Savoir-vivre nakrywania do stołu

Gwarancja każdego udanego przyjęcia to z pewnością smaczne potrawy, miła atmosfera oraz elegancko nakryty stół. Niezależnie czy będzie to kolacja biznesowa, weselny obiad czy spotkanie z bliskimi znajomymi, warto przestrzegać zasad savoir vivre oraz nakrycia stołu. W poniższym artykule poznasz podstawowe zasady organizacji przyjęcia przy stole, dzięki któremu każde spotkanie nabierze wyjątkowej oprawy, a jego gospodarz zyska uznanie w oczach gości.

Niektóre okazje w naszym życiu wymagają wyjątkowego potraktowania. Najlepszym sposobem ich uczczenia i wyróżnienia jest zorganizowanie przyjęcia. Poza zaserwowaniem wykwintnego menu, niezwykle ważne jest odpowiednie nakrycie stołu – zastawa, najlepiej z eleganckiej porcelany, sztućce, szkło i dekoracje. Znajomość i zastosowanie podstawowych zasad savoir-vivre’u w tym temacie z pewnością doda charakteru niedzielnemu obiadu czy rodzinnemu spotkaniu. Poznaj główne zasady nakrycia stołu, tak aby organizowane przez Ciebie przyjęcie odbyło się prawdziwą z klasą.

Obrus

Wyznacznikiem elegancji i podstawą nakrycia do stołu jest obrus. Musi być on bezwzględnie czysty, dokładnie wyprasowany, najlepiej w kolorze białym. Na skromniejsze przyjęcia w gronie najbliższej rodziny, nasz stół możemy nakryć kolorowym lub wzorzystym obrusem. Zwróćmy jednak uwagę, aby pasował on do naszej zastawy i dodatków stojących na stole, wedle zasad harmonii i umiaru. Wymiary obrusu, determinuje wielkość stołu który nakrywamy na cześć uroczystości. Powinien on zwisać przynajmniej 20 centymetrów z każdej strony stołu.

Serwetki

Serwetki to dekoracyjny dodatek do nakrycia, dzięki któremu goście dodatkowo chronią się przed zabrudzeniem podczas spożywania potraw. Na stole powinny pojawić się serwetki dopasowane do obrusu i zastawy. Na eleganckie przyjęcia proponujemy materiałowe serwetki, z kolei na rodzinne w znanym gronie spotkania wystarczą już te papierowe. Pierwsze z nich powinny mieć kształt kwadratu o wymiarach 60 x 60 centymetrów i znaleźć swoje miejsce w specjalnych obrączkach, które dodadzą im klasy i szykownego wyglądu. Możemy je również złożyć na skos, zwinąć w rulon lub inne fantazyjne kształty. Papierowe serwetki, natomiast najwygodniej jest złożyć w trójkąt. Na nakrytym stole zajmują one miejsce po lewej stronie nakrycia lub na środku talerza. Odradzamy układanie ich pod sztućcami, gdyż trudno będzie później je stamtąd wydostać.

Zastawa

Do nakrycia stołu najlepiej sprawdza się biała porcelanowa zastawa lub elegancko zdobiony serwis z delikatnymi zdobieniami. Pamiętajmy, aby wszystkie naczynia stojące na stole były utrzymane w podobnym stylu i pasowały kolorystycznie do przygotowanego nakrycia. Talerze powinny być rozstawione w równych odstępach, tak aby odległość między poszczególnymi gośćmi wynosiła nie mniej, niż 60 cm. Pierwszy talerz jest płaski i służy do spożycia dania głównego, kolejno na nim stawiamy talerz do zakąsek. Po lewej stronie nakrycia ustawiamy talerzyk na pieczywo, a talerze do zupy stawiamy po zabraniu talerzy na zakąski.

Sztućce

Nakrywając do stołu należy pamiętać o kilku ogólnych zasadach. Sztućce zajmują miejsce na stole zgodnie z kolejnością ich użycia, układa się je zawsze od wewnątrz na zewnątrz. Należy, więc zacząć od sztućców do dania głównego. Powinny być one dokładnie wypolerowane i pochodzić z jednego kompletu. Z prawej strony talerza kładziemy nóż do przekąsek, łyżkę do zupy i najbliżej talerza – nóż do głównego dania. Powinien on być zwrócony ostrzem do talerza, a łyżka miseczką do stołu. Z kolei z lewej strony powinien znajdować się widelec do zakąsek i naszego dania głównego. Nad nakryciem układamy sztućce deserowe. Trzonek łyżeczki zwrócony powinien być w prawo, a widelca w lewo. Obowiązuje ścisła zasada, która głosi, że raz użyte sztućce nie powinny ponownie dotknąć obrusu. Po użyciu odkładamy je na talerz, nigdy nie opieramy o stół czy brzeg talerza.

Kieliszki

Przed ustawieniem szkła na stole, warto zastanowić się jakie napoje będziemy serwować podczas przyjęcia. Jeśli chodzi o dobór szkła do gatunku wina, podstawowa zasada głosi, że im delikatniejsze wino, tym mniejszego kieliszka należy użyć. Z kolei im wino ciemniejsze, tym większy powinien być kieliszek. Kieliszek na napój do dania głównego powinien znaleźć miejsce nad czubkiem noża. Kieliszek na napój do przekąsek powinien stać nieco niżej i na prawo od kieliszka do dania głównego. Z kolei kieliszek do trzeciego napoju powinien stać powyżej obu pozostałych,lub na lewo od kieliszka do dania głównego

Dekoracje stołu

Po nakryciu stołu talerzami, sztućcami i szkłem do napojów czas pomyśleć o niezbędnych dodatkach. Dodadzą one oryginalnego charakteru i wyrazu naszemu przyjęciu, stanowiąc punkt centralny na zastawionym stole. Za dodatki do naszego nakrytego stołu mogą posłużyć: świece, kwiaty w wazonie, stroiki. Zadbajmy, jednak aby nasze dekoracje nie były zbyt wysokie i nie utrudniały pola widzenia uczestniczącym w spotkaniu przy stole. Ich kolorystyka oraz wzornictwo powinno współgrać z całością nakrycia. Należy wziąć pod uwagę – barwę serwetek i obrusu czy zdobienia na zastawie.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym dla gastronomii Technica.

Dekoracje stołu  – kilka inspiracji:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (163 głosów, średnia: 4,77 z 5)
zapisuję głos...