5 skutecznych sposobów jak się lepiej wysypiać?

Masz problemy ze snem? Nie potrafisz się wyspać pomimo tego, że śpisz wystarczająco długo? Masz problemy ze wstawaniem? A może to usypianie stanowi dla Ciebie conocne wyzwanie? Przedstawiamy 5 sprawdzonych sposobów jak się lepiej wysypiać !

budzik

Jak się lepiej wysypiać? – Światło jest ważne

Żeby lepiej się wysypiać potrzebujemy ciemności. Melatonina jest naturalnym hormonem, który reguluje nasz tryb dnia. Wytwarza się gdy brakuje nam światła, dlatego właśnie śpimy w nocy. Warto wieczorem unikać światła, przyciemnić oświetlenie w domu nawet na 2 godziny przez snem, zrezygnować w oglądania telewizji do późna, a kładąc się zapewnić sobie najlepsze do spania ciemności.

Jak zaś sprawić by poranki były lżejsze? Przed snem, jeśli oświetlenie z ulicy nie jest zbyt mocne warto zostawiać odsłonięte rolety, czy zasłony. W ten sposób budzić nas będzie naturalne światło. Oczywiście jest to niemożliwe jeśli zimą wstajemy np. o 6 rano, dlatego wtedy warto zainwestować np. w budzik, który nie tylko ma alarm, ale również lampkę, która powoli rozjaśnia pomieszczenie. W ciągu dnia zaś staraj się być w pomieszczeniach pełnych światła, spędzaj popołudnia na zewnątrz ciesząc się każdymi promieniami słońca!

Jak się lepiej wysypiać? – Odgłosy

Postaraj się o absolutną ciszę. Jeśli jednak masz sąsiadów,którzy są nocnymi markami, mieszkasz przy ruchliwej ulicy postaraj się nieco te odgłosy przytłumić. Zamknij okna w sypialni , a wcześniej wywietrz ją. Możesz włączyć sobie relaksująca i mało absorbującą muzykę, lub odgłosy przyrody.

Jak się lepiej wysypiać? – Ćwicz regularnie

Aktywność fizyczna nie tylko wpływa na naszą sylwetkę i zdrowie, ale również na jakość snu. Nie musisz realizować całych planów treningowych i wylewać siódmych potów na siłowni, ale kilka godzin przed snem warto wybrać się na dłuższy spacer z psem wsiąść na rower.

Zdrowy sen

Jak się lepiej wysypiać? – Uważaj na to co jesz i pijesz

Twoja kolacja powinna być lekka, najlepiej złożona z warzyw. Unikaj dużych, ciężkostrawnych posiłków ponieważ Twój organizm będzie potrzebował dużo energii by je strawić i nie wypocznie. Skończy się to niewyspaniem i dodatkowymi kilogramami. Unikaj też kawy popołudniu, napojów energetycznych i tych zawierających dużą ilość cukrów.  Kawa może wpływać na jakość snu nawet na kilkanaście godzin po jej wypiciu, a napoje zawierające dużo cukru dodadzą Ci energii, które przecież nie potrzebujesz przed snem!

Jeśli chcesz się wypasć bez problemów unikaj również picia alkoholu, który owszem może sprawić, że staniesz się senna, ale źle wpłynie na jakość snu. Również ogranicz ilości wypijanych napojów wieczorem – nawet wody. Pełny pęcherz nie sprzyja wysypianiu.

Jak się lepiej wysypiać? – Oczyść myśli

Jedną z najgorszych rzeczy przed snem jest zamartwianie się. Gwarantujemy, że wieczory nie są najlepszą porą do szukania rozwiązań, a jedynie wycieńczą Cię przez kolejnym dniem.

Włącz relaksująca muzykę, poczytaj książkę i skup się na czymś przyjemnym i spokojnym. Bierz głębokie oddechy i… spróbuj nie myśleć o sobie. Myślenie o sobie pobudza mózg do dodatkowej i odruchowej pracy i utrudnia zasypianie.  Dlatego warto pomyśleć o technikach medytacji, lub po prostu pomyśleć o czymś oderwanym od nas samych, co nas relaksuje. Dla jednych mogą być to szumiące morskie fale, dla innych śpiew ptaków.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (241 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...