4,18 z 5)
zapisuję głos...