Schronisko dla roślin – piękna inicjatywa w służbie przyrodzie. Oddaj, albo adoptuj kwiatka!

Piękna i niezwykle ważna inicjatywa! Na terenie całej Polski działają schroniska dla roślin, z których możemy adoptować kwiaty – zupełnie za darmo. Przyjmą również doniczkę od Ciebie, jeżeli z jakiś powodów nie będzie mogła być już mieszkańcem twojego domu.

Nagła przeprowadzka, alergie, nowe zwierzę w mieszkaniu – to tylko niektóre z przyczyn, gdy posiadanie kwiatów zamiast przyjemnością, może okazać się problemem. Z jednej strony to „tylko” rośliny, ale z drugiej czy właśnie tam powinny kończyć – na śmietniku? W końcu w nich też tli się życie, które, jeśli już nie twojemu wnętrzu, mogą dodać radości innemu. I właśnie na wypadek takich ekstremalnych sytuacji powstała Fundacja Schronisko dla Roślin. Ale to nie jedyna inicjatywa działająca na podobnych zasadach. Oddam i odbierzemy kwiaty również za pośrednictwem Schroniska dla Niechcianych Roślin. I choć niektórym takie działania mogą wydawać się może zbyt „wydumane” – naprawdę mają sens. A poświadczyć to mogą setki zadowolonych, nowych właścicieli porzuconych kwiatów

źródło: www.pixabay.com

Schronisko dla roślin – piękna inicjatywa w służbie przyrodzie. Oddaj, albo adoptuj kwiatka!

W życiu bywa różnie – z dnia na dzień otrzymujesz nową ofertę pracy, która wiąże się ze zmianą miejsca zamieszkania. Nie będziesz przecież przenosić się razem z całym dobytkiem, a m.in. z wysokimi na 1, 5 metra kwiatami z salonu. Tak się składa, że nie masz ich komu oddać. Twoja przyjaciółka ma uczulenie, rodzice stado zwierząt, które mogłyby nie tylko regularnie przewracać nowy nabytek, ale także się nimi otruć. To czysto hipotetyczna sytuacja, którą można przedstawić na setki innych sposobów. Tak czy inaczej stając przed sytuacją pozbycia się kwiatów – nie idźmy na łatwiznę. Nie myśl w ten sposób, że nowy kwiatek to wydatek kilku złotych. Pomyśl, że to roślina, w której również tli się życie, a która może jeszcze kogoś uszczęśliwić. Wystarczy zgłosić chęć oddania rośliny i gotowe! Schroniska dla roślin działają też w odwrotną stronę – możesz odbierać z niego bezpłatnie kwiaty. To inicjatywa niezwykle ważna we współczesnym świecie, zalewanym plastikiem, zanieczyszczonym, w którym giną kolejne gatunki roślin i zwierząt. Dlatego każdy, nawet najmniejszy ocalony kwiat będzie dla natury niezwykle cenny.

https://www.instagram.com/p/BvRr15rFqPY/

https://www.instagram.com/p/BsQNINMF2qv/

 

Schronisko dla Roślin

Prowadzone jest przez Fundację Schronisko dla Roślin i powstało 4 lata temu. –  Zasady działania są bardzo proste: “przygarniamy” niechciane rośliny i oddajemy dalej – piszą na swojej stronie panie prowadzące azyl. Kwiatami można wymieniać się na terenie całej Polski za pośrednictwem Facebooka.

Z Fundacją można też skontaktować się za pośrednictwem ich strony internetowej. Co więcej, organizuje też liczne eventy, m.in. warsztaty z tworzenia rękodzieła o tematyce roślinnej oraz liczne wydarzenia, w czasie których można wymienić się właśnie kwiatami.

 

Schronisko dla Niechcianych Roślin

Warto odwiedzić również Facebooka Schroniska dla Niechcianych Roślin. Tutak zasady działania są podobne, a idea sprowadza się do wymiany roślin. Wolontariusze „przygarniają” kwiaty do domów tymczasowych, a następnie szukają im miejsca, w którym znów na dobre rozkwitną. 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (111 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. ewalub  28 marca 2019 08:55

  Ale fajnie 🙂 W moim domu już powoli zaczyna brakować miejsca na rośliny i już czasem szukam chętnych do przygarnięcia jakiegoś mojego kwiatka. Ale ja np. mam duże fikusy, które nie lubią zmiany miejsca i w nowym zrzucają liście, Ciężko takie kwiaty przeprowadzić

  Odpowiedz
 2. macierzanka  28 marca 2019 09:34

  Super inicjatywa.

  Odpowiedz
 3. J  28 marca 2019 13:10

  fajne to

  Odpowiedz
 4. agasam9  28 marca 2019 21:29

  świetna inicjatywa!

  Odpowiedz
 5. Skosa Sandra  28 marca 2019 23:35

  To nie jest głupi pomysł. Dobrze, że roślinność nie pójdzie na marne.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany