Skąd się biorą rude włosy?

Rudzielce od lat fascynują. Mają wiele specyficznych cech, które w ciekawy sposób wyróżniają ich spośród innych ludzi. Podobno są wrażliwsi na ból, rzadko siwieją, wytwarzają własną witaminę D i inaczej pachną… Skąd się wzięli? Jak powstała ruda barwa włosów? Podpowiadamy!

Przyznacie same, że naturalne rudy włosy są po prostu piękne. Nie trzeba nawet układać ich w misterne fryzury damskie. Wystarczy  – jeśli masz długie włosy – po prostu zostawić je rozpuszczone.

Naturalny rudy kolor włosów jest najrzadziej spotykany na świecie. Ma go tylko 1-2% populacji. Najwięcej rudzielców można spotkać na północy Europy, szczególnie w Irlandii i Szkocji. Pasma o takim zabarwieniu wynikają z obecności tzw. płynnej melaniny. Co ciekawe istnieje kilka legend i hipotez, tłumaczących skąd się biorą rude włosy. Przedstawiamy najpopularniejsze!

skąd się biorą rude włosy

pixabay.com

Skąd się biorą rude włosy: trochę legend i nauki

Stara legenda arabska mówi, że Allach na początku stworzył z ognia duchy dżinów. Rozgniewał się jednak na nich za kłamstwa, więc odprawił te istoty na ziemię. Później stworzył człowieka. Uważa się, że kobieta zgrzeszyła z jednym z dżinów i tak na świecie pojawiły się rude osoby. Legendy, legendami…a skąd naprawdę biorą się rudzielce?

 

Skąd się biorą rude włosy: pochodzenie genu

Istnieją dwie teorie, tłumaczące jak powstał „ognisty” kolor włosów. Na początku lat 90. ubiegłego wieku naukowcy odkryli MC1R – gen, którego mutacja powoduje rudą barwę włosów. Nośnik ten przetrwał w czasach pierwotnych, gdyż wtedy ludzie łączyli się często z osobami o podobnych cechach genetycznych. Inni badacze uważają, że rude włosy są wynikiem dostosowania się do zmiennych warunków klimatycznych. Często występują u osób mieszkających w miejscach z małym dostępem do słońca. Rudzielce są bardziej podatne na światło. Tym samym mogą wchłonąć więcej promieni słonecznych i przyswoić więcej witaminy D.

skąd się biorą rude włosy: czy zostają na stałe?

Często kolor włosów zmienia się u dzieci. Barwa jaśnieje lub ciemnieje. Jeśli mają jednak piegi oraz bardzo jasną oprawę oczu i karnację, bardzo możliwe, że zostaną rudzielcami na resztę życia (o ile nie przefarbują włosów).

Włosy w kolorze rudym – zobacz jak pięknie wyglądają w kolorystyce jesieni

Włosy w kolorze rudym – zobacz jak pięknie wyglądają w kolorystyce jesieni

Czy masz rude włosy? A może zamierzasz właśnie zmienić kolor włosów na rudy? Oto zdjęcia osób z rudymi włosami, które wyglądają przepięknie na tle jesiennego krajobrazu. Zdjęcia autorstwa Karoliny Ryvolová, a stylizacje stworzyła Veronika Lukešová. ;   

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (182 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. MarciaMarcia  26 lutego 2018 09:01

  Każdy kolor włosów jest piękny!

  Odpowiedz
 2. Anett13  26 lutego 2018 10:20

  ja zawsze zazdroszczę naturalnym rudzielcom

  Odpowiedz
 3. Jaworka  26 lutego 2018 21:47

  A mówią że rudy jest fałszywy a mnie sie rudzielce podobaja

  Odpowiedz
 4. Agnesja  3 marca 2018 23:22

  Ciekawy artykuł i zachęca do zapoznania się z zasadami genetyki, ponieważ niektórzy nadal myślą że rodzice muszą mieć rude włosy aby ich dziecko również miało. A przecież to nieprawda 🙂

  Odpowiedz
 5. Neon  29 października 2019 14:41

  Bardzo ciekawy artykuł, moja siostra, córka jasnego blondyna i ciemnej blondynki, jest sympatycznym rudzielcem 🙂

  Odpowiedz
 6. Matti  22 października 2022 12:37

  Najczęściej rudych można spotkać w Udmurtii tylko, że większość czytelników nie patrzy w stronę Uralu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany