Skuteczne rozjaśnianie przebarwień posłonecznych

Przebarwienia to dosyć często występujący wśród kobiet problem dermatologiczny. Mają postać ciemnych, nieregularnych plam, które pojawiają się głównie na policzkach, czole oraz nad górną wargą. Choć przyczyny przebarwień są złożone, znaczącą rolę w ich powstaniu ma promieniowanie UV. Jak skutecznie je wybielić i zapobiec powstawaniu ponownych?

Spis treści:

Mechanizm powstawania przebarwień

Na koloryt cery wpływ mają różne pigmenty, przede wszystkim jednak – melanina, produkowana w procesie melanogenezy. Barwnik ten powinien być rozmieszczony w skórze równomiernie, niestety każdego dnia podlega ona różnym czynnikom, które zaburzają ten proces. Mowa tu zwłaszcza o nieprawidłowej regulacji gradientu pH bariery naskórkowej oraz intensywnej ekspozycji na promieniowanie UV (1). W takich sytuacjach dochodzi do nadmiernego nagromadzenia melaniny w ograniczonych obszarach skóry. Niektóre przebarwienia są tylko niewiele ciemniejsze od naturalnego kolorytu cery, inne przybierają bardzo ciemny i odznaczający się odcień.

Kto jest najbardziej narażony na powstawanie tego typu plam? Hiperpigmentacja częściej dotyczy kobiet, zwłaszcza stosujących antykoncepcję hormonalną lub ciężarnych. Również przyjmowanie niektórych leków i preparatów ziołowych uwrażliwia skórę na słońce i może doprowadzić do podrażnień i powstawania plam, dlatego zawsze warto zapoznać się z ulotką lub porozmawiać na ten temat z lekarzem, bo może być potrzebna wysoka fotoprotekcja. Przebarwienia dotyczą też częściej kobiet borykających się z cukrzycą, chorobą tarczycy, niewydolnością nadnerczy lub chorobami dermatologicznymi, takimi jak trądzik i atopowe zapalenie skóry (2). Naturalną ochronę skóry wobec czynników zewnętrznych stanowi jej płaszcz hydrolipidowy. Dlatego przebarwienia częściej powstają u tych kobiet, u których jest on z różnych powodów osłabiony (1). Temat przebarwień jest jednak bardzo szeroki i złożony. Jeśli masz do nich tendencję, na pewno warto skonsultować się w tej sprawie z dermatologiem, aby wspólnie dociec, jakie mogą być tego przyczyny.

Czy przebarwienia można usunąć w domu?

Wiele zależy od stopnia zaawansowania problemu. Obecnie możesz jednak skorzystać z osiągnięć naukowych i rozjaśnić plamy przy pomocy profesjonalnych kosmetyków. Interesujące propozycje znajdziesz w ofercie marki Dr Irena Eris – innowacyjna linia kosmetyków LUMISSIMA nastawiona jest na redukcję przebarwień, wyrównanie kolorytu oraz rozświetlenie cery.

Skuteczną formułą, która wykorzystuje naturalny cykl odnowy skóry, jest Wybielający Krem Naprawczy Na Noc, kierunkujący procesy regeneracyjne na wielopoziomową redukcję zmarszczek i przebarwień. Innowacyjny kompleks Pigment-Block skutecznie koryguje plamy barwnikowe i ujednolica koloryt cery, dzięki czemu jest jaśniejsza i bardziej świetlista. Niskocząsteczkowe peptydy (matrykiny sygnałowe) zwiększają natomiast produkcję białek macierzy międzykomórkowej i poprawiają usieciowienie skóry. Kolejnym składnikiem jest sferyczny kwas hialuronowy, gwarantujący efekt wygładzenia zmarszczek, wzrost nawilżenia oraz elastyczności skóry. Witamina B3 oraz ekstrakty owocowe odżywiają ją oraz przywracają twarzy naturalny, zdrowy blask. Systematyczne stosowanie kremu sprawia, że skóra jest wzmocniona, nawilżona i co za tym idzie – bardziej odporna na szkodliwe czynniki.

Jednocześnie pamiętaj, że w walce z przebarwieniami kluczowa jest profilaktyka. Dlatego w słoneczne dni zadbaj o fotoprotekcję, zwłaszcza jeżeli stosujesz leki lub zioła zwiększające wrażliwość skóry na światło. Aby zatroszczyć się o naturalną barierę ochronną skóry, postaraj się również unikać zbyt agresywnie działających środków oczyszczających, gruboziarnistych peelingów czy intensywnych kuracji kwasowych. Aby Twoja cera mogła się skutecznie regenerować, wymaga delikatnego traktowania. Tylko wtedy będzie mogła wykorzystywać swoje naturalne i zarazem najskuteczniejsze mechanizmy ochronne.

Bibliografia:

  1. Kilian-Pięta E., Hoppe M. Wpływ melanogenezy na powstawanie przebarwień. Kosmetologia Estetyczna 2019,4,8, s. 419-422.
  2. Fisher J. Demystifying hyperpigmentation: Causes, types, and effective treatments https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/demystifying-hyperpigmentation-causes-types-and-effective-treatments Data dostępu: 5.10.2024.

Artykuł sponsorowany.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
loading... zapisuję głos...