Sekret wetywerii – 5 rzeczy, których na pewno o niej nie wiesz

Co sprawia, że męskie perfumy są tak zmysłowe? W większości przypadków jest to zasługą składnika nazywanego wetywerią. Co warto o niej wiedzieć? Oto 5 mało znanych faktów o wetiwerze, które Cię zaskoczą!

1. Z czym kojarzy się wetiwer?

Wąchając perfumy z wetiwerem, pewnie masz przed oczami obrazy utrzymane w tonacji ciemnozielonej lub nawet khaki – w końcu roślina ta wygląda jak wysoka, soczyście zielona trawa. Dlatego też często wykorzystuje się ją do tworzenia kompozycji zapachowych oscylujących wokół zielonych, a nawet lekko szyprowych nut.

Choć Twoje zmysły podsuwają Ci od razu zielone skojarzenia z wetywerią, okazuje się, że w rzeczywistości olejek ten cechuje się ciemną, bursztynową barwą. Za tak mylące asocjacje odpowiada charakterystyczny zapach tej rośliny, który jest jednocześnie drzewny i korzenny, a przy tym delikatnie podgniły – nie ma więc nic dziwnego w tym, że Twój mózg „widzi” go właśnie w takiej palecie barw.

2. Pomnoży Twoje bogactwo

Korzeń wetywerii pachnącej już od wieków funkcjonował jako ważny element wierzeń ludności mieszkającej na Jawie. Według miejscowych szamanów roślina ta dysponowała magiczną możliwością zwiększania bezpieczeństwa osoby, która ją posiadała, a także obdarzania ją niezwykłym bogactwem – w domach instalowano zatem wiele dekoracji wykonanych z wetiweru, aby w ten sposób sprzyjać poprawie swojego stanu finansowego.

Wetyweria była też wykorzystywana w rytuałach mających na celu zapewnienie pomocy pozytywnych sił. Aby mogło się to spełnić, konieczne było wdychanie jej zapachu wraz z jednoczesnym wyobrażaniem sobie negatywnych energii uchodzących z ciała.

3. Nie do podrobienia

Większość naturalnych zapachów posiada swoje syntetyczne, wytwarzane chemicznie odpowiedniki. Zasada ta nie obowiązuje jednak w odniesieniu do wetywerii. Jej złożony skład chemiczny i wysoka rozpuszczalność w alkoholu sprawiają, że nie posiada ona jeszcze sztucznego substytutu – zapach tej rośliny jest zatem zawsze pozyskiwany tylko drogą naturalną poprzez destylację parową korzenia wetywerii pachnącej.

4. Odwrócona kolejność

W standardowych kompozycjach zapachowych pierwsze akordy są najintensywniejsze i z upływem czasu powoli łagodnieją. W przypadku wetiweru obowiązuje odwrócona kolejność. Roślina na początku zachwyca swoją subtelnością, a po kilku godzinach ujawnia się jej prawdziwy charakter – silny, długotrwały i niepozwalający o sobie zapomnieć.

5. Wetiwer nie tylko w kosmetykach

Zastosowanie wetywerii pachnącej nie ogranicza się jedynie do branży perfumeryjnej. Co ciekawe, roślina ta doskonale sprawdza się także jako element procesu fitoremediacyjnego, czyli służącego do oczyszczania ścieków. Okazuje się, że trawie tej wyraźnie służy podłoże zanieczyszczone ściekami, a zwłaszcza tymi, które zawierają śladowe ilości antybiotyków – rosnąca w takiej glebie wetyweria rozrastała się nawet lepiej niż wcześniej. Chcesz poznać jeszcze inne sekrety wetywerii? Więcej ciekawostek o perfumach z nią znajdziesz w tym artykule: Co każdy powinien wiedzieć o perfumach z wetiwerem?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (183 głosów, średnia: 4,54 z 5)
loading... zapisuję głos...