DIY: Shibori – japońska sztuka farbowania tkanin, z którą stworzysz sypialnię swoich marzeń!

Shibori to tradycyjna japońska technika nadawania tkaninom nowego koloru i jednoczesnego tworzenia na nich wzorów. Jest bardzo łatwa w stosowaniu, a efekty, jakie można dzięki niej osiągnąć są naprawdę spektakularne. Świetnie sprawdzą się szczególnie w sypialni, gdzie w połączeniu z odcieniami błękitów czy indygo stworzą atmosferę spokoju i relaksu. Wyjaśniamy, jak krok po kroku zafarbować materiał zgodnie z jej zasadami!

Jeśli lubicie motywy tie-dye, które w tym roku powróciły do nas w wielkim stylu, shibori z pewnością przypadnie Wam do gustu. Opiera się bowiem praktycznie na tej samej zasadzie, tyle, że rozróżnia się w niej kilka konkretnych technik składania materiału. Kształtem najbardziej tradycyjnym jest trójkąt, który pozwala osiągnąć ciekawą, symetryczną „mozaikę”, świetnie zgrywającą się z chłodnymi odcieniami i pięknie komponującą z akcesoriami do sypialni, takimi jak kołdry czy poduszki. Zobacz, jak stworzyć poszewki i inne, dowolne dekoracyjne tkaniny z wykorzystaniem tej sztuki!

shibori

źródło: www.pixabay.com

DIY: Shibori – japońska sztuka farbowania tkanin, z którą stworzysz sypialnię swoich marzeń!

Sztuka Shibori opiera się na umiejętnym, precyzyjnym i bardzo ścisłym składaniu tkaniny, dzięki któremu po umieszczeniu jej w misce z barwnikiem powstanie na niej wzór. Farbować w ten sposób możesz poszewki, prześcieradła, cienkie obrusy czy kapy na łóżko, a także chusty i ubrania. Spróbuj tego z nami, by przygotować swoją sypialnię na długie jesienne dni i zmienić ją w przytulny azyl, ułatwiający relaksację!

 

Co będzie potrzebne:

  • czysta bawełniana tkanina w odcieniu bieli
  • łyżka farby kredowej typu „Chalk Paint” w kolorze indygo lub błękitu
  • 1 litr zimnej wody
  • miska, której nie boisz się zabrudzić farbą
  • kijek do mieszania
  • opcjonalnie: dwa drewienka w kształcie trójkątów tej samej wielkości i kilka klamerek

 

Sposób wykonania:

Krok 1: Weź materiał i bardzo dokładnie złóż go w mały trójkąt. Musisz to zrobić jak najbardziej ściśle, by wzór był efektowny i dokładny. Możesz sobie pomóc, zaprasowując materiał żelazkiem po każdym kolejnym zagięciu go. Tak złożony materiał ściśnij klamerkami. Jeśli jednak obawiasz się, że nie robisz tego wystarczająco dokładnie, umieść materiał między dwoma drewienkami i ściśnij całość gumkami recepturkami.

 

Krok 2: Do miski wlej wodę i dodaj łyżkę barwnika. Dokładnie wymieszaj kolor kijkiem. W tak powstałej farbie umieść paczuszkę tkaniny i pozostaw ją na godzinę. Co jakiś czas obracaj pakiecik w misce. 

 

Krok 3: Wyjmij tkaninę z miski i pozostaw złożoną do obcieknięcia na około godzinę. Po tym czasie rozwiń materiał. rozwieś na sznurku i pozostaw do wyschnięcia, najlepiej na dworze. Zobaczysz, że będzie on pofarbowany i zyska oryginalny wzór o układzie i symetrii zależnej od tego, w jaki sposób go złożyłaś.

Uwaga: Jeżeli zależy Ci na mocno nasyconym odcieniu, użyj więcej barwnika. Dwie łyżki powinny wystarczyć.

 

Spróbujecie?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (80 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...