Skóra jak pergamin, czyli jak dbać o dłonie?

Problem z nadmiernie przesuszoną skórą dłoni dotyczy bardzo wielu kobiet i choć w niektórych przypadkach powodem są stany chorobowe, to niestety w znakomitej większości przypadków same jesteśmy sobie winne. Prawda jest bowiem taka, że przeważnie bagatelizujemy konieczność stosowania na przykład rękawic ochronnych podczas różnych prac domowych czy zmywania naczyń (nawet jesli chodzi tylko o te kilka rzeczy, których nie można zmywać w zmywarce) oraz nie przywiązujemy odpowiedniej wagi do tego, by odpowiednio o nasze ręce zadbać. A przecież wypielęgnowane dłonie to najlepsza wizytówka każdej kobiety, która chce uchodzić za elegancką i zadbaną – i to nie tylko w oczach mężczyzn…

Skóra jak pergamin

Co wysusza skórę dłoni?

Najczęściej sucha skóra dłoni to efekt przesadnej dbałości o higienę, czyli prościej mówiąc zbyt częstego mycia rąk. Mało która kobieta się do tego przyzna, ale mamy tendencję, by myć ręce niemal co chwila, podczas gdy najzdrowiej dla skóry dłoni (i przy okazji naszego portfela) byłoby myć ręce tylko wtedy, kiedy są naprawdę brudne. Dłonie lekko zakurzone można bez problemu oczyścić zwykłą chusteczką nawilżającą (najlepiej dziecięcą, bo mają lepszy skład), która sprawdzi się w tej roli doskonale.

Największymi wrogami płaszcza lipidowego, czyli naturalnej bariery ochronnej dłoni, są: twarda, chlorowana woda, detergenty, bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury, promienie słoneczne (zwłaszcza w przypadku długiej ekspozycji), palenie papierosów i niewłaściwa dieta. Ze znakomitą większością tych czynników możemy poradzić sobie stosując odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji dłoni, a zmiana diety na zdrowszą oraz rzucenie palenia i tak powinny być dla każdej osoby szanującej swe zdrowie priorytetem.

Czym się kierować kupując kosmetyki do pielęgnacji dłoni?

Generalna zasada brzmi: właściwym składem oraz skutecznością. Jeśli chodzi o tę pierwszą kwestię, to dla suchej skóry dłoni zbawienne będą: mocznik, lanolina, alantoina i gliceryna. Dobrej jakości kosmetyki dla dłoni powinny te substancje zawierać, choć ich stosunek procentowy może się różnić w zależności od rodzaju i stopnia przesuszenia skóry, dla której dana linia została stworzona. Kolejna grupa składników to minerały i witaminy – zwłaszcza witamina A oraz E, a także potas, magnez, fosfor i wiele innych pierwiastków, bez których nasza skóra nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

Co do skuteczności, to nie ma uniwersalnego rozwiązania, bo dla każdej z nas jedne kosmetyki będą lepsze, a inne gorsze – jako pewien drogowskaz warto jednak przyjąć zasadę, że produkty znanych, renomowanych firm są lepszym wyborem niż kosmetyki producentów, o których nikt nigdy wcześniej nie słyszał…

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (132 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...