Seks po pojawieniu się dziecka – najczęstsze problemy

Chociaż nie zawsze jest łatwo się do tego przyznać planując dziecko, warto mieć na uwadze, że nowy członek rodziny zmienia w życiu bardzo, bardzo wiele. Również w życiu intymnym. O tym czy seks po pojawieniu się dziecka się zmienia i o najczęstszych problemach z im związanych dowiecie się z poniższego artykułu.

rodzice

Seks po pojawieniu się dziecka –  Zmienione ciało

Celebrytki potrafią  na kilka dni po porodzie wrzucić do sieci zdjęcia z idealnie płaskim brzuchem. Tryskają energią na czerwonych dywanach, lub popijając dietetyczny napój wychodząc z siłowni. Musimy jednak pamiętać patrząc na nie i podziwiając je, że nie warto się porównywać. Nad ich formą pracuje cały sztab ludzi, a dziećmi bardzo często opiekuje się gromada niań, lub same posiadają tak fantastyczne geny, że ciąża nie pozostawia na ich ciele najmniejszych śladów. Przeciętna kobieta jednak musi mieć dużo szczęścia, by zachować figurę sprzed ciąży.

Na ciele pojawiają się rozstępy, blizny, piersi które urosły w czasie ciąży później zaczynają maleć i nie zawsze są równie jędrne co wcześniej. Wiele kobiet wycofuje się z życia intymnego właśnie z powodu kompleksów. Pamiętaj jednak, że to wszystko nie jest istotne. Twoje ciało zrobiło coś niesamowitego – wydało na świat nowe życie i chociaż się zmieniło, ciągle jest atrakcyjne i kochane przez Twojego partnera.

Seks i antykoncepcja po porodzie ik

Seks po pojawieniu się dziecka –  Zmęczenie

Świeżo upieczona mama pada z nóg i jest to zupełnie naturalne. Po dniu karmienia, przewijania, reagowania na każde najdrobniejsze poruszenie dziecka, przygotowywania posiłków i sprzątania ciągłego bałaganu, który tworzy się mając dziecko, nieprzespanych nocach każdy byłby bez sił. Dlatego ważne jest by mieć wsparcie w partnerze. Czasami dobrze zasygnalizować prosto z mostu – nie mam siły, musisz bardziej mi pomagać.

Seks po pojawieniu się dziecka – Żal

Żal u partnerów pojawia się niestety dość często. Ty jesteś zawiedziona, bo nie tak wyobrażałaś sobie do końca macierzyństwo,  on tacierzyństwo. Ty musisz zajmować się dzieckiem i domem, gdy on może wrócić do pracy i oderwać się od chaosu panującego w domu. On chce wolny wieczór z kolegami, zaprosił swoich rodziców, a na Ciebie spada obowiązek przygotowania domu do tej wizyty, zajęcia się dzieckiem i jeszcze ugotowania obiadu?  Na wszystkie te bolączki może pomóc tylko jedno – rozmowa. Szczera i otwarta. To niby banał, ale jeszcze nikt nie wymyślił nic lepszego. By mieć chęć na seks musicie oczyścić atmosferę i pomagać sobie wzajemnie!

 

Seks po pojawieniu się dziecka – Odkrywanie seksu na nowo

Twoje ciało przeszło wiele zmian, na tyle dużych, że powrót do uprawiania seksu może być jak odkrywanie nowego lądu. To, co sprawiało Ci wcześniej przyjemność, teraz może Cię drażnić lub być obojętne. Na przykład Twoje piersi z powodu karmienia mogą stać się nieczułe na dawne pieszczoty, czy wręcz nadwrażliwe i bolesne.

To wszystko może być dla Was frustrujące – dla Ciebie bo, od nowa musisz uczyć się swojego ciała,  partner zaś może odebrać to jako niechęć do zbliżeń.

 

Seks po pojawieniu się dziecka –  Zazdrość partnera

To skomplikowany uczucie, bo Twój partner pomimo tego, że kocha Wasze dziecko może stać się zazdrosny. Kobieca uwaga po porodzie jest skierowana w 100% na dziecku i jest to zupełnie normalne. W miarę jednak, gdy dziecko rośnie, a Ty przyzwyczajasz się do nowych obowiązków musisz pamiętać również o potrzebach swojego mężczyzny. Nie chodzi tu nawet o potrzeby seksualne, a emocjonalne.

Kobiety często odpychają partnerów i wszystkie swoje uczucia kierują w stronę dziecka. Teraz to ono jest najważniejsze, jednak partner może odczuć, że  przestał się liczyć i nie darzysz go takim samym uczuciem. To może go od Ciebie oddalać i odbierać mu chęci by zwrócić na siebie uwagę, czy choćby próbować zainicjować zbliżenie.

To zupełnie normalne, że koncentrujesz się na dziecku, ale pamiętaj również o mężczyźnie, który o Was dba. Pamiętaj by okazywać mu miłość, czasami drobnymi gestami lub prostymi zdaniami.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (148 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. gusia.  28 stycznia 2016 12:07

  Depresja po porodzie ,która się pojawia u niektórych kobiet ,również ma wpływ.

  Odpowiedz
 2. Aneta  28 stycznia 2016 12:57

  Ciekawy, ale myślę, że i bardzo potrzebny artykuł 🙂

  Odpowiedz
 3. bbo  28 stycznia 2016 14:44

  Czas leczy wszystko 😉

  Odpowiedz
 4. martus2833  28 stycznia 2016 16:09

  Żaden z tych problemów mnie nie dotyczy. Nie mam obsesji na punkcie własnego wyglądu, nie przeszkadzają mi zmiany jakie zaszły w moim ciele po dwóch ciążach i porodach. Co do samego macierzyństwa – zawsze miałam na nie „realne” wyobrażenia.

  Odpowiedz
  • Ewa Redakcja  28 stycznia 2016 22:33

   Niestety nie zawsze dotyczy to wszystkich kobiet i wszystkich związków 🙂 Ale cieszę się, że wszystko się dobrze układa 🙂

   Odpowiedz
 5. Jaworka  28 stycznia 2016 18:40

  Ciekawy artykuł

  Odpowiedz
 6. martucha180  28 stycznia 2016 19:17

  Wszystko zależy od człowieka

  Odpowiedz
 7. lilkawodna  29 stycznia 2016 09:02

  Powinno być jeszcze wspomniane że podczas porodu niektóre kobiety są cięte lub pękają w miejscach intymnych i te blizny też początkowo utrudniają zbliżenia.

  Odpowiedz
 8. Anna  11 lutego 2016 20:21

  Jesteśmy jeszcze przed naszym pierwszym dzieckiem, i najbardziej obawiam się tego, czy dziecko nie rozciągnie mnie w tamtych miejscach..

  Odpowiedz
 9. Gilza86  16 marca 2020 15:00

  Ja nie mogłam współżyć bo miałam długo gojącą się ranę, później nie chciałam bo bałam się że inna antykoncepcja niż hormonalna nie działa- przed urodzeniem dziecka brałam pigułki 5 lat, spróbowałam z diafragmą dopochwową, na początku mąż nie kończył w środku, ale teraz wiele razy się sprawdziła, a ni nie pękła ani nie wypadła, jest ok

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany