Skuteczna samoobrona dla kobiet

Konwencja antyprzemocowa ma wesprzeć nas w trudnej walce. Jednak o ile prawo jest po nasze stronie, a mentalność społeczeństwa powoli się zmienia, każda z nas powinna uważać. Statystyki unijne są nieubłagane – co trzecia kobieta była ofiarą przemocy. Dlatego każda z nas powinna zastanowić się, czy samoobrona dla kobiet , w razie starcia z napastnikiem nie jest złym pomysłem. Ulice naszych miast mogą wydawać się bezpieczne, ale niestety statystyki pokazują, że nie możemy bagatelizować tego problemu. Kurs samooobrony , czy wyposażenie się w gaz pieprzowy, paralizator, czy broń alarmową mogą uratować nas przed staniem się ofiarą.

Zobacz też: Mobbing – czym jest i jak sobie z nim radzić ?

samoobrona dla kobiet (1)

Z niedawno opublikowanych przez Europejską Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) danych wynika, że aż jedna trzecia (33 proc.) mieszkających w UE kobiet doświadczyła w swoim życiu przemocy. Jedna na dwadzieścia (5 proc.) podaje natomiast, iż padła ofiarą gwałtu.

Dokładne dane dotyczące gwałtów są nieznane, ponieważ w wielu przypadkach nie są one zgłaszane przez pokrzywdzone kobiety. W Polsce rocznie – jak wynika z oficjalnych danych policyjnych – liczba postępowań wszczętych w sprawie gwałtu oscyluje w granicach od ok. 1,8 do 2,2 tys. Wykrywalność sprawców sięga z kolei 82-85 proc.

Zobacz także: Jak reagować, gdy zrani nas partner ?

Skuteczna samoobrona dla kobiet  – Jak się bronić?

samoobrona dla kobiet (2)

Do napaści, w tym także gwałtów, najczęściej dochodzi w porze nocnej. Do najmniej bezpiecznych miejsc należą ciemne zaułki, korytarze klatek schodowych czy parkingi. W przypadku zagrożenia można jednak zneutralizować napastnika i/lub zaalarmować otoczenie za pomocą odpowiednich artykułów obronnych.

Jak wskazuje Piotr Pietrzykowski, ekspert serwisu broń.pl, największym powodzeniem wśród kobiet cieszą się gazy pieprzowe i paralizatory, chociaż nie brak też zainteresowania – dostępną bez zezwolenia – bronią alarmową i hukową.

//www.youtube.com/embed/YnOtIOQ2VL4

Panie najczęściej decydują się na gaz pieprzowy, którego użycie jest proste, a cena dosyć niska. Dobrej jakości gaz można nabyć już za ok. 20-40 zł. W niektórych sytuacjach rozwiązaniem może być np. gaz pieprzowy, który wygląda jak szminka do ust. Popularną alternatywą są paralizatory. Profesjonalny paralizator, wyposażony w mocną latarkę oraz zawleczkę bezpieczeństwa, to koszt na poziomie 150-300 zł” – mówi Piotr Pietrzykowski.

Kobiety szukające możliwości zwiększenia swego bezpieczeństwa rzadziej decydują się na tzw. broń alarmową i hukową – pistolety/rewolwery wydające głośny sygnał dźwiękowy, który może pełnić funkcję ostrzegawczą czy też alarmową. Wśród tego rodzaju akcesoriów obronnych znaleźć można też broń na kule gumowe i pistolety gazowe. Ceny takiej broni, która nie wymaga posiadania zezwolenia, kształtują się przeważnie na poziomie od 100 do nawet 1000 zł.

Jeżeli decydujemy się na zaopatrzenie w artykuły obronne, niezależnie od tego, czy będzie to paralizator, gaz czy pistolet hukowy, warto pamiętać o odpowiednim miejscu dla niego. Ważne, aby był łatwo dostępny, a nie np. schowany gdzieś głęboko w torebce” – dodaje ekspert broń.pl.

 Pracownicy bron.pl wzięli udział w akcji Razem przeciw kulturze gwałtu (mat. pras.)

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (163 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kmakolagwa  10 kwietnia 2015 08:15

  Świetne porady. Każda z nas powinna znać techniki samoobrony.

  Odpowiedz
 2. magella87  10 kwietnia 2015 09:26

  teraz w tych czasach to kazdej z nas przydalo by sie znac techniki samoobrony. bo nigdy nie wiemy co nas moze spotkac za rogiem

  Odpowiedz
 3. Patriszia  10 kwietnia 2015 09:53

  Ciekawy i bardzo ważny artykuł.

  Odpowiedz
 4. lilkawodna  10 kwietnia 2015 11:24

  Warto wiedzieć jak się bronić. Moją koleżankę na klatce schodowej gonił jakiś chłopak, złapał za nogę. w ostatniej chwili udało jej się wyrwać i schować w mieszkaniu.

  Odpowiedz
 5. bbo  10 kwietnia 2015 11:59

  Przyznam, że nie potrafiłabym się obronić.

  Odpowiedz
 6. martucha180  10 kwietnia 2015 14:14

  Samoobrony powinni uczyć w szkole.

  Odpowiedz
 7. truskawka89  14 kwietnia 2015 13:29

  mądry i przydatny artykuł
  martucha180 masz racje a z drugiej strony znając młodzież to pewnie by te techniki wykorzystywali w innym celu

  Odpowiedz
 8. scrabble  15 kwietnia 2015 12:30

  Mężczyźni w spódnicach są niesamowici !
  Ja noszę gaz od wielu, wielu lat. Nieważne gdzie jestem, zawsze mam go pod ręką.

  Odpowiedz
 9. Anita  17 kwietnia 2015 09:21

  na szczęście na razie nie miałam z tym problemu!

  Odpowiedz
 10. luna341  19 kwietnia 2015 20:22

  Samoobrona dla kobiet powinna być w szkołach .Na lekcjach w-f każda z nas powinna poznawać podstawowe chwyty obronne

  Odpowiedz
 11. maaalina92  26 kwietnia 2015 12:44

  Bardzo ciekawy artykuł :)) kobiety powinny umieć się bronić i same zadbać o swoje bezpieczeństwo ;D

  Odpowiedz
 12. Ewelina  28 kwietnia 2015 21:42

  zdjęcie na końcu jest najlepsze….. oby więcej takich akcji

  Odpowiedz
 13. macierzanka  29 kwietnia 2015 14:57

  Ciekawy artykuł, samoobrona jest bardzo ważna dla kobiet.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany