Skąd się biorą rude włosy?
Rudzielce od lat fascynują. Mają wiele specyficznych cech, które w ciekawy sposób wyróżniają ich spośród innych ludzi. Podobno są wrażliwsi na ból, rzadko siwieją, wytwarzają własną witaminę D i inaczej pachną… Skąd się wzięli? Jak powstała ruda barwa włosów? Podpowiadamy!
Przyznacie same, że naturalne rudy włosy są po prostu piękne. Nie trzeba nawet układać ich w misterne fryzury damskie. Wystarczy – jeśli masz długie włosy – po prostu zostawić je rozpuszczone.
Naturalny rudy kolor włosów jest najrzadziej spotykany na świecie. Ma go tylko 1-2% populacji. Najwięcej rudzielców można spotkać na północy Europy, szczególnie w Irlandii i Szkocji. Pasma o takim zabarwieniu wynikają z obecności tzw. płynnej melaniny. Co ciekawe istnieje kilka legend i hipotez, tłumaczących skąd się biorą rude włosy. Przedstawiamy najpopularniejsze!

pixabay.com
Skąd się biorą rude włosy: trochę legend i nauki
Stara legenda arabska mówi, że Allach na początku stworzył z ognia duchy dżinów. Rozgniewał się jednak na nich za kłamstwa, więc odprawił te istoty na ziemię. Później stworzył człowieka. Uważa się, że kobieta zgrzeszyła z jednym z dżinów i tak na świecie pojawiły się rude osoby. Legendy, legendami…a skąd naprawdę biorą się rudzielce?
Skąd się biorą rude włosy: pochodzenie genu
Istnieją dwie teorie, tłumaczące jak powstał „ognisty” kolor włosów. Na początku lat 90. ubiegłego wieku naukowcy odkryli MC1R – gen, którego mutacja powoduje rudą barwę włosów. Nośnik ten przetrwał w czasach pierwotnych, gdyż wtedy ludzie łączyli się często z osobami o podobnych cechach genetycznych. Inni badacze uważają, że rude włosy są wynikiem dostosowania się do zmiennych warunków klimatycznych. Często występują u osób mieszkających w miejscach z małym dostępem do słońca. Rudzielce są bardziej podatne na światło. Tym samym mogą wchłonąć więcej promieni słonecznych i przyswoić więcej witaminy D.
skąd się biorą rude włosy: czy zostają na stałe?
Często kolor włosów zmienia się u dzieci. Barwa jaśnieje lub ciemnieje. Jeśli mają jednak piegi oraz bardzo jasną oprawę oczu i karnację, bardzo możliwe, że zostaną rudzielcami na resztę życia (o ile nie przefarbują włosów).

Włosy w kolorze rudym – zobacz jak pięknie wyglądają w kolorystyce jesieni
Każdy kolor włosów jest piękny!
ja zawsze zazdroszczę naturalnym rudzielcom
A mówią że rudy jest fałszywy a mnie sie rudzielce podobaja
Ciekawy artykuł i zachęca do zapoznania się z zasadami genetyki, ponieważ niektórzy nadal myślą że rodzice muszą mieć rude włosy aby ich dziecko również miało. A przecież to nieprawda 🙂
Bardzo ciekawy artykuł, moja siostra, córka jasnego blondyna i ciemnej blondynki, jest sympatycznym rudzielcem 🙂
Najczęściej rudych można spotkać w Udmurtii tylko, że większość czytelników nie patrzy w stronę Uralu.