Sennik egipski – dowiedz się jak starożytni Egipcjanie interpretowali najczęstsze symbole przewijające się w naszych snach

Marzeniom sennym przypisuje się ukryty sens, który należy koniecznie rozszyfrować. Zawierają one bowiem przesłanie bądź skrywają głęboko nasze nie do końca uświadomione lęki. Już od czasów starożytnych znaczenie snów było przedmiotem wnikliwych badań. Zajmowali się tym chociażby greccy myśliciele tacy jak Sokrates, Platon czy Arystoteles. To właśnie w Grecji rozwinęła się odrębna dziedzina nauki zgłębiająca tajniki snów, zaś w Egipcie istniały specjalne świątynie bogu snu Serapisa, w których Egipcjanie spali, jeśli chcieli wpłynąć na przebieg wydarzeń. W wielu kulturach na różnych szerokościach geograficznych powstały kompendia wiedzy o snach.

Jednym z nich jest sennik egipski, którego popularność trwa po dziś dzień. To właśnie do niego sięgamy, kiedy chcemy odczytać znaczenie snu. Powstał on na skutek wiary Egipcjan w to, że bogowie za pomocą marzenia sennego chcą im przekazać istotne informacje. Miały to być wskazówki dotyczące tego, jak postąpić w danej sytuacji (na przykład jak pozbyć się ciężkiej choroby). Mogły też oznaczać zaszyfrowaną wiadomość od zmarłego krewnego. Dla naszych czytelniczek wróżka Fortunata przygotowała interpretację najpopularniejszych symboli sennych w oparciu o starożytny sennik egipski – koniecznie czytajcie dalej!

sennik egipski

Źródło: unsplash.com

Sennik egipski – dowiedz się jak starożytni Egipcjanie interpretowali najczęstsze symbole przewijające się w naszych snach

Starożytni Egipcjanie wierzyli, że poprzez sen bóstwo może zażądać od nich konkretnego czynu. W śniących im się obrazach upatrywali ostrzeżenia bądź wskazówki. Nie były to więc zwykłe majaki ani figle zmęczonego umysłu, ale konkretne i intencjonalne przekazy. W moc i znaczenie snu wierzyli na tyle głęboko, że udawali się do specjalnych świątyń, by spędzić tam noc. Wcześniej, na kawałku lnianego płótna zapisywali imię konkretnego boga, licząc na wiadomość od niego. Płótno owe umieszczali na specjalnej lampie, które płonęło później podczas pobytu danej osoby w świątyni. Zanim jednak Egipcjanin mógł odwiedzić sakralny przybytek musiał pozostawać w stanie czystości, poprzedzonej postem.

Jeśli tak samo jak mieszkańcy starożytnego Egiptu wierzysz, że Twoje sny są posiadają zaszyfrowany przekaz, spójrz na interpretację najpopularniejszych symboli sennych. Może otrzymasz wskazówkę, na którą czekałaś?

sennik egipski

Źródło: pixabay.com

Dowiedz się co oznaczają najpopularniejsze symbole senne według sennika egipskiego

 

 

Dziecko 

Jeśli przyśniło Ci się Twoje własne dziecko to zwiastuje ono szczęście. Dziecko, które śpi symbolizuje czas spokoju i zgody, a pochylone nad podręcznikami – możesz odetchnąć, nachodzi lepszy okres. Chude dziecko może jednak oznaczać przyjście gorszych dni, a upadające – niepowodzenie w interesach.

 

Kot

Przez starożytnych Egipcjan uważany był za symbol nieszczerości, fałszu – pod jego postacią może się ukrywać fałszywy przyjaciel. Ostrzega przed zdradą ze strony bliskich osób. Jeśli kotów jest więcej, to więcej osób wokół Ciebie liczy, że podwinie Ci się noga. Głaskanie kota to niewdzięczność, a łaszący się kot oznacza, że ktoś chce się Tobie przypodobać.

Krew

Według sennika egipskiego czerwona krew to radość, zaś czarna to choroba. Jeśli przyśniła Ci się strużka krwi płynąca z nosa spodziewaj się naprawy trudnych relacji. Natomiast kąpanie się we krwi jest zapowiedzią utraty majątku, środków finansowych, dóbr materialnych.

 

Pies

Jeśli w Twoim śnie bawisz się z psem oznacza to zgodę, jeśli zaś był to pies, który szczeka – można to zinterpretować jako radość. Natomiast napadnięcie przez czworonoga symbolizuje niebezpieczeństwo. Złą wróżbą jest, jeśli zwierzę jest na smyczy, możliwe bowiem, że w Twoim otoczeniu jest wróg. Łańcuch zamiast smyczy oznaczać może złodzieja, który czyha na Twoje dobra.

 

Szczur 

Przyśnił Ci się biegnący szczur? Uważaj,  to oznaka zagrożenia. Szczur w pułapce – ktoś Cię zdradzi. Zabicie szczura to z kolei kłopoty w miłości, a strach przed nim – obawa przed podjęciem decyzji. Martwy szczur oznacza natomiast, że trzeba podjąć decyzję zgodnie ze swoim sumieniem, zaś jego złapanie można zinterpretować jako pokonanie wroga.

Śmierć

Miałaś niepokojący sen, że umarłaś? Patrzyłaś jak rodzina urządza Tobie pogrzeb? Spokojnie – to oznacza, że będziesz żyła bardzo długo.

 

Ząb

Pojawiające się w śnie zęby, które wypadają to zła wróżba. Oznaczają one zazwyczaj żałobę, związaną ze śmiercią bliskiej osoby. Białe zęby symbolizują zdrowe dzieci, zaś złote – duże pieniądze. Jeśli w swoim śnie myłaś zęby to w rzeczywistości okażesz komuś pomoc, jeśli zaś byłaś z wizytą u dentysty, który założył Ci plombę – w końcu załatwisz wszystkie ważne sprawy.

 

Wąż

Nawiedzający Cię we śnie wąż wiąże się z różnymi przeciwnościami losu. Potraktuj go zatem jako ostrzeżenie. Jeśli się wije możesz stracić pieniądze, jeśli pręży jest szansa, że unikniesz zagrożenia. Nadepnięcie na węża symbolizuje fałszywych przyjaciół. Jego obecność w sennych majakach jest pozytywnie interpretowania jeśli został zabity, wtedy oznacza zwyciężenie swoich wrogów.

 

Woda 

Odzwierciedla to, co dzieje się w duszy człowieka. I tak, czysta woda oznacza wewnętrzny spokój, harmonię, za to mętna – wewnętrzny chaos, brak pewności siebie. Zamarznięta woda to z kolei zamknięcie w sobie, oschłość wobec innych.

 

Czy wierzysz, że w Twoich snach ukryta jest wskazówka? Czy kiedyś trafnie odczytałaś przekaz? Wróżka Fortunata jest ciekawa Waszych historii!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (143 głosów, średnia: 3,97 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  1 lutego 2020 08:12

    ja wierzę w sny )

    Odpowiedz
  2. madllen  4 lutego 2020 11:23

    Nie wierzę i w sumie dobrze, że sny się nie sprawdzają – szczególnie gdy męczą nas koszmary. Co innego wiara w marzenia, dzięki której powoli pniemy się do góry i osiągamy to, co wcześniej wydawało się nam niemożliwe.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany