Kto się nie myje w Nowy Rok i dlaczego?

Gdzie wolą mleko od szampana? W którym kraju warto mieć czerwoną bieliznę i spacerować o północy z walizką? Kto się nie myje w pierwszy dzień Nowego Roku? Jak wyglądają noworoczne zwyczaje w różnych miejscach na świecie?

Świętowanie zakończenia starego i rozpoczęcie Nowego Roku w niektórych krajach obchodzi się bardzo szczególnie. Co ciekawe, miłośnicy noworocznego świętowania, jeśli tylko chcą, mogą witać kolejny rok kilka razy. Meksykanie celebrują go, jak większość ludzi na kuli ziemskiej, z nocy 31 grudnia na 1 stycznia. Jednak, w przeciwieństwie do nas, mogą to robić na plaży pod palmami. W Chinach Nowy Rok wypada między końcem stycznia, a końcem lutego, natomiast mieszkańcy Tajlandii czy Sri Lanki świętują go w… kwietniu. Wspomniane kraje to według statystyk Travelplanet.pl, jedne z najpopularniejszych kierunków egzotycznych wyjazdów Polaków. Jakie są te najciekawsze noworoczne zwyczaje?

smok chiny

Czerwona bielizna i spacer z walizką

Zgodnie z meksykańską tradycją każda osoba, która o północy wyjdzie na przechadzkę z walizką może spodziewać się kolejnych 12 miesięcy pełnych przygód. Walizka może być pusta, a spacer tylko dookoła domu. Podczas powitania Nowego Roku w Meksyku warto mieć na sobie czerwoną bieliznę. Ma ona zapewnić pomyślność, a samotnym paniom pomóc znaleźć męża w Nowym Roku. Mieszkańcy tego kraju o północy włączają telewizję i czekają na to, aby usłyszeć dwanaście uderzeń dzwonu. Z każdym kolejnym uderzeniem zjadają po jednym winogronie życząc sobie równocześnie wszystkiego najlepszego. Zgodnie z meksykańską tradycją, pierwszym posiłkiem 1 stycznia jest zupa z soczewicy. Jej ziarna kładzie się także na środku stołu, co ma zapewnić pomyślność finansową przez cały rok.

Jak szybko wytrzeźwieć? Warto poznać te 5 metod przed zbliżającym się Sylwestrem…

Jak szybko wytrzeźwieć? Warto poznać te 5 metod przed zbliżającym się Sylwestrem…

W życiu bywa różnie. Różne bywają też skutki picia alkoholu, dlatego zdarzają się sytuacje, że trzeba natychmiast wytrzeźwieć. Jednak jak na wszystko, i na to znajdą się sposoby. Nie pomogą one oczywiście uniknąć tzw. syndromu dnia następnego, ale będą przydatne, gdy trzeba będzie kogoś ustawić do przysłowiowego pionu...

Najdłuższe świętowanie

Dla Chińczyków powitanie Nowego Roku to najważniejsze święto w kalendarzu. Co więcej – nie świętuje się tam przez jeden dzień, ale przez 15! Tak naprawdę w Chinach nie obchodzi się Nowego Roku, lecz tzw. Święto Wiosny, które wypada między końcem stycznia, a końcem lutego. Poza kalendarzem gregoriańskim mieszkańcy Chin używają także kalendarza księżycowo-słonecznego i to według niego właśnie celebrowany jest Nowy Rok. W tym czasie Chińczycy intensywnie sprzątają swoje mieszkania  i posesje, pozbywając się tego co złe i niepożądane, w tym… duchów. W Chinach dominuje w tym czasie kolor czerwony (barwa symbolizująca szczęście i powodzenie), który  widać na dekoracjach zdobiących ulice i domy. Na czerwono malowane są także ramy okien oraz framugi drzwi.

Najbardziej popularnym zwyczajem związanym z zakończeniem starego roku jest znany już na cały świat taniec smoka. Legendarne zwierzę wykonuje się z papieru lub bambusa. Najistotniejszym dniem Święta Wiosny jest Wigilia Nowego Roku. Tego dnia cała rodzina bierze udział w przygotowywaniu posiłków. Głównym daniem są pierożki jiaozi, które podobne są do naszych kołdunów i nadziewane zazwyczaj mięsem. Popularne są także potrawy z makaronem. Jego długość to wróżba na długie życie. I na koniec ostrzeżenie dla wszystkich „czyściochów” – pierwszego dnia Nowego Roku w Chinach nie wolno się myć, ponieważ można „zmyć” szczęście.

Mleko i słodkości

Na Sri Lance Nowy Rok obchodzi się w kwietniu – według kalendarza starożytnego. Mieszkańcy wyspy, aby zapewnić sobie pomyślność przegotowują mleko, które koniecznie musi wykipieć z garnka. Kraj ten jest idealny dla miłośników słodyczy. Lankijczycy przygotowują na tę okazję wiele słodkości, często zawierających bakalie. Z domów zabawa przenosi się na ulice, gdzie wieczorem na niebie pojawiają się fajerwerki, a w miastach przechodzą procesje z udziałem słoni. W Nowy Rok mieszkańcy Sri Lanki  wstają bardzo wcześnie i wybierają się na zbiory tzw. Maruthu neer”, czyli specjalnej wody zawierającej w sobie mieszankę ziół – liści i kwiatów, takich jak np. lotos. Rytuał ten jest uważany za akt oczyszczenia. Pierwszego dnia Nowego Roku Lankijczycy biorą także udział w ceremonii „pooja”, która jest podziękowaniem skierowanym do bogów za rok poprzedni. W ofierze składa się im m.in. owoce i słodycze.

Bitwa wodna

Tajski Nowy Rok – tzw. „Songkran” jest najważniejszym świętem narodowym. Według tamtejszej tradycji powinno się go obchodzić w kwietniu (według kalendarza Buddyjskiego), ale aktualnie dzieje się to najczęściej 31 grudnia. „Songkran” jest celebrowany przez 3 dni. Pierwszego dnia od rana Tajowie obdarowują mnichów pożywieniem oraz wypuszczają z klatek ptaki. Ma to przynieść szczęście całej rodzinie. Dodatkowo zapalają świece w domach i świątyniach po to, żeby okazać pamięć oraz swój szacunek wobec zmarłych przodków.

Po tych rytuałach rozpoczyna się trwająca trzy dni bitwa wodna. Przypomina to nasz wielkanocny zwyczaj, kiedy to w Lany Poniedziałek polewamy bliskich wodą. Tradycja oblewania się wiąże się z wiarą Tajów w jej magiczną moc. Według nich oczyszcza ona nie tylko duszę, ale i ciało. Na ulicach młodzież polewa się wodą z wiader, węży, czy nawet z pomp wozów strażackich. Odbywają się także procesje z wizerunkami Buddy. Przy użyciu jaśminowej wody zrasza się także święte posągi, wyrażając w ten sposób szacunek bogom. To również czas modlitwy – Tajowie odwiedzają świątynie, gdzie modlą się i przynoszą ze sobą dary – pożywienie i kwiaty.

Noworoczne zwyczaje z europejskich państw są znane Polakom. W większości przypadków są to imprezy i koncerty na ulicach miast, w których każdy może uczestniczyć. Egzotyczne kraje obchodzą Nowy Rok inaczej – nie tylko w letnich klimatach, ale także z zaskakującymi zwyczajami i w różnym czasie kalendarzowym. Kolejny rok można więc witać na wiele sposobów i nawet kilka razy w roku.

                                               

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (320 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany