Schemat żywienia niemowląt – jak rozszerzać dietę małego alergika?

Schemat żywienia niemowląt powstał z myślą o rodzicach i ich dzieciach – to wasz drogowskaz, który pokazuje, jak i kiedy należy wprowadzać nowe posiłki do diety niemowlaka. Rozszerzanie diety nie jest trudne lecz gdy u dziecka pojawi się alergia pokarmowa, rodzice stają przed niemałym problemem. Jak wprowadzać nowe posiłki do menu alergika?

 jak rozszerzać dietę małego alergika

Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt nowe posiłki należy wprowadzać do diety dziecka nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. W tym wieku maluszek jest już gotowy na nowe posiłki. Możesz to zaobserwować, gdy dziecko będzie wkładało do buzi paluszki lub gdy zainteresuje się jedzeniem z waszego stołu.

Schemat żywienia niemowląt – jak postępować z małym alergikiem

Podstawą żywienia niemowląt w pierwszym roku życia jest mleko mamy. Specjaliści zalecają wyłączne karmienie piersią przez 6. pierwszych miesięcy życia dziecka. Jednak w okolicy 5.-6. miesiąca życia maluszka pokarm mamy nie jest już w stanie pokryć zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze u dziecka. Dlatego należy rozpocząć wprowadzanie nowych posiłków. Ponadto pierwsze posiłki w diecie dziecka pełnią także inną ważną rolę – oswajają maluszka z nowymi smakami.

Jak wprowadzać warzywa, owoce, kaszki, mięso i ryby, gdy dziecko  ma alergię?

Schemat żywienia niemowląt – znajdziesz m.in w serwisie bobovita.pl.

Rozszerzanie diety w 5 krokach:

  1. Rozszerzanie diety rozpoczynamy od warzyw – wybierz łagodne warzywa: marchewkę czy brokuły. Na początku podawaj dziecku niewielką porcję produktu, obserwując reakcję maluszka. Wybór warzyw jako pierwszych pomoże kształtować dobre nawyki żywieniowe, które dziecko będzie miało w przyszłości. Pamiętaj, aby nie podawać dziecku nowalijek, które często uczulają dzieci i mogą im zaszkodzić.
  2. Po 2 tygodniach od momentu wprowadzenia pierwszych warzyw podaj dziecku nowe produkty – owoce, np. gruszkę lub jabłko. Obserwuj reakcję maluszka. Pamiętaj, aby karmiąc dziecko używać twardej łyżeczki przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci.
  3. Jeśli maluszek ma już w codziennym menu posiłki z warzyw i owoców, możesz podawać mu kaszki, zarówno z glutenem jak i bez. Zgodnie z najnowszymi badaniami w zapobieganiu celiakii czy alergii na gluten, nie ma znaczenia moment wprowadzania glutenu do diety – warunek jest jeden: gluten podaj maluszkowi nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia i przed ukończeniem 1. roku życia.
  4. W kolejnym kroku kontynuuj podawanie warzyw, owoców oraz kaszek . Jeśli są jeszcze jakieś warzywa czy owoce nieznane dziecku, to jest właściwy czas na ich wprowadzenie do diety. Po wprowadzeniu nowego produktu zawsze obserwuj reakcję maluszka. Gdy coś zacznie cię niepokoić, wybierz się z dzieckiem na konsultację do alergologa.
  5. Po 7. miesiącu życia dziecka możesz wprowadzać ryby i mięsa – wybieraj te ze sprawdzonych źródeł.

Schemat żywienia niemowląt. Co jest ważne przy rozszerzaniu diety alergika?

Przede wszystkim pamiętaj, aby nie podawać maluszkowi pokarmu, na który jest uczulony. Warto znaleźć alternatywny produkt o podobnej wartości odżywczej. W tym przypadku niezbędna może okazać się konsultacja z dietetykiem klinicznym. Dbaj o jakość podawanych posiłków, a ich konsystencję dopasuj do umiejętności i wieku dziecka. Pomocny w wyborze adekwatnej żywności jest schemat żywienia niemowląt.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (168 głosów, średnia: 4,63 z 5)
loading... zapisuję głos...