Segregujesz? Nie marnujesz! – czyli o problemie odpadów i nurtujących nas pytaniach

Ekolog współpracujący z ogólnopolskim programem dla przedszkoli i szkół – Akademia Misia Haribo, którego tegorocznym tematem jest ochrona środowiska naturalnego poprzez selektywną zbiórkę odpadów i ich segregację, wyjaśnia najczęstsze wątpliwości związane z segregacją odpadów.

Akademia Misia Haribo

Zacznijmy od tego czym są odpady? Odpady to niepotrzebne przedmioty, materiały i substancje powstałe w wyniku działalności człowieka. Spośród nich możemy wyróżnić odpady komunalne i przemysłowe. Te pierwsze powstają w gospodarstwach domowych, drugie natomiast w przemyśle. Kolejną grupę odpadów stanowią odpady medyczne związane z badaniami i doświadczeniami medycznymi oraz udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Ponadto odpady można podzielić na grupy, biorąc pod uwagę np. źródło ich pochodzenia, kryterium surowcowe, stan skupienia, skład chemiczny, toksyczność, stopień zagrożenia dla środowiska czy stopień przydatności do dalszego ich wykorzystania.

Wiemy już co to są odpady. Czy wiemy jak je segregować? Przede wszystkim ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. W domu np. warto wygospodarować trochę miejsca, w którym umieścimy pudełka bądź worki na poszczególne rodzaje odpadów. Pudełka najlepiej opisać, aby wszyscy domownicy wiedzieli gdzie wrzucać konkretne śmieci. Opakowania szklane takie jak słoiki i butelki powinniśmy przed wyrzuceniem starannie wypłukać. Pojemniki czy butelki typu PET najpierw zgniatamy potem dopiero wrzucamy do kontenerów (oczywiście bez zakrętek). Pamiętajmy, że do segregacji nie nadają się  zatłuszczony papier, opakowania po aerozolach, porcelana, ceramika, szkło lustrzane, a także domowy drobny sprzęt elektroniczny i elektryczny, opakowania po olejach, smarach czy podobnych substancjach.

Wiemy już co to są odpady i jak je segregować. Gdzie teraz powinniśmy je wyrzucić i co oznaczają poszczególne kolory kontenerów? Przed naszymi domami powinniśmy znaleźć specjalne pojemniki do segregacji odpadów w kolorach: żółtym, niebieskim, białym i zielonym. Dzięki takiemu oznaczeniu mamy możliwość posegregowania śmieci na poszczególne grupy, co ułatwia ich dalsze wykorzystanie w procesie recyclingu i obniża jego koszty. Kontenery w kolorze niebieskim przeznaczone są na odpady z papieru i tektury, żółte na odpady z tworzyw sztucznych i ewentualnie opakowania metalowe. Do kontenera białego wrzucamy szkło bezbarwne, a do zielonego szkło kolorowe. Często występuje tylko jeden pojemnik na szkło, jest on wtedy w kolorze zielonym. Na kontenerach dodatkowo znajdują się napisy przypominające o ich przeznaczeniu, więc nie powinniśmy mieć problemów z ich identyfikacją.

Często zastanawiamy się po co segregować odpady i jakie korzyści z tego czerpiemy? Segregowanie odpadów jest niezwykle korzystne dla człowieka i środowiska naturalnego. Przede wszystkim opłaca się nam ze względów zdrowotnych, środowiskowych i ekonomicznych. Stosując recycling zmniejszamy ilość śmieci na wysypiskach, a także koszty związane z utrzymaniem wysypisk oraz spalarni. Ponowne wykorzystanie materiałów pozwala nam obniżyć eksploatację surowców naturalnych, lasów czy wody. Mniejsza ilość odpadów to także mniejsze zużycie energii oraz niższa emisja szkodliwych gazów cieplarnianych np. podczas transportu śmieci. Warto pamiętać, że niebezpieczne odpady zatruwają przyrodę, co wpływa negatywnie np. na nasze zdrowie.

 

Najczęściej zadawane pytania związane z odpadami i ich segregacją oraz odpowiedzi eksperta – ekologa Renaty Stępień można znaleźć na stronie www.haribo.com w zakładce Akademia Misia Haribo. Zainteresowane przedszkola, szkoły, a także rodzice mogą zadać również pytania ekspertom poprzez specjalny formularz na stronie. Serdecznie zapraszamy wszystkie placówki do udziału w tegorocznym konkursie, odbywającym się pod hasłem „Segregujesz? Nie marnujesz!”. Prace konkursowe można nadsyłać do 10 kwietnia 2013 r. Szczegóły na www.haribo.com w zakładce Akademia Misia Haribo.

Akademia Misia Haribo to długoterminowy, ogólnopolski program edukacyjno-społeczny zainaugurowany w 2007 r. Akademia pomaga maluchom poznać i zrozumieć otaczający świat poprzez twórczą zabawę i eksperymenty. W dotychczasowych edycjach programu dzieci zaangażowane były m.in. w tworzenie instrumentów, przygotowanie fotoreportażu czy dydaktycznej gry planszowej. W tym roku Organizator skupił się na edukacji w zakresie bezpiecznego obchodzenia się z odpadami oraz możliwości ich ponownego wykorzystania. Projekt wspiera Rada Programowa, w skład której wchodzą m.in. psycholog, pedagog i ekolog. Patronem honorowym Akademii Misia Haribo jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Renata Stępień – specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. Realizuje projekty międzynarodowe w ramach Programu Inteligentna Energia Europa. Zaangażowana w projekt „EnergoSąsiedztwa”. Od marca 2012 roku ekspert Rady Programowej Akademii Misia Haribo.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (185 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. marttoolla  2 kwietnia 2013 08:48

  Ciężko mówić o istocie i ważności segregacji, gdy stoją pojemniki na odpady segregowane, a następnie przyjeżdża śmieciara i wysypuje wszystko do jednej paki. A my barany płacimy i jeszcze się babrzemy przy segregacji. Chory kraj.
  Najpierw niech wybudują segregownie, spalarnie itp a nie cisną nam mżonki jak to nei jest pięknie.

  Odpowiedz
 2. m258  2 kwietnia 2013 09:00

  teraz w niektórych gminach i miastach segregujący odpady płaca mniej

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany