Sekrety zdrowego odchudzania – co jeść, żeby schudnąć?

Każda z nas pragnie cieszyć się idealną sylwetką. Aby to osiągnąć, zaczynamy uprawiać sport, chodzimy regularnie na siłownię. Zapominamy jednak, że satysfakcjonujące efekty uzyskamy tylko wtedy, gdy wysiłek fizyczny będzie poparty zmianami w innych elementach naszego życia – na przykład w odpowiedniej ilości snu, nawadnianiu organizmu oraz oczywiście w optymalnie dopasowanej diecie. Dieta odchudzająca wbrew pozorom w większości przypadków nie polega bowiem na drastycznym obniżeniu ilości kalorii. Jeśli nagle przestaniemy jeść, organizm zacznie magazynować tłuszcz. Dodatkowo w dłuższej perspektywie brak substancji odżywczych doprowadzi także do szeregu problemów zdrowotnych.Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zbalansowanie diety oraz wyrobienie właściwych nawyków żywieniowych. Jak zatem jeść, żeby chudnąć? Kilka praktycznych wskazówek podajemy poniżej.
co jeść, żeby schudnąć

fot. .Bill Oxford-unsplash.com

Nowe przyzwyczajenia, nowa Ty!

Skuteczne odchudzanie musi się opierać na kompleksowej zmianie życia. Tylko w ten sposób można pozbyć się zbędnych kilogramów i nie traktować całego procesu jako katorgi. Ponadto przechodzenie na restrykcyjne diety najczęściej prowadzi do tego, że po ich skończeniu wracamy do wcześniejszych przyzwyczajeń i efekt jojo gotowy. A przecież nie na tym nam zależy.

Zdecydowanie lepiej postawić na nowy tryb życia. Stare, niezdrowe przyzwyczajenia zastąpić nowymi, których również nie będziemy uważać za karę lub drogę przez mękę. Bycie fit potrafi być bowiem przyjemne i może wejść w nawyk. Co trzeba zrobić?

Aktywność fizyczna – ruszaj się dla zdrowia i urody

Nie da się ukryć – aktywność fizyczna stanowi podstawę zdrowego życia. Występuje wręcz jako fundament wszystkich aktualnych piramidy żywieniowych.

Wcale nie oznacza to jednak, że w tym momencie powinnyśmy ruszyć na siłownię i robić tysiące ćwiczeń narzuconych przez trenera. Jeśli to nam odpowiada – nie ma problemu. Jeżeli jednak nie przepadamy za tego typu wysiłkiem, zdecydowanie lepiej poszukać przyjaznej aktywności, której uprawianie sprawi nam radość.

Podstawą dla odchudzania jest bowiem zachowanie regularności.

Wyjście na siłownię lub fitness raz na dwa tygodnie na pewno nie wpłynie na poprawę naszej sylwetki.

Woda jako źródło życia, również w diecie

Mówi się, że nie ma życia bez wody. Dotyczy to także procesu odchudzania. Jeśli chcemy uzyskać piękną sylwetkę, należy wypijać jej około 1,5-2 litrów w ciągu dnia. Pamiętajmy, żeby robić to systematycznie, małymi łyczkami. Wypicie na raz całej butelki wody naprawdę nie przyniesie żadnych pozytywnych rezultatów.

Inne napoje należy wybierać z rozsądkiem i uwagą. Powinno się ograniczyć słodzone napoje, w których dostarczamy sporej ilości kalorii, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Z tego samego powodu na cenzurowanym jest także alkohol.

Co jeść, żeby chudnąć?

co jeść, żeby schudnąć

fot. Louis Hansel-unsplash.com

Nie musimy stosować drakońskich diet odchudzających, ale zamiast tego, trzeba skupić się na odpowiednim bilansowaniu posiłków. Ich podstawą powinny być warzywa oraz produkty pełnoziarniste. Nie zapominajmy o chudym mięsie, rybach i nabiale. W ten sposób dostarczamy do organizmu cenne witaminy, minerały oraz szereg składników odżywczych. Kluczowy jest także błonnik, który reguluje pracę całego układu trawiennego. Dzięki niemu czujemy się lekkie i szybciej pozbywamy się zalegających w jelitach pozostałości pokarmowych.

Jakich posiłków lepiej unikać? Odstawmy na bok żywność mocno przetworzoną. Jeśli tylko mamy taką możliwość, przygotowujmy posiłki samodzielnie, stawiając na dania gotowane lub przyrządzane na parze. Do minimum powinniśmy ograniczyć smażenie na głębokim tłuszczu.

Ilość posiłków i przekąski

Jak już powiedzieliśmy wcześniej, nie ma zdrowego odchudzania bez zachowania regularności. Dlatego powinniśmy stworzyć harmonogram posiłków zjadanych w ciągu dnia, dostosowany do naszych możliwości i potrzeb. Powinno ich być 4-5, rozłożonych w dość równych odstępach czasu.

A co, gdy najdzie nas ochota na małe co nieco pomiędzy ustalonymi posiłkami? Podjadanie to jeden z większych grzechów podczas odchudzania. Jeśli jednak czujemy wielki głód, warto sięgnąć po zdrowe i wartościowe przekąski, jak suszone owoce lub orzechy, które oferuje na przykład sklep ze zdrową żywnością SklepAgnex.pl. W ich przypadku trzeba jednak zachować umiar i zjeść raptem kilka suszonych moreli lub garść orzechów, żeby nie dostarczyć zbyt wielu dodatkowych kalorii.

Odchudzanie może być przyjemne

Odchudzanie to tak naprawdę nie krótkofalowy proces, który ma swój początek i koniec, pozwalający na powrót do wcześniejszych nawyków.

Jeżeli zależy nam na pięknej sylwetce i zdrowiu, warto dokładnie przyjrzeć się codziennym nawykom żywieniowym i trybowi życia, a na ich podstawie wyciągnąć wnioski.

Zmiany są potrzebne i mogą przynieść wiele pozytywów, trzeba tylko podejść do tematu mądrze, z pozytywną energią. Dzięki temu nowy sposób funkcjonowania przyniesie rezultaty oraz da nam wiele radości i satysfakcji.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (95 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...