Jak się chronić przed smogiem? 5 skutecznych sposobów!

Maski antysmogowe, odpowiednia dieta, oczyszczacze powietrza… Przedstawiamy najpopularniejsze sposoby ochrony przed smogiem. Sprawdź, które z nich są najskuteczniejsze!

W ostatnich dniach w Polsce zostały przekroczone normy jakości powietrza. Smog doskwiera mieszkańcom wielu regionów. Najgorszy stan powietrza jest zaś w południowej części kraju. Jak się chronić przed smogiem? Podpowiadamy! Oto garść porad, dzięki którym w dużym stopniu zneutralizujecie skutki uboczne oddychania zanieczyszczonym powietrzem!

Jak się chronić przed smogiem?

kolaż własny redakcji, zdjęcia: mat. prasowe, pixabay.com

Co to jest smog?

Smog to zjawisko atmosferyczne. Objawia się chmurą zanieczyszczeń zawieszoną w powietrzu. Znajdują się w nim dwutlenek siarki oraz pyły zawieszone. Głównym powodem występowania smogu jest emisja pyłów oraz gazów, pochodzących z zakładów przemysłowych, spalania węgla w piecach czy spalin samochodowych. Wdychanie zawartych w powietrzu szkodliwych substancji może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Smog działa bardzo niekorzystnie na układ oddechowy i krwionośny.

Jak się chronić przed smogiem? Najpopularniejsze sposoby

Każdy, kto narażony jest na życie w miejscach, gdzie powietrze jest znacznie zanieczyszczone, powinien umieć zadbać o zdrowie siebie i najbliższych. Zneutralizować skutki szkodliwego działania smogu można na wiele sposobów. Pomocne bywają maski antysmogowe, oczyszczacze powietrza, a nawet rośliny doniczkowe! Jak się chronić przed smogiem? Sprawdźcie!

Jak się chronić przed smogiem?

pixabay.com

 

1) Ogranicz przebywanie na świeżym powietrzu

Przy wysokim zanieczyszczeniu powietrza, warto dla własnego zdrowia zrezygnować ze spacerów i unikać przebywania na zewnątrz. Zawarte w smogu szkodliwe substancje mają bardzo niekorzystny wpływ na nasze płuca. Ich działanie może wywołać infekcje dróg oddechowych, astmę lub alergię. Czasem jednak po prostu musimy wyjść z domu, niezależnie od tego, jakie warunki panują na zewnątrz. Warto wtedy pamiętać, że smog ma na nas tym silniejszy wpływ, im dużej przebywamy na zanieczyszczonym powietrzu. Należy także zdawać sobie sprawę z tego, że zdrowiej jest oddychać nosem niż ustami, gdyż jest on naturalnym filtrem.

 PS Jeśli lubimy aktywnie spędzać czas, to warto wybrać się na siłownię czy basen. Pamiętajmy, że w zamkniętych pomieszczeniach jesteśmy bardziej bezpieczni.

2) Kup dobrą maskę antysmogową

W wielu miastach świata maski przeciwpyłowe są na porządku dziennym, w Polsce bardzo powoli zyskują na popularności. Jeśli nie możemy zrezygnować z przebywania na zewnątrz, to warto się w nie wyposażyć. Aby mieć pewność, że mają działanie antysmogowe, warto sprawdzić, czy posiadają specjalny certyfikat, który daje gwarancję ochrony. Taka maseczka powinna posiadać filtr węglowy, np. Pm 25N (95), który odpowiednio wentyluje oddech, chroni przed zanieczyszczeniami powietrza i zapobiega przedostawaniu się szkodliwych substancji do naszego organizmu. Podobno dobre modele potrafią zatrzymać prawie 100% zanieczyszczeń.

PS Warto zastanowić się nad maską antysmogową mieszkając np. w Krakowie i jego okolicach, gdzie zły stan powietrza niekiedy przekracza normę aż o 600%!

3) Stosuj odpowiednią dietę

Niektóre składniki pokarmowe pomagają w ochronie organizmu przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń powietrza, czynią nas odporniejszymi. W okresie podwyższonego zagrożenia smogowego powinniśmy więc szczególnie zadbać o naszą dietę. Pamiętajmy, aby codzienne menu bogate było w warzywa, owoce, odpowiednią ilość białka oraz zdrowych tłuszczy. W diecie nie może zabraknąć kwasów omega-3, które zmniejszają efekt działania smogu na układ krwionośny człowieka i niwelują skutki stresu oksydacyjnego. Znajdziemy je w maśle, rybach, orzechach, pestkach dyni czy oleju rzepakowym. Równie dobrze możemy do naszej diety wprowadzić suplementację w postaci tranu, który zawiera nie tylko kwas tłuszczowy omega-3, ale również witaminę D. Dobrze jest jeść też produkty żywnościowe bogate w witaminy B6 i B 12 – kaszę gryczaną, drób, ziemniaki, paprykę, mleko, jajka, ryby i sery. Warto też sięgnąć po żywność z dużą zawartością witaminy C i E oraz przeciwutleniaczy – czarna porzeczka, pietruszka, brukselka, brokuły, kapusta, orzechy, nasiona.

PS Smog może powodować także nadmierne wysuszanie błon śluzowych, oczu, nosa czy gardła. Warto więc nawadniać organizm i pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów. To dzięki wodzie możemy w szybki sposób oczyścić ciało ze szkodliwych toksyn. Najlepiej wyrobić w sobie nawyk picia około 2 litrów wody dziennie. Dobrze jest też pić czasem zioła oczyszczające.

4) Walcz ze smogiem także w domu

Niestety smog zagraża nam nie tylko wtedy, gdy przebywamy na zewnątrz. Jeśli będziemy wietrzyć nasze mieszkania to możemy być pewni, że szkodliwe substancje dostaną się również do ich wnętrza. Smog przedostaje się też przez nieszczelne okna i dach. Dlatego na czas alarmu smogowego warto wyposażyć się w oczyszczacz powietrza. To urządzenie nie tylko usuwa kurz, brud, pyłki, zarodniki pleśni i zapachy, ale również chroni przed szkodliwymi dla zdrowia pyłami PM10 i PM 2.5. Oczyszczacze zasysają zanieczyszczone powietrze, przepuszczają przez różne filtry, a następnie wydmuchują oczyszczone.

Dobrze jest zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia w domu. Woda łączy się bowiem ze szkodliwym pyłem i opada. Można użyć do tego specjalnego urządzenia lub spróbować tradycyjnych metod – rozwieszenie mokrego prania w mieszkaniu, zwilżonych ręczników na kaloryferze.

PS W neutralizowaniu szkodliwych substancji mogą także pomóc rośliny doniczkowe. Zanieczyszczenia z powietrza pomagają usuwać m.in. skrzydłokwiat, storczyk, dracena, paproć, figowiec benjamina i bluszcz pospolity. Nazywane są one roślinami antysmogowymi i bombami tlenowymi. Dobrze je mieć w swojej sypialni.

5) Stosuj specjalne kosmetyki

Smog ma nie tylko zły wpływ na nasze zdrowie, ale też skórę. Zawarte w nim szkodliwe substancje osiadają na ciele i prowadzą do szybszego starzenia się. Skóra staje się też bardziej podrażniona, zaczerwieniona. Życie w smogu znacząco odbija się na naszej twarzy i reszcie ciała – zmarszczki, przebarwienia, spadek elastyczność oraz przyspieszenie procesu starzenia się to najbardziej znaczące, negatywne zmiany, które możemy zaobserwować. Pod  wpływem zanieczyszczonego powietrza skóra staje się osłabiona, przesuszona oraz znacznie bardziej narażona na zapalenia czy alergie. Mikrocząsteczki zawarte w smogu bez problemu wnikają w jej głąb i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego tak ważną rolę odgrywa jej właściwa ochrona. Przede wszystkim należy często wykonywać dokładny demakijaż. Nakładać silne kremy nawilżające i odżywcze, wzbogacone w witaminy oraz antyoksydanty. Dobrze jest stosować specjalne produkty pielęgnacyjne, które chronią przed smogiem.

Jak się chronić przed smogiem?

Ciekawe preparaty w swojej ofercie ma marka FLOSLEK. Kosmetyki dedykowane skórze zagrożonej działaniem zanieczyszczeń powietrza bogate są w aminokwasy, witaminy, mikroelementy oraz ekstrakty roślinne. Głównym zadaniem linii POLLUTION anti jest wzmocnienie naturalnych mechanizmów obronnych skóry. Warto wyposażyć się w przynajmniej jeden tego typu produkt, np. krem miejski z filtrem SPF lub serum detoksykujące, aby znacząco zmniejszyć wpływ smogu na skórę. Więcej informacji na temat linii kosmetyków POLLUTION anti można znaleźć na stronie FLOSLEK.

Jak się chronić przed smogiem?

Jak się chronić przed smogiem? Znacie inne sposoby?

W artykule wykorzystano m.in. materiały prasowe FLOSLEK.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (203 głosów, średnia: 4,16 z 5)
zapisuję głos...