Seks po porodzie ? Co sądzą o tym Polki?

Ponad 800 młodych matek podczas jednego weekendu odpowiedziało na pytania jaki jest seks po porodzie, jak to właściwie wygląda „w łóżku”, kiedy pojawia się dziecko. Czy warto się do tego przygotować, porozmawiać z partnerem czy iść na żywioł? Badanie to przeprowadziła marka NUK Polska.

Jaki jest seks po porodzie ?

Mówi się, że dziecko wywraca całe życie do góry nogami (ile w tym prawdy, wie każda matka), ale czy również tak bardzo zmienia się życie seksualne? Duża ilość nowych obowiązków, brak wystarczającej ilości snu, zmiana ciała po ciąży, okres połogu, laktacja, bariery psychologiczne – każdy z tych czynników może znacząco wpłynąć na seks w związku.

Macierzyństwo to moment, w którym – jak potwierdzają ankietowane – kobieca seksualność ulega zmianie. Zostajemy matkami. Na świecie pojawia się kolejna osoba, którą kochamy, o którą się troszczymy, która zaprząta ciągle nasze myśli, nawet wtedy, kiedy już śpi. Pewnie dlatego, aż 24,6 procent ankietowanych jest zbyt zmęczona, żeby myśleć o powrocie do seksu. Choć odpowiedź, jest zrozumiała, to nie jest to jedyna przyczyna braku powrotu do współżycia z partnerem. Wygląda na to, że w dużej mierze to co hamuje powrót do życia seksualnego to obawy, przede wszystkim o ból i dyskomfort (aż 55%). Lęk przed brakiem akceptacji ze strony partnera, czy rozczarowaniem jakiego może doświadczyć po ponownym zbliżeniu, również niejednokrotnie opóźnia moment powrotu do intymnej relacji. Pomimo barier, które rodzą się z wielu przyczyn, zdecydowana większość uważa, że powrót do bliskości jest bardzo ważny. Zapewne dlatego niemal 70% kobiet decyduje się na seks tuż po zakończeniu okresu połogu – czyli od 1 do 3 miesięcy po porodzie. Ale co najważniejsze po pierwszym stosunku po porodzie, aż ponad 58% ma ochotę na więcej. Idzie to w parze, z faktem, że 54% jest zadowolona ze współżycia po pojawieniu się dziecka. Jak wiadomo wraz z urodzeniem się dziecka, ciężko coś zaplanować. Musi coś w tym być, bo prawie 60% badanych uważa, że do sprawy seksu lepiej też podejść spontanicznie. Może nowa sytuacja życiowa wymusza dostosowanie się do obecnych warunków, a może to miła zmiana.

Seks w trakcie okresu – fakty, które powinnaś znać!

Seks w trakcie okresu – fakty, które powinnaś znać!

Wiele kobiet ma wątpliwości co do tego, czy powinny się zdecydować na seks podczas okresu. Często nawet próbują manipulować jego terminem i szukają sposobów na opóźnienie okresu lub wywołanie okresu.  Rodzi się bowiem wiele obaw

Jak więc Polki widzą seks po porodzie ?

Poproszono ankietowane Polki o opisanie jednym zdaniem seksu po porodzie. Śmiało można stwierdzić, że prawie każda odpowiedź wydaje się zupełnie inna. Bo choć podsumowując badane kobiety po urodzeniu dziecka dzielą się na trzy grupy: zadowolone, niezadowolone i obojętne w stosunku do seksu, to słowa, którymi ujmują temat pokazują, że każda kobieta czuje ten temat w sposób indywidualny, znany tylko sobie.

Może któryś opis pasuje do Ciebie? Seks po porodzie według ankietowanych Polek jest: jak góra lodowa, jak cukierek, jak pierwszy raz, okropny, stresujący, szybki i cichy, beznadziejny, taki sam, bolesny, fascynujący, ważny, jak wisienka na torcie, smutną koniecznością, fantastyczny, lepszy, dziwny, jak droga przez mękę, jak motyki w brzuchu, normalny, przyjemny, trudniejszy, potrzebny, rewelacyjny, niekomfortowy, bardziej namiętny, spontaniczny, ekscytujący, niesamowity, krótszy, planowany, fatalny.

Czy jakieś określenie pasuje do Ciebie? A może żadne? Napisz w komentarzach!


Badanie zostało wykonane przez markę NUK Polska. W badaniu wzięło udział 837 osób, które same zgłosiły się do wypełnienia ankiety. Badanie było anonimowe, składało się z 13 pytań zamkniętych i jednego otwartego.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (160 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. ewalub  23 lutego 2017 13:24

  Jestem w tych 70% kobiet, które uważają, że powrót do bliskości jest bardzo ważny.

  Odpowiedz
 2. slodka0018  24 lutego 2017 12:09

  Najwazniejsze aby partner byl czuly i wyrozumialy

  Odpowiedz
 3. Agnieszka Zapora  27 lutego 2017 23:11

  Po urodzeniu dziecka wydaję mi się że wszystko się zmienia tak bynajmniej było umnie. Partner już tak mnie nie zaskakiwał i niebył czuły jak przed ale wydaje mi sięże mężczyźni już tak się niestarają jak jest ich potomek na świecie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany