Seks po porodzie – czy może być udany?

Uważa się, że współżycie seksualne po porodzie można rozpocząć po około 6 tygodniach od porodu. Te 6 tygodni nazywane jest okresem połogu, kiedy goi się o obkurcza macica, goją się rany krocza i pochwy i cały organizm kobiety regeneruje się po wysiłku jakim była ciąża i poród. Co robić, gdy minie przepisowy okres wstrzemięźliwości, a ty nie wiesz czy masz już ochotę na seks?

 

By odpowiedzieć sobie na to pytanie wystarczy sprawdzić samej, czy dotyk miejsc intymnych sprawia ci przykrość lub dyskomfort.   Jeżeli seks po porodzie jest bowiem rozpoczęty za szybko –  staje się nie tylko niesatysfakcjonujący, ale może doprowadzić nawet do bariery psychologicznej. Pamiętajmy jednak, że decydujące zdanie ma tutaj lekarz ginekolog.  Podczas wizyty kontrolnej u ginekologa warto zapytać, czy potwierdza on „gotowość” do współżycia. Lekarz bierze pod uwagę stan pochwy, która goi się po porodzie i zabiegach z nim związanych (nacięcie krocza), ocenia również stan błony  śluzowej wyściełającej pochwę.

Gojenie ran po porodzie

Dyskomfort przy pierwszych zbliżeniach po porodzie najczęściej związany jest z suchością pochwy. Oznacza to, że właściwe funkcje błony śluzowej, która jest odpowiedzialna za naturalne nawilżenie, nie zostały jeszcze przywrócone. Jeśli kobieta karmi piersią, dodatkowo na zmniejszenie popędu seksualnego a takze nawilżenia pochwy wpływa prolaktyna, hormon związany z wystąpieniem laktacji.

Suchość pochwy po porodzie – leczenie

Jeżeli kobieta czuje się „ciasno” podczas pierwszych zbliżeń po porodzie, warto zaopatrzyć się w  środki nawilżające śluzówkę pochwy. Przyśpiesza to odzyskanie naturalnej wilgotności i intymną regenerację. Dobrą skutecznością odznaczają się globulki dopochwowe  z kwasem hialuronowym, naturalnym składnikiem ludzkiego ciała, o znanym, nawilżającym działaniu. Wysokiej jakości kwas hialuronowy znajduje się w na przykład nowoczesnych globulkach Mucovagin, które zalecane są przy leczeniu suchości pochwy u kobiet w połogu.

mucovagin

Jeżeli jest natomiast odwrotnie – czujesz za duży luz, może to być spowodowane luźnymi ścianami pochwy i rozciągnięciem dna miednicy. w takiej sytuacji proponujemy wykonywać kilka razy dziennie ćwiczenia Kegla – czyli zaciskanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (252 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Paulla0406  17 lutego 2013 21:30

  Bardzo ciekawy artykuł, ja dopiero planuję ciążę ale niczego w tym wszystkim tak się nie boję jak właśnie tego współżycia po porodzie.

  Odpowiedz
 2. Masza  22 lipca 2013 10:27

  Po porodzie przestrzegaliśmy 6 tygodniowego okresu.Poza tym sama poczułam,kiedy będzie odpowiedni moment.

  Odpowiedz
 3. sylwiawes  26 października 2015 11:17

  Po porodzie 6 tygodni przerwy. My mieliśmy tylko 4 🙂 Krocze szybko się zagoiło więc mogliśmy spróbować wcześniej niż czekać 6 tygodni.
  Jeżeli chodzi o różnicę przed ciążą a po to myślę ,że po jest tak samo ,albo nawet lepiej 🙂

  Odpowiedz
 4. Hidari11  18 grudnia 2016 09:03

  Nie wiedziałam, że są takie problemy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany