Screening stanu zdrowia. Czy wiesz na czym polega?

Screening stanu zdrowia –  to po prostu przegląd naszego organizmu i wykonanie badań, mogących zdiagnozować ewentualne przyszłe problemy.

Zabiegani, zestresowani, ciągle zajęci – tą krótką charakterystyką można by podsumować wielu z nas. Zawsze znajdzie się też coś teoretycznie pilniejszego niż profilaktyczne badania. Tymczasem dziś ich wykonanie wcale nie oznacza, że trzeba wziąć kilka dni urlopu i spędzić ten czas w szpitalu. Warto więc raz w roku wygospodarować jeden dzień, by zadbać o to, co najważniejsze – o zdrowie.

screening-zdrowia

Poniżej przeczytacie na czym polega taki „przegląd” i dlaczego o badaniach powinniśmy pamiętać nawet wtedy, gdy czujemy się świetnie?

Nie zawsze boli

Nowotwór, miażdżyca, guz, tętniak czy udar mózgu – tego rodzaju choroby większość z nas przerażają, bo stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że w rzeczywistości wcale nie muszą być aż tak groźne. Jest jednak pewien podstawowy warunek – muszą zostać szybo wykryte, bo im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na skuteczne leczenie. To nie takie trudne, ale pod pewnym warunkiem. Jakim? Chodzi o regularne poddawanie się profilaktycznym badaniom, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nic nam nie dolega. Dlaczego to takie ważne?

Nie bez powodu mówi się na przykład, że rak nie boli, ale schorzeń, które przez długi czas potrafią rozwijać się „po cichu” i bez żadnych charakterystycznych objawów, jest więcej. Prawdziwą tykającą bombą może być na przykład guz mózgu lub tętniak naczyń mózgowych. Wtedy choć na zewnątrz nic nam nie dolega i czujemy się dobrze, w naszym ciele mogą już zachodzić pewne niekorzystne zmiany – ostrzega mówi dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach Kierownik Kliniki Medycyny Wellness ze Szpitala Medicover.

Regularność przede wszystkim

Większą uwagę do badań powinniśmy zacząć przywiązywać w szczególności po 30. urodzinach. Wykonywanie ich regularnie i nawet wtedy, gdy dobre samopoczucie nam dopisuje, sprawi, że wejdzie nam to w nawyk, a dodatkowo zwiększy szanse na to, że w przyszłości choroba nas nie zaskoczy. Ich dobór i częstotliwość uzależniona jest przede wszystkim od płci, wieku czy obciążeń genetycznych, ale są pewne zasady, które obowiązują wszystkich.Raz w roku powinniśmy między innymi przebadać krew, zrobić morfologię i sprawdzić poziom cukru oraz cholesterolu. Ważne jest też wykonanie analizy moczu, RTG płuc, USG jamy brzusznej i EKG. To pewne minimum, które dostarcza podstawowych informacji o stanie zdrowia – mówi dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly ze Szpitala Medicover.

Osiem godzin i wiesz wszystko

Od czasu do czasu warto także zrobić bardziej szczegółowy „przegląd” swojego organizmu, poddając się również tym bardziej skomplikowanym badaniom. Które z nich powinniśmy  wykonać i jak znaleźć na to czas? Placówki medyczne robią dziś wszystko, by cała procedura była jak najmniej czasochłonna i uciążliwa, a jednym ze sposobów na to, by przebadać się od stóp do głów w stosunkowo krótkim czasie, jest tak zwany screening.

O tym rozwiązaniu zrobiło się głośno między innymi dzięki Ewie Chodakowskiej, która skorzystała z niego w warszawskim Szpitalu Medicover. Na czym polega?Screening to kompleksowy zestaw profilaktycznych badań, na który składają się między innymi szerokie testy laboratoryjne, badanie genetyczne całego ciała, rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, a także badanie rentgenowskie i USG. To, co jest bardzo istotne dla pacjentów, to fakt, że wykonanie ich wszystkich trwa nie dłużej niż jeden dzień, w praktyce maksymalnie osiem godzin – mówi Anna Jerka, kierownik operacyjny z Kliniki Medycyny Wellness w Szpitalu Medicover.

W ramach screeningu bada się kondycję wszystkich najważniejszych układów i narządów. – Mając na uwadze to, że obecnie 46% zgonów spowodowanych jest chorobami układu krążenia, a 25% chorobami nowotworowymi, przywiązujemy w jego ramach dużą wagę do diagnostyki w tym kierunku i identyfikacji czynników ryzyka zachorowań – dodaje. Screening umożliwia wykrycie na przykład cukrzycy czy miażdżycy we wczesnym stadium, ognisk nowotworów, a także wszelkich stanów zapalnych. Wyniki pozwalają również ocenić zagrożenie udarem mózgu czy zawałem, a u kobiet zweryfikować predyspozycje do nowotworów piersi, jajników i szyjki macicy. – U 70% badanych w ramach screeningu wykryliśmy zmiany chorobowe. Wśród nich były też poważne schorzenia takie jak nowotwory czy tętniaki mózgu. Dzięki szybkiej diagnozie mogliśmy od razu zainterweniować, dzięki czemu dziś osoby te cieszą się dobrym zdrowiem – mówi dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach.

Czy dacie radę wygospodarować trochę czasu dla siebie i zrobić takie badania? Skierowanie na część z nich można uzyskać od swojego lekarza rodzinnego. Czy macie jakieś doświadczenia w tym zakresie? Napiszcie

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (99 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  23 kwietnia 2016 23:03

  Tylko żeby na te minimum podstawowych badań, lekarze rodzinni tak chętnie dawali skierowania. Nie dają z tego c wiem, a z kolei nie po to płacimy składki, by nie korzystać z naszych pieniędzy.

  Odpowiedz
 2. egui  24 kwietnia 2016 17:51

  Dokładnie o tym samym pomyślałam. Mój tata mając problemy z sercem przy próbie wyłudzenia skierowania na badania od rodzinnego słyszy tylko: schudnąć! Ja kiedy poprosiłam o skierowanie na badania w związku z moimi problemami z układem pokarmowym usłyszałam: proszę iść do ginekologa bo to hormony mogą powodować zaburzenia. Niestety, chcąc się porządnie przebadać, jeśli nie mamy ku temu jakichś powodów, tak dla siebie, trzeba mieć dzisiaj nie tylko czas ale i pieniądze.

  Odpowiedz
 3. Margerita  25 kwietnia 2016 09:08

  No właśnie, właśnie, tyle pieniędzy idzie na te składki, a co z tego – całe nic. Wszędzie kolejki, nawet do dermatologa trzeba mieć skierowanie – tj. trzeba najpierw odczekać swoją kolejkę u rodzinnego, a później jeszcze u dermatologa. Badanie w tym szpitalu – Medicover kosztuje 6900 zł (screening). To naprawdę dużo, kto może sobie na to pozwolić?

  Odpowiedz
  • Żanett  25 kwietnia 2016 12:29

   Ewa Chodakowska 😀

   Odpowiedz
   • Margerita  26 kwietnia 2016 14:51

    hyhy no tak 😛

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany