Seriale o modzie i z modą w tle – moc inspiracji dla wszystkich fashionmaniaczek. Gdzie ich szukać?

Seriale są papierkiem lakmusowym tego, co obecnie w modzie piszczy. Te sprzed lat stanowią doskonałą inspirację dla estetyk, które aktualnie wracają do trendów, zaś te nowe dają spojrzenie na to co jest na topie „tu i teraz”. Do tego platformy streamingowe oferują dokumenty czy seriale o projektantach, wielkich modowych markach czy świecie modelingu od kulis, które powinien zobaczyć każdy prawdziwy fan świata fashion. Jakie seriale o modzie i z modą w tle warto sobie wpisać na listę „must see”? Podpowiadamy!

Spis treści:

seriale o modzie

Moda w serialach często wytycza panujące trendy/Fot. EastNews/ kolaż redakcji

Moda w serialach – jakie postacie inspirują?

Bohaterki seriali bardzo często stają się silną inspiracją dla osób poszukujących inspiracji na stylizacje. Jakie postacie stały się dla innych skarbnicą pomysłów na modowe rozwiązania? Mamy 5 typów! Nie są to typowe seriale o modzie, jednak z pewnością mają z nią wiele wspólnego.

„Seks w wielkim mieście” – nowojorski styl „na bogato”

Główna bohaterka serialu dostępnego m.in, na Amazon Prime została okrzyknięta ikoną mody i trudno się temu dziwić. Jej stylizacje zawsze były przemyślana i z zgodzie z panującymi, trendami. Carie Bradshaw nosiła na planie kreacje takich marek jak  Gucci, Dior, Dolce&Gabbana czy Versace, ale wylansowała także tiulowe, szerokie spódnice baletnicy, które stały się jej znakiem rozpoznawczym.

Sarah Jessica Parker

Sarah Jessica Parker na planie „And just like that” / Fot. Christopher Peterson / SplashNews.com/East News

„Gossip Girl” – styl preppy w natarciu

Styl preppy, który jest modny nie tylko w tym, ale także ubiegłym sezonie to kwintesencja stylu bohaterek serialu „Plotkara” z Blake Lively oraz Leighton Meester. Obie panie na planie często widywane były w elementach garderoby charakterystycznych dla stylu amerykańskich prestiżowych college’y. Dziewczyny uczęszczające do elitarnych prywatnych szkół chodziły właśnie w sweterkach w serek, plisowanych spódniczkach, dwurzędowych marynarkach czy wiązały pod szyją czarne aksamitki, by zyskać jeszcze bardziej elegancki look.

Blake Lively

Blake Lively/ Fot. Berzane Nasser/ABACA/Abaca/East News

„Emily w Paryżu” – francuski szyk z nutką amerykańskiego szaleństwa

Kiedy Amerykanka zaczyna mieszkać w Paryżu można spodziewać się, że jej styl w ubieraniu się będzie mieszanką wybuchową. W przypadku tytułowej bohaterki Netflixowego serialu „Emily w Paryżu” modowe wyczucie zasługuje na piątkę z plusem. Ta marketingowa dusza, która przybywa do stolicy Francji w związku ze sprawami zawodowymi dosłownie „przesiąka” klimatem miasta. Umiejętnie żongluje między paryskim szykiem, a amerykańską nonszalancją i szaleństwem w modzie. Jej stylizacje są kolorowe, wyróżniają się formą i dbałością o detale. Co ciekawe, za serialowe stylizacje odpowiadała Patricia Field, kostiumografka i projektantka, która wcześniej pracowała na planie „Seksu w wielkim mieście”.

Lily Collins

Fot. Lily Collins on the set of 'Emily In Paris’ on November 5, 2019 in Paris, France. ABACAPRESS.COM/ East News

Okrycia wierzchnie w serialu „Emily in Paris” zdecydowanie są nietypowe i zapadające w pamięć. Przypominamy naszym zdaniem najlepsze:

 

„Przyjaciele” – skarbnica inspiracji spod znaku Y2K

Casualowe stylizacje z serialu „Przyjaciele” mimo upływu lat inspirują do dziś. Zwłaszcza teraz, kiedy to styl Y2K, czyli ten z początku 2000 roku. Podobno styl każde z postaci serialu był wcześniej dokładnie zaplanowany. Znajdziemy w nim jednak wiele odniesień do tego co aktualnie jest w modzie. I tak: hippisowski styl Phoebe jest idealny do panującego stylu boho, który jest w trendach, styl Moniki jest z kolei bardziej stonowany, bardziej w estetyce quiet luxury. T-shirty w zestawieniu z mom jeans czy koszulami czy ogrodniczki z denimu to jedne z klasyków serialu, które inspirują do dziś. Serial dostępny jest na Playerze oraz Comedy Central.

Wycieniowane włosy półdługie

Fot. East News

„Brigertonowie” i styl regencycore

Historia skonstruowana na kanwie cyklu romansów Julii Quinn stała się inspiracją do stworzenia całkiem nowego trendu w modzie zwanego „regencycore”. Jego cechy charakterystyczne to muślinowe suknie z wysokim stanem w stylu Empire, kreacje z szeleszczącej tafty z draperiami, satynowe rękawiczki oraz bogato zdobione grzebienie i spinki do włosów czy opaski z piórkami i perłami. Takie stylizacje stanowią doskonałą inspirację nie tylko dla fanek serialu, ale także kobiet, które cenią sobie wyrafinowany szyk w stylizacjach na wielkie okazje. Serial można oglądać na Netflixie.

Więcej na temat tego trendu przeczytasz w tym artykule:

Seriale o modzie i jej twórcach

Moda w serialach to nie tylko postacie, które stały się kultowe w popkulturze, ale także ta, bez których świat mody by nie istniał. Mowa o projektantach czy modelkach, które stały się ikonami świata fashion. Oto seriale, które warto zobaczyć na serwisach streamingowych:

Becoming Karl Lagerfeld

Serial opowiadający historię projektanta mody niemieckiego pochodzenia, który był nie tylko dyrektorem artystycznym domu mody Chanel ale także   kierował włoskim domem mody Fendi. Współpracował z takimi modelkami jak Cindy Crawford czy Claudia Schiffer. Produkcja, która ukazała się na Disney + pokazuje nie tylko kulisy jego życia prywatnego, ale także ścieżkę kariery.

In Vogue: the 90’s

Seriale o modzie to także te o kulisach wybiegów i trendach. Dokumeny „In Vogue: the 90’s” pokazuje przełomowe momenty, które w latach 90-tych były ważne dla świata mody, a wszystko z perspektywy kulis powstawania magazynu „Vogue” i oczami redaktorów tego magazynu. Smaczku obrazowi dodają wypowiedzi sławnych modelek czy uznanych projektantów.  Serial można oglądać na Disney+ od 13 września.

Naomi Campbell

Naomi Campbell na pokazie Ralph Lauren wiosna- lato 2025/ Fot. ANGELA WEISS/AFP/East News

Chcesz wiedzieć wiedzieć więcej na temat serialu? Szczegółów szukaj w artykule poniżej:

Cristóbal Balenciaga

To kolejny serial na Disney+ poświęcony uznanym projektantom mody. Opowiada historię hiszpańskiego projektanta mody Cristóbala Balenciagi od czasu jego debiutu w Paryżu i pokazują niełatwą ścieżkę kariery na tle uznanych w branży fashion wielkich domów mody jak Chanel czy Dior. Założyciel domu mody Balenciaga po dziś dzień uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców haute couture.

Nowy styl

To z kolei serial, który łączy w sobie historię kilku wielkich projektantów mody. Pokazuje on historię o tym jak Christian Dior, Coco Chanel, Pierre Balmain i Cristóbal Balenciaga radzili sobie podczas okupacji w czasie II wojny światowej. W serialu można zobaczyć tak znamienitych aktorów jak: Ben Mendelsohn, Glenn Close, Juliette Binoche czy John Malkovich.

American Crime Story: Zabójstwo Versace

Serial opowiada o zabójstwie ikonicznego projektanta mody Gianniego Versace. W rolę Donatelli wcieliła się Penélope Cruz. Ten wyjątkowy dokument ukazuje historię morderstwa projektanta dokonanego przez seryjnego mordercę Andrew Cunanana. Versace został zastrzelony przed swoją posiadłością w 199 7 roku.

Seriale o modzie i z modą w tle to istna kopalnie inspiracji. Warto więc z niej czerpać pełnymi garściami!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
loading... zapisuję głos...