Shoppingowy przegląd: Sukienki dla druhny na ślub
Zaraz po świętach Wielkanocnych rozpoczyna się na nowo sezon ślubów i wesel. Będąc o krok do przodu przygotowałyśmy dla Was propozycje na sukienki dla druhny na 2015 rok. Znalezienie odpowiedniej sukienki na wesele jest trudne, a dla druhny – jeszcze trudniejsze!
Jeśli jesteś świadkową i masz problem z dobraniem sukienki, to znaczy, że wszystko jest w porządku 🙂 Wiesz, że nie możesz na przykład wybrać sukienki na komunię, w której byłaś na ostatnim przyjęciu rodzinnym.
Wiesz także, że dość trudny temat, ponieważ świadkową obowiązują pewne niepisane zasady dress codu. O ile w Stanach Zjednoczonych tradycja pozwala pannie młodej ubrać swoje druhny i może to zrobić wedle własnego uznania, o tyle u nas świadkowa ma pewną dowolność. Chociaż na niektórych ślubach dopiętych na ostatni guzik świadkowa ma sukienkę w kolorze kwiatów z bukietu panny młodej (podobnie dopasowywany jest strój świadka, wstążeczek dla gości, czy nawet dekoracji na sali weselnej, kościoła, czy na samochodzie).
Sukienki dla druhny – podstawowe zasady
Dowolność, dowolnością, ale jest kilka zasad, których raczej się nie łamie. Po pierwsze – kolor biały, czy ecru są zarezerwowane dla panny młodej. Podobnie powinnaś się wystrzegać czerni – o ile jest ona dopuszczalna u innych zaproszonych na uroczystość kobiet, o tyle w przypadku świadkowej mała czarna raczej odpada. Dlaczego? Kontrastem dla panny młodej jest pan młody, a ślub jest tak radosnym świętem, że czerń nie jest na nim według polskich zwyczajów mile widziana. Możesz ubrać dowolny żywy kolor, sprawdzi się też granat, brązy, czy szarości, etc.
Sukienki dla druhny
W sezonie wiosna-lato 2015 jednym z głównych trendów są wzory. To trudny temat jeśli chodzi o stylizacje na ślub. Stylizacje dla świadkowej rzecz jasna. Musisz postarać się nie odciągać uwagi od panny młodej (z którą przecież będzie fotografowana!) , dlatego proponujemy raczej pastelowe wzory i motywy kwiatowe. Jeśli chodzi o mocniejsze akcenty – nie ma reguły. Musisz taką sukienkę przymierzyć z myślą to nie mój dzień . Jeśli jednak zdecydujesz się na nie, pamiętaj by nie przesadzać z dekoltem, wycięciami i długością (ani w jedną, ani w druga stronę). Pamiętaj również podczas ceremonii ślubu, czy to w kościele, czy w Urzędzie Stanu Cywilnego nie powinnaś mieć gołych ramion. Marynarka, bolerko, albo szal powinny temu zaradzić.
Co do długości – jeszcze do niedawna na wesela w Polsce chodziło się w długich, balowych sukniach, z gorsetami, z błyszczącej satyny. Całe szczęście moda ta nie trwała zbyt długo i mamy ją już za sobą. Dziś, jeśli panie decydują się na długość maxi powinny stawiać na kreacje monochromatyczne i proste.
Czy długość maxi jest odpowiednia dla świadkowej? Zależy od ślubu i stroju panny młodej. Jeśli jej sukienka jest bardzo skromna, albo ślub jest organizowany w stylu wiejskim świadkowa raczej powinna zrezygnować z długich kreacji do ziemi i zdecydować się na długość midi. Dodatkowo długie suknie były niegdyś zarezerwowane dla dojrzałych kobiet i mężatek, a według polskich tradycji świadkową zostawała panna.
Ostatnia rada – sukienkę najlepiej wybierać z panną młodą! Wspólnie możecie ustalić kolor, czy długość i będziecie w stanie się dopasować. Przecież koronkowa suknia świadkowej będzie źle wyglądać przy skromnej, prostej sukni panny młodej! Pannie młodej również może być obojętne jak będzie wyglądała Twoja sukienka – będzie chciała, żebyś się w niej po prostu dobrze czuła! W takim wypadku załóż to, w czym dobrze się czujesz i wyglądasz, a ewentualne komentarze ze strony gości puść mimo uszu! Jedyną osobą, o którą powinnaś się martwić w przypadku doboru sukienki jest panna młoda.