Seks po porodzie? Większość z nas ma z tym problem. Jak temu zaradzić?

Według badań Today.com obecnie aż 70 proc. kobiet źle czuje się w swoim „pociążowym” ciele. Powód? Presja z jaką codziennie się spotykają, żeby wrócić do formy w ekspresowym tempie. Ta sama presja ma coraz częściej wpływ na życie seksualne młodych mam.

jak przezwyciezyc ozieblosc seksualna

Sexy mama, która w miesiąc po porodzie wraca do pełnej formy to mit, w który dziś wierzy – niestety – wiele młodych matek. W kolorowych znajdziemy wiele zdjęć celebrytek, które już tydzień po porodzie wracają do formy i olśniewają swoim wyglądem.  W efekcie coraz więcej kobiet nabiera kompleksów z powodu dodatkowych kilogramów, rozstępów, zmian w wyglądzie części intymnych czy pełniejszych piersi, jakie pojawiają się po urodzeniu dziecka.

Ponad 35 proc. kobiet, które niedawno urodziły dziecko, deklaruje także, że wstydzi się rozebrać przy partnerze. Takich oporów nie ma zaledwie 11 proc. Do unikania kontaktów seksualnych po urodzeniu dziecka otwarcie przyznaje się 24 proc. pań – wynika z sondy katowickiego Gyncentrum.

Co na ten temat mówi ekspert?

– Zmiany zachodzące w ciele kobiety po urodzeniu dziecka są naturalne, tymczasem dziś upatruje się w nich źródła kompleksów. W efekcie wiele kobiet popada w depresję, obsesyjnie się odchudza i ćwiczy ponad siły. Cierpi także życie intymne, bo wiele kobiet po urodzeniu dziecka wstydzi się nagości – mówi lek. Dawid Serafin z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

Unikanie seksu po porodzie – Intymny problem, o którym się nie mówi

Przyczyn pogorszenia się życia seksualnego po ciąży jest znacznie więcej. – Dla kobiet kłopotliwa jest nie tylko waga. Źródłem wycofania się z życia seksualnego bywają zmiany w wyglądzie części intymnych, a nawet w odczuwaniu poziomu satysfakcji podczas stosunku – tłumaczy dr Serafin.

Powód? U wielu kobiet w wyniku wysiłku dochodzi do rozluźnienia pochwy. Przyczyną tego jest wysiłek podczas porodu, ale także hormony – relaksyna i estrogen. I chociaż najczęściej po 5-8 tygodniach pochwa wraca do kształtu sprzed porodu, zdarzają się sytuacje, kiedy rozluźnienie może być trwałe.

– Okres rekonwalescencji zależy od wielu czynników m.in. od intensywności porodu, rozmiaru dziecka, czasu trwania porodu, a także od poziomu estrogenu. U kobiet, które karmią piersią okres rekonwalescencji zwykle jest dłuższy, ze względu na niższy poziom tego hormonu – wyjaśnia ekspert.

Co może pomóc w powrocie do seksu i czerpaniu z niego przyjemności?

Młode mamy chcące szybko wrócić do formy i pełnej aktywności seksualnej coraz częściej decydują się na poprawki zarówno w sferze intymnej, jak i w swojej figurze. W ostatnich latach popularne stają się zabiegi korygujące, odmładzające i obkurczające części intymne.

Hitem wśród kobiet, które niedawno urodziły jest laserowe obkurczanie pochwy (np. Mona Lisa Touch). Zabieg przywraca elastyczność pochwy oraz jej prawidłową fizjologię. W efekcie obwód waginy ulega zmniejszeniu, a jej ścianki stają się bardziej elastyczne. Poprawie ulegają także doznania seksualne. W katowickim Gyncentrum taki zabieg wykonuje się dziś nawet u co 2-giej pacjentki. Co trzecia to świeżo upieczona mama.

Młode mamy sięgają także coraz chętniej po zabieg ostrzykiwania części intymnych kwasem hialuronowym. Poprawia on elastyczność i redukuje suchość pochwy, która często dotyka kobiety po porodzie. Niektóre panie idą nawet o krok dalej, decydując się na lifting okolic intymnych wykonywany przy pomocy specjalnych nici (np. Vaginal Narrower). Dzięki niemu przywraca się napięcie mięśni, a także zmniejsza wejście do pochwy.

Jeszcze kilka lat temu tego typu zabiegi były tabu, decydowało się na nie niewiele kobiet. Dziś po pomoc ginekologii plastycznej sięgają zarówno kobiety, które ze względów czysto medycznych wymagają tego typu pomocy, jak również panie, które na zabieg decydują się wyłącznie ze względów estetycznych. Kobiety otwarcie deklarują także, że poddają się zabiegom, bo szwankuje ich życie seksualne – mówi specjalista Gyncentum.

Czy macie jakieś doświadczenia lub opinie na ten temat? Czy zdecydowałybyście się na taki zabieg? Napiszcie!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (135 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. kasia87g  15 czerwca 2016 10:59

  jeszcze nie mam tego problemu 😉

  Odpowiedz
 2. Kasia  15 czerwca 2016 11:12

  Pewnie, że bym się zdecydowała gdyby tylko takie zabiegi były refundowane. Niestety koszt jest wysoki a zabieg bardzo ułatwiłby mi życie i nie chodzi tylko o komfort podczas sexu czy wygląd bo to jest pikuś w porównaniu z innymi problemami jakie się wiążą z mocno rozciągniętą i częściowo wysuniętą pochwą… 🙁

  Odpowiedz
 3. blogujemytestujemy  15 czerwca 2016 18:11

  Nie rodziłam i nie mam tego problemu,ale gdybym miała,to i tak nie wiem czy zdecydowałabym się na taki zabieg

  Odpowiedz
 4. Aneta  16 czerwca 2016 12:07

  Ciekawy artykuł 🙂

  Odpowiedz
 5. Joowita94  16 czerwca 2016 19:28

  Zabiegi tego typu powinny być refundowane, wiele kobiet cierpi a nie stać ich na leczenie. Niestety tak wygląda rzeczywistość

  Odpowiedz
 6. Hidari11  20 czerwca 2016 08:26

  Niestety teraz pierwszeństwa nie ma dobro przeciętnych, zwykłych ludzi, którzy zarabiają 2000 na miesiąc, a biznes, biznes i pieniądze, czyli leczenie tych, którzy są w stanie dać za do dużą kasę.

  Odpowiedz
 7. martucha180  20 czerwca 2016 13:05

  Tego typu zabiegi dla kobiet po porodzie powinny być z miejsca zapewnione kobiecie w ramach swiadczenia usług medycznych okołoporodowych.

  Odpowiedz
  • Jaworka  20 czerwca 2016 21:30

   martyucha180 w zupełności się z tobą zgadzam i nie będę drugi raz pisać tego samego mimo że ja nie mam takiego problemu ale bardzo dużo kobiet z tego powodu cierpi jeśli nie od razu to z czasem to wychodzi

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany