Skarabeusz na akcesoriach i ubraniach. Egipski motyw znów inspiruje

Skarabeusze pojawiały się na outfitach Kleopatry nie bez powodu. W starożytnym Egipcie owady ów miały przynosić szczęście i ta ich funkcja, oprócz reprezentacyjnej – nadal się nie zmieniła. Można powiedzieć, że nadal są w modzie. Jak nosić ich repliki? W sieci nie brakuje pomysłów.

Moda szuka inspiracji w każdym zakątku świata, dlatego nic dziwnego, że niezmiennie zachwyca ją bogaty kulturowo Egipt. Uginające się od przepychu stylizacje Kleopatry, mimo iż od jej panowania minęły wieki, wciąż są bazą dla projektantów, przede wszystkim biżuterii. Jednym z motywów nierozerwalnie związanym z Egiptem jest skarabeusz, inaczej zwany też poświętnikiem. To chrząszcze, które w kraju piramid otrzymały status wyższy od przeciętnego owada. Zgodnie z wierzeniami mają przynosić szczęście i to bez względu na szerokość geograficzną. Dlatego też również w Europie chętnie otaczamy się skarabeuszami – swoistymi amuletami, które najczęściej trafiają na ozdoby towarzyszące nam na co dzień albo w związku z większą okazją. A jak wam podoba się ten motyw? Wierzycie w magiczną moc egipskiego chrabąszcza? Oto skarabeusz na akcesoriach i ubraniach!

źródło: www.pixabay.com

Skarabeusz na akcesoriach i ubraniach. Egipski motyw znów inspiruje

Przenieśmy się na chwilę do starożytnego Egiptu, gdzie skarabeusz nie był wcale zwyczajnym owadem, a świętym zwierzęciem! Symbolizował odrodzenie i wędrówkę słońca po niebie. Nic dziwnego, że jego odwzorowanie w rozmaitych metalach – również szlachetnych, stanowiło wyposażenie grobowców, a także zdobiły stylizacje faraonów. Czas mijał, a skarabeusz nie został wymazany w historii, która zapamiętała go jako symbol przynoszący szczęście. Korzystają z tego więc chętnie projektanci, którzy często umieszczają chrząszcza w swoich pracach.

Moda na egipskiego chrząszcza

Owad polubił zwłaszcza biżuterię maxi, a wśród nich bogato zdobione naszyjniki, pierścienie z wizerunkiem skarabeusza czy kolczyki w rozmiarze XXL, które znajdziemy choćby w kolekcji Gucciego. Motyw dobrze prezentuje się też na torebkach i na butach, gdzie owad może stać się zapięciem, albo zostać ciekawie wymalowany na materiale. W kwestii ubrań natomiast wizerunek egipskiego chrząszcza przedstawiany jest już raczej w otoczeniu barw, na większym luzie i z większym przymrużeniem oka. W przeciwieństwie do akcesorów, zdecydowanie częściej złotych, wykorzystujących kamienie i eleganckich.

Skarabeusz jako nietuzinkowa ozdoba. Garść inspiracji!:

Ubrania i buty

 

Kolczyki

Bransoletki

Torebka

Naszyjnik

Pierścionek

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (130 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...