Uważaj na te składniki w kosmetykach, jeśli masz cerę z problemami!

Każda z nas pragnie mieć idealną cerę niczym jak modelki z reklam. Niestety obraz ten często jest nieprawdziwy i na reklamach, teledyskach często mamy do czynienia ze sprytnym przekłamaniem. Zdrowa zadbana cera nie powinna być efektem perfekcyjnego makijażu, czy pracy grafików. Borykacie się z trudnymi do zniwelowania problemami z cerą? Zapraszamy do artykułu: Skóra z problemami – jak o nią dbać?

 Woman with cotton swab near the her lower  of face, isolated on

Skóra z problemami – Pielęgnacja

Pierwszym krokiem do pięknej cery powinna być odpowiednia pielęgnacja.  Konieczne będzie w tym wypadku regularne stosowanie odpowiedniego kremu, który zapewni skórze właściwy poziom nawilżenia, odżywienia oraz składników aktywnych. W zależności od rodzaju cery dobieramy odpowiednią linię pielęgnacyjną, bo skóra każdej kobiety ma indywidualne potrzeby. W przypadku cery bardzo suchej, alergicznej, atopowej lub po zabiegach medycyny estetycznej, wybór kosmetyku pielęgnacyjnego powinien być wyjątkowo przemyślany i ostrożny, ponieważ ma on wspomagać regenerację i zapewniać odpowiednie nawilżenie. Możesz wykorzystać kosmetyki zawierające  beta-glukan (gwarantuje skórze optymalne nawilżenie oraz wrażenie gładkości i miękkości) czy srebro koloidalne (ma silne właściwości antybakteryjne i wzmaga procesy regeneracyjne).

Pamiętaj, gdy sytuacja wymyka się spod kontroli, a dostępne kremy nie pomagają, konieczna jest wizyta u specjalisty, który dobierze odpowiednie preparaty lecznicze.

Polecamy również: Pozbądź się blizn potrądzikowych! Strategie leczenia

Skóra z problemami – Makijaż?

Kobietom z cerą problematyczną wydaje się czasami, że są skazane na pokazywanie się bez makijażu.  Nic bardziej mylnego, Jednak musimy pamiętać o tym, by dobierać je rozsądnie.

Musimy ustalić, jakie składniki szkodzą naszej cerze, a następnie ich unikanie. Niestety, w wielu przypadkach jest to bardzo trudne, wówczas jedynym rozwiązaniem pozostaje uważne sprawdzanie składników stosowanych w kosmetykach. W tym wypadku obowiązuje zasada „mniej znaczy lepiej” – im krótszy skład ma dany kosmetyk, tym bezpieczniej dla naszej cery.

W przypadku dolegliwości skórnych, takich jak problemy trądzikowe lub alergiczne, przesuszenie, łuszczyce czy atopowe zapalenie skóry, pierwszym krokiem powinno być ograniczenie do minimum lub całkowite zrezygnowanie z różnego typu tradycyjnych kosmetyków, które zazwyczaj zawierają w składzie mnóstwo sztucznych i szkodliwych składników, jak choćby alkohol denaturowy czy parabeny tłumaczy dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. – Tego typu składniki działają na skórę wyjątkowo niekorzystnie – wysuszają i podrażniają ją, a tym samym przyczyniają się do zaogniania zmian i nawracania dolegliwości. Możemy również mieć do czynienia z coraz częściej pojawiającą się sytuacją, w której problemy typu przesuszenie czy zaczerwienienie skóry, a także opuchnięcie lub świąd pojawiają się dopiero w następstwie stosowania tradycyjnych kosmetyków. Wówczas również radziłbym z nich zrezygnować i poszukać rozwiązania np. w postaci coraz bardziej popularnych kosmetyków mineralnych.

 Warto wspomnieć o pewnym rozróżnieniu: kosmetyki mineralizowane to nie to samo, co kosmetyki mineralne. Kosmetyki mineralizowane choć zawierają w swoim składzie minerały, to są one wyłącznie dodatkiem do tradycyjnej listy składników, często tak bardzo niewskazanych dla wrażliwej skóry.

beauty portrait

– Są to produkty w 100% naturalne, dzięki czemu nie podrażniają skóry i nie wywołują reakcji alergicznych – tłumaczy Marta Popiela-Molek z firmy Earthnicity Minerals. – Ponadto podkłady, korektory czy pudry tego typu są wyjątkowo lekkie, przez co nie obciążają cery,  nie zatykają porów i co bardzo istotne, pozwalają na skuteczne ukrycie niedoskonałości. Działają przeciwzapalnie, kojąco i leczniczo,  wspomagają proces odnowy skóry, pozostawiając przy tym naturalny wygląd bez „efektu maski”.

Zobacz też: Jak ukryć trądzik pod makijażem?

Kosmetyki mineralne mogą stosować je osoby z różnymi problemami z cerą.  Tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu wspomagają regenerację i leczenie cery trądzikowej. Te dwa minerały zapewniają również ochronę przeciwsłoneczną UVB/UVA, co jest niezwykle ważne po zabiegach dermatologii estetycznej oraz w profilaktyce anty-aging. Spośród wielu innych właściwości warto wymienić działanie matujące, które jest zasługą krzemu i glinki kaolinowej.

  

Skóra z problemami – Jakich składników unikać?

Specjalistka Earthnicity Minerals radzi, jakich składników powinnaś się wystrzegać, wybierając kosmetyk dla siebie:

Alcohol Denat. – alkohol denaturowy, często stosowany w produktach wysusza cerę, dodatkowo ją podrażniając.

Syntetyczna lanolina (np. Acetylated Lanolin, Ethoxylated Lanolin, PEG 16 Lanolin), niektóre oleje (np. Castor Oil, Linseed Oil, Cocoa Butter), sylikony (Cyclomethicone, Dimethicone), parabeny stosowane jako konserwanty (np. Propyl paraben, Ethylparaben, Methyl Paraben) – substancje komedogenne, które powodują wysyp zaskórników i „zapychają” pory.

SLS (sodium lauryl sulfate) i SLES (sodium laureth sulfate) – składniki odpowiedzialne za obfitą pianę wielu szamponów do włosów. To detergenty stosowane również w chemii gospodarczej.

A Wy próbowałyście już kosmetyków mineralnych?  Może macie swoje ulubione, które polecacie? 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (186 głosów, średnia: 4,56 z 5)
loading... zapisuję głos...