Skóra wrażliwa – trzy rady pielęgnacyjne

Pielęgnacja cery wrażliwej jest trudna i nigdy nie wiadomo co dokładnie działa na jej szkodę. Skórze wrażliwej często towarzyszy taka dolegliwość jak trądzik różowaty, który może również występować przy cerze suchej, tłustej i mieszanej. Cechy świadczące o jego występowaniu to m.in. przesadna reakcja na czynniki zewnętrzne, zaczerwienienie, opuchlizna, świąd i napięcie. Właściwa pielęgnacja cery wrażliwej pozwala zmniejszyć predyspozycje do podrażnień i poprawić jej wygląd.

skóra wrażliwa

fot:pixabay.com

1. Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

Właściwa pielęgnacja tego rodzaju cery polega głównie na odpowiednim doborze kosmetyków. Przyjmuje się, że im ich skład jest skromniejszy, tym lepiej. Odpowiednie kosmetyki to takie, które nie zawierają drażniących składników czy też komponentów zapachowych. Takim specyfikami, które jednocześnie chronią i wspomagają proces gojenia, są np. kremy Vitella na problemy skórne.

2. Na co uważać przy skórze wrażliwej?

Czynniki, które mają wpływ na skórę wrażliwą, dermatolodzy dzielą na egzogenne i endogenne. Czynniki zewnętrzne to wszystkie bodźce, które działają z zewnątrz jak powietrze, kosmetyki, a nawet zbyt „twarda” woda. W tym wypadku warto stosować Cethapil do skóry wrażliwej, czyli krem, który został specjalnie zaprojektowany do codziennej pielęgnacji tego rodzaju cery. Zawiera on wiele odżywczych i regenerujących substancji, które chronią naskórek przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Bodźce endogenne pochodzą z wnętrza organizmu – może to być zbyt wysoki poziom stresu czy niewłaściwy poziom hormonów. Często skóra uwrażliwia się także na zwykły roztwór soli fizjologicznej, jakim jest pot. Należy też prowadzić higieniczny tryb życia, wystrzegać się palenia papierosów i picia alkoholu. Dieta u osób z wrażliwą skórą nie powinna zawierać ostrych i tłustych dań, sztucznych barwników i używek.

3. Etapy pielęgnacji skóry

Przed zastosowaniem kremu dobrze jest odpowiednio przygotować skórę – pierwszym krokiem jest demakijaż za pomocą odpowiedniego mleczka lub płynu micelarnego, ale trzeba też zwrócić uwagę na technikę, czyli bardzo delikatne ruchy przy używaniu wacika. Kolejne etapy pielęgnacyjne to:

  • oczyszczanie skóry – lepiej unikać zbyt drażniącego mydła, ale dobrym wyborem jest zastosowanie łagodnego żelu lub białej glinki z dodatkiem olejków,
  • tonizowanie cery, przy pomocy łagodnego toniku bez zawartości alkoholu,
  • w ostatniej fazie stosujemy łagodzący krem na noc, natomiast na dzień – krem chroniący przed niekorzystną aurą, zawierający fizyczny filtr przeciwsłoneczny; ten w odróżnieniu od chemicznego utrzymuje się na powierzchni skóry, nie wnika w głąb i nie powoduje podrażnień.

Trzeba też ostrożnie stosować peelingi. W żadnym wypadku nie wolno stosować peelingów mechanicznych, dopuszczalny jest peeling enzymatyczny, który działa na zasadzie rozcieńczania powiązań między komórkami, a nie ich fizycznego złuszczania.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (57 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...