Sen w ciąży – jak zapewnić sobie komfortowy odpoczynek?

Rosnący brzuszek, dolegliwości kręgosłupa, kopniaki i rozpychanie się dziecka, a także częstsze wizyty w toalecie, utrudniają efektywny wypoczynek. Jak sprawić, by był on komfortowy?

O ile w pierwszych tygodniach nadmiar progesteronu sprawia, że spać można niemal w każdej pozycji i miejscu, to taki stan rzeczy nie trwa zbyt długo. Warto jednak powalczyć o dobrze przespaną noc.  Zwłaszcza, że kiedy na świecie pojawi się mały człowiek, na jakiś czas zupełnie zapomnimy co znaczy, długi, głęboki sen. Niestety nie jest to takie proste. Rosnący brzuszek, dolegliwości kręgosłupa, kopniaki i rozpychanie się dziecka, a także częstsze wizyty w toalecie, utrudniają efektywny wypoczynek. Z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej, dlatego zawczasu warto przygotować sypialnię tak, by był on jak najbardziej komfortowy.

Spiaca para fot. Studio Migafka

Metamorfoza sypialni

Oczekiwanie na narodziny dziecka często poprzedza czas remontów. Syndrom wicia gniazda pojawia się niemal u każdej młodej mamy. Zanim jednak zdecydujemy się na urządzanie dziecięcego pokoju, warto zatroszczyć się o swoją sypialnię. W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia, dziecko stale jest  blisko rodziców, dlatego praktycznie jest mieć je w nocy niedaleko łóżka, na wyciągnięcie ręki.  Tym samym to sypialnia zazwyczaj staje się w tym czasie domowym centrum dowodzenia. Wraz z zaawansowaniem ciąży, kiedy brzuszek się zaokrągla, coraz trudniej znaleźć wygodną pozycję do spania. Najlepiej jeśli przyszła mama śpi na lewym boku – wówczas odciążone są nerki, a przepływ krwi zostaje usprawniony. Ma to spore znaczenia dla rozwijającego się pod sercem maleństwa. Jednak zmiana sennych nawyków nie jest taka prosta, dlatego dobry materac to podstawa.

Wygodny, czyli jaki?

Przede wszystkim materac powinien optymalnie dopasowywać się do kształtów ciała – podkreśla Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest model z wkładem lateksowym, na przykład Dafne, który zapewnia kręgosłupowi odpowiednie podparcie,  eliminując zbędne napięcia mięśni. Podobne właściwości jak lateks, ma pianka termoelastyczna, wykorzystywana m.in. przez NASA. – Jej działanie opiera się na reakcji na ciepło. Tam gdzie ciało mocniej napiera na materac, wytwarzana jest większa temperatura, a tym samym pianka staje się bardziej elastyczna, przez co dokładniej reaguje na ciężar. Rozwiązanie to stosujemy m.in. w materacach Dejmos, Aurora czy Daino – mówi T. Goc. W sypialni młodych rodziców może sprawdzić się także materac kieszeniowy – czyli taki, którego konstrukcja oparta jest na sprężynach, ale schowanych w osobnych kieszeniach. Największą zaletą takiego materaca jest to, że jeśli jedna z osób przewraca się z boku na bok, druga praktycznie tego nie odczuwa.

Śpij i śnij

Sen w ciąży, kiedy już uda się w niego zapaść, zazwyczaj jest bardziej wyrazisty i szczegółowy. Pełen emocji – pozytywnych, ale niestety też negatywnych. Aby unikać tych drugich, warto przed snem spróbować się wyciszyć i uspokoić myśli. Pomóc może napar z melisy i wieczorny spacer. Dlaczego kobiety w ciąży śnią inaczej? Odpowiedzialne za to są hormony, zwłaszcza progesteron, który wpływa na fazę REM i ją wydłuża. Nie bez znaczenia jest także regularne przyjmowanie witamin,  szczególnie  z grupy B, które korzystnie działają na pracę mózgu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (144 głosów, średnia: 4,38 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  3 czerwca 2014 08:12

  Ja w pierwszym trymestrze byłam taka zmęczona,że mogłam spać w ciągu dnia na stojąco, ale chodziłam do pracy i nie mogłam więc ciągle byłam zmęczona. W drugim trymestrze gdy zmęczenie w ciągu dnia przeszło w nocy nie daje mi spać zgaga i nadal chodzę zmęczona.

  Odpowiedz
 2. bbo  3 czerwca 2014 21:15

  Łatwo nie jest 😉

  Odpowiedz
 3. as_sa  18 czerwca 2014 23:32

  Z tym snem to właśnie różnie bywa. Wszystko zależy od organizmu

  Odpowiedz
 4. stokrotkapolna  14 listopada 2016 04:22

  Ja w ostatniej ciąży pod koniec to od północy siedziała zamiast spać.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany