Skrzydłokwiat – roślina, dla której musisz znaleźć miejsce w swoim mieszkaniu lub miejscu pracy

Są rośliny, które warto mieć w domu czy postawić na biurku w pracy. Według naukowców z NASA istnieją gatunki, które działają jak naturalne filtry powietrza, wchłaniając szkodliwe związki takie jak opary lakierów, kuchenek gazowych czy smog. Jedną z nich jest skrzydłokwiat, który wykazuje pewne cudowne właściwości.

Skrzydłokwiat – idealny dla osób, które nie mają ręki do kwiatów, ale chciałby zadbać o swoje otoczenia, a zarazem zdrowie. Zaliczyć go można bowiem do roślin oczyszczających powietrze, która ładnie się prezentuje i nie potrzebuje ekspozycji w nasłonecznionym miejscu. Posiada przy tym jeszcze kilka zalet, które sprawiają, że warto znaleźć dla niego miejsce w naszym mieszkaniu czy miejscu pracy. Przeczytaj koniecznie, co zyskasz ustawiając skrzydłokwiat w swojej sypialni bądź gabinecie!

Skrzydłokwiat

Źródło: pixabay.com

Skrzydłokwiat – roślina, dla której musisz znaleźć miejsce w swoim mieszkaniu lub miejscu pracy

Skrzydłokwiat potrafi znieść wiele niekorzystnych czynników – poza mrozem. Rozkwita w miejscach zacienionych, wytrzymuje przesuszenie, niską wilgotność powietrza i zanieczyszczenia. Jego uprawa jest łatwa i sprawdzi się zarówno w przypadku początkujących miłośników zieloności, jak w sytuacji, kiedy do uprawy zabiera się osoba, która stanowczo nie ma ręki do pielęgnacji roślin.

skrzydłokwiat

Źródło: pixabay.com

Stale wilgotne podłoże to optymalne dla niego warunki, ale toleruje też lekkie przesuszenie. Natomiast kiedy ziemia jest zbyt sucha, skrzydłokwiat „komunikuje” zwieszonym liśćmi, że najwyższy czas na podlewanie. Nie potrzebuje bezpośredniego nasłonecznienia może zatem stać w miejscu, które dla wielu roślin byłoby zbyt ciemne albo zbyt zacienione. Dlatego może stać nawet w łazience.

Pochłania groźne toksyny

Do powietrza, którym oddychamy przedostaje się wiele lotnych toksyn. Benzen to jedna z najgroźniejszych trucizn przemysłowych i znaleźć ją można w farbach, lakierach i klejach. Ksylen – rakotwórcza substancja stosowana w produkcji lakierów i środków do konserwacji drewna. Kolejna szkodliwa toksyna to obecny w rozpuszczalnikach trichloroeten. Formaldehyd jest środkiem konserwującym używanym między innymi w kremach, mydłach, lakierach do paznokci czy szamponach oraz czad, wyjątkowo groźny przez swoją bezwonność. Wszystkie te toksyny w zbyt dużym stężeniu mogą powodować ogólne osłabienie, zawroty i bóle głowy, podrażnienie błon śluzowych dróg oddechowych oraz nosa, oczu, gardła, obrzęki, duszności, wymioty, biegunkę. Na szczęście skrzydłokwiat ma zdolność wchłaniania owych pięciu groźnych związków obecnych w naszych mieszkaniach.

 

Nawilża powietrze

W okresie zimowym szczególnie ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza. W sezonie grzewczym jest ono suche, co daje się we znaki przesuszoną skórą czy licznymi infekcjami. Obecność skrzydłokwiatu sprawi, że roślina odda wilgoć do otoczenia, delikatnie nawilżając powietrze w mieszkaniu – warto nawet ulokować w pomieszczeniach więcej niż jednego.

 

Pochłania zarodniki pleśni

Jeśli cierpisz na alergię lub ktokolwiek inny ma w Twojej rodzinie problemy z układem oddechowym bardzo poważnie rozważ uprawę skrzydłokwiatu. Oprócz ozdoby domu zyskasz również naturalny pochłaniacz zarodników pleśni, tak groźnych dla zdrowia wszystkich domowników. Lepiej zainwestować w pięknie prezentującą się roślinę niż odczuć konsekwencje toksycznego grzyba. Obecność skrzydłokwiatu może zniwelować nieżyt nosa, problemy ze wzrokiem czy bezsenność wywołane działaniem domowych grzybów.

Emituje pozytywną energię

Skrzydłokwiat oprócz tego, że spełnia funkcję ozdobną, wprowadza również optymistyczny nastrój i skłania do odprężenia i wyciszenia. Według ludowych wierzeń jego obecność sprawia, że relacje małżeńskie przebiegają harmonijnie w atmosferze wzajemnego zaufania. Zapobiega także konfliktom łącząc ze sobą pokolenia. Kobiety zaś jego pod wpływem nabierają przekonania o własnej wartości i atrakcyjności. Jeśli wierzyć ludowym przekazom roślina ta pomaga dojść do siebie po rozstaniu z kochaną osobą, sprzyja także nawiązaniu nowej znajomości.

 

Pochłania promieniowanie wydzielane przez urządzenie elektryczne i elektroniczne

W naszym domu jest mnóstwo urządzeń, które emitują promieniowanie elektromagnetyczne, które z kolei może wpłynąć na nasze zdrowie. Ów niekorzystny wpływ pomoże nam zneutralizować skrzydłokwiat ustawiony w pobliżu mikrofalówki czy drukarki. Warto jednak co jakiś czas przestawić doniczkę w okolicach okna tak, by roślina miała szansę się zregenerować.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (98 głosów, średnia: 4,35 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. ewalub  29 stycznia 2020 13:06

  Mam kilka tych kwiatów. Bardzo ładnie u mnie rosną i zastanawiam się, czy to przez to, że mam w mieszkaniu tak zanieczyszczone powietrze? 🙂

  Odpowiedz
 2. alux  29 stycznia 2020 18:16

  Fikus Benjamina, duże drzewko bardzo dobrze oczyszcza powietrze i jęzory teściowej.

  Odpowiedz
 3. martuska665  29 stycznia 2020 20:05

  A mój skrzydłokwiat nie chce zakwitnąć… Stosowałam nawozy, zmieniałam miejsce i nic..

  Odpowiedz
 4. janka1312  10 lutego 2020 06:37

  mam, ale nie wiedziałam, że ma tyle właściwości 🙂

  Odpowiedz
 5. Emotikonka  16 listopada 2022 17:47

  Był u mnie w pracy, ale bardzo ciężko go było utrzymać.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany