Sklep medyczny online: na co uważać przed zakupami?

Planujesz zakupy w sklepie medycznym online, ale obawiasz się otrzymania towaru, który nie spełni oczekiwań? A może boisz się, że Twoje zamówienie nigdy do Ciebie nie dotrze? Twoje wątpliwości są uzasadnione, bo wraz z rozwojem sektora e-commerce wzrosła też liczba przestępstw polegających np. na tworzeniu fałszywych sklepów, oferowaniu fikcyjnych produktów czy wyłudzaniu danych. Sprawdź, na co uważać podczas zakupów w sieci.

Spis treści:

Fot. Bermix Studio/ Unsplash.com

Kompletność danych sprzedawcy — sprawdź informacje o firmie

Polskie prawo nakłada na sprzedawców internetowych pewne obowiązki. Dotyczą one m.in. konieczności informowania konsumentów o podstawowych danych dotyczących zakresu prowadzonej działalności. Na stronie internetowej powinny znaleźć się:

  • adres e-mail lub numer telefonu pozwalające na skontaktowanie się z przedsiębiorcą;
  • imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres przedsiębiorcy lub nazwa firmy wraz z jej adresem;
  • dane rejestrowe CEiDG lub KRS, numer REGON oraz numer NIP.

Niemający nic do ukrycia, przedsiębiorcy zwykle umieszczają powyższe dane w zakładkach „kontakt” lub „o nas”. Braki w wymienionych informacjach są sygnałem ostrzegawczym i mogą świadczyć o nieuczciwych praktykach sprzedawcy.

Renoma sklepu medycznego online — przeczytaj opinie klientów

O rzetelności przedsiębiorcy duża mogą „powiedzieć” komentarze internautów, którzy w przeszłości skorzystali z oferty danej firmy. Twoją czujność powinny wzbudzać zwłaszcza sklepy, które istnieją na rynku od niedawna, a na temat ich działalności nie ma w sieci żadnych opinii lub są one wyłącznie pozytywne. Nie musi to świadczyć o złych zamiarach osób prowadzących taką działalność — może sklep medyczny faktycznie powstał niedawno, a zatrudnieni w nim pracownicy dokładają wszelkich starań, aby ich klienci byli zadowoleni. Mimo to warto dodatkowo zweryfikować przedsiębiorstwo, np. sprawdzając je w bazach CEiDG lub KRS. W wykryciu nieuczciwych sprzedawców może pomóc też sprawdzenie Listy ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego czy Krajowego Rejestru Długów.

Warto wiedzieć! Wg raportu „Polaków portret własny. Bezpieczni na e-zakupach 2022” przed złożeniem zamówienia w sklepie internetowym dane rejestrowe firmy sprawdza zaledwie 22% konsumentów, a komentarze na temat e-sklepu czyta aż 65% badanych.

Bezpieczeństwo płatności

Na stronach nierzetelnych przedsiębiorców z branży e-commerce rzadko są dostępne popularne metody płatności oraz opcja płatności za pobraniem. Czerwona lampka powinna się zaświecić zwłaszcza wtedy, gdy sklep medyczny zażąda od Ciebie wykonania tradycyjnego przelewu bankowego na numer konta podany w komunikacie lub przesłany e-mailem. Obecnie niemal wszyscy sprzedawcy korzystają z bezpiecznych metod płatności, np. PayU, Szybki przelew lub BLIK. Są one dużym ułatwieniem dla konsumenta i wpływają na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa transakcji.

Przestrzeganie powyższych wskazówek i unikanie zakupów w podejrzanych sklepach medycznych online pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą internetowego oszustwa. Pamiętaj, że jedyną osobą, która może zadbać o Twoje bezpieczeństwo w sieci, jesteś Ty. To od Ciebie zależy, jakie decyzje zakupowe podejmiesz i gdzie zdecydujesz się nabyć sprzęt medyczny. Dla własnego bezpieczeństwa zawsze wybieraj sprawdzonych sprzedawców z dobrą opinią, którzy oferują wysokiej jakości sprzęt renomowanych marek.


Artykuł sponsorowany.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
loading... zapisuję głos...