Savoir vivre korzystania z telefonu i smartfona

Telefon komórkowy w dzisiejszych czasach stał się podstawowym narzędziem komunikacji. Już nie tylko wykorzystujemy go do rozmów – jest także komputerem, aparatem fotograficznym, nawigacją, a dzięki licznym aplikacjom może spełniać jeszcze kilkadziesiąt innych funkcji. Trudno wyobrazić sobie dzisiaj bez niego życie. Należy jednak pamiętać, że w określonych miejscach i sytuacjach z telefonu wypada korzystać z klasą. Mr. Vintage, popularny bloger modowy, stworzył dla HUAWEI poradnik jak umiejętnie używać naszego smartfona i co zrobić, żeby uniknąć krępujących sytuacji. Poniżej prezentujemy obszerne fragmenty tego poradnika.

Kobieta ze smartfonem

Po pierwsze, dyskrecja

Bez względu na to, jakie sprawy załatwiasz przez telefon – prywatne czy służbowe – korzystaj z niego tak, by osoby z twojego otoczenia nie musiały tego słuchać. Problemy rodzinne, wspomnienia wczorajszej imprezy, podboje miłosne, sprawy służbowe i negocjacje biznesowe w większości przypadków nie będą interesujące dla ludzi siedzących obok ciebie w pociągu, w restauracji czy w kolejce do lekarza. Jeśli musisz korzystać z telefonu w towarzystwie innych, to rób to dyskretnie, ściszonym głosem, bez przeklinania i w miarę możliwości jak najkrócej.

Czy Twój dzwonek na pewno jest śmieszny?

Jedni wybierają gotowca zaprogramowanego w telefonie, a inni szukają śmiesznych dźwięków i utworów muzycznych. Kwestia gustu, ważne by zachować umiar i zdrowy rozsądek. Uważaj na „śmieszne” piosenki i dźwięki, szczególnie w telefonach służbowych. Hit „Ona tańczy dla mnie” albo hasło „Dzwoni Jarosław” ustawiony dla żartów na jednej z imprez może wywoływać uśmiech u osób, które w tej imprezie uczestniczyły, ale jeśli taki dzwonek zabrzmi na poważnym spotkaniu biznesowym, to reakcja może być przeciwna.

Fotografowanie jedzenie

Chcesz mieć zdjęcie kotleta z restauracji? OK, ale zrób to dyskretnie, bo najczęściej jesz w otoczeniu innych osób. Wchodzenie na krzesło, używanie lampy błyskowej nie wygląda zbyt dobrze. Co ciekawe, coraz więcej knajp i restauracji wprowadza zakaz fotografowania potraw, są też takie, które dają zniżki, jeśli przed wejściem wyłączysz smartfona. W ten sposób próbują zachęcać klientów do celebrowania posiłków i rozmów ze współtowarzyszami zamiast wlepiania nosa w ekran telefonu.

Zapytaj o zgodę na publikację zdjęcia

Zdjęcia z ręki, zwane popularnie „selfie”, to już niemal stały punkt spotkań towarzyskich. Takie fotki robione spontanicznie smartfonem, później bardzo często publikowane są na portalach społecznościowych (głównie Facebook i Instagram). Zanim to zrobisz, zapytaj, czy nikt nie ma nic przeciwko temu, ponieważ w momencie publikacji zdjęcie prywatne staje się publicznym i widzi je co najmniej kilkaset osób (szczególnie otagowane nazwiskami). To, że znajoma brzydko wyjdzie na zdjęciu, to pół biedy, może się nie obrazi. Gorzej jeśli w tym czasie jest na zwolnieniu lekarskim i powinna leżeć w domu, a mniej lojalni koledzy z pracy to zauważą. Takie przykłady niefortunnych publikacji prywatnych zdjęć można mnożyć…

 Sprawdź swoje zdjęcie profilowe

Większość smartfonów ma możliwość połączenia kontaktów z telefonu z kontaktami z profili społecznościowych. Jeśli korzystasz z takiego portalu, to sprawdź jakie zdjęcie masz ustawione jako profilowe, ponieważ to właśnie ono będzie wyświetlane na ekranie smartfona osoby, do której dzwonisz. Funkcja „Przywróć ustawienia fabryczne” nie jest wystarczająca do skutecznego wyczyszczenia pamięci smartfona, ponieważ nie kasuje ona danych z telefonu, a jedynie oznacza zajęte obszary dysku jako wolne, co umożliwia ich późniejsze nadpisanie.

Wyczyść pamieść telefonu

We współczesnych czasach telefony zmieniamy bardzo często. Są tacy, którzyrobią to kilka razy w roku. „Stare” modele najczęściej są sprzedawane albo lądują w szufladzie i zostają tam na lata. Jeśli korzystamy z drugiej opcji, to pół biedy, natomiast przy pierwszej opcji pojawia się problem kasowania zawartości telefonu. Chodzi o kontakty, notatki, pliki, zdjęcia, filmy. W wielu przypadkach są to bardzo cenne dane. Okazuje się, że większość osób przed zbyciem telefonu nie czyści jego pamięci lub robi to niepoprawnie. Funkcja „Przywróć ustawienia fabryczne” nie jest wystarczająca do skutecznego wyczyszczenia pamięci smartfona, ponieważ nie kasuje ona danych z telefonu, a jedynie oznacza zajęte obszary dysku jako wolne, co umożliwia ich późniejsze nadpisanie.

Gdzie chować telefon?

Najlepiej w teczce, w torbie, w aktówce, ale nie zawsze je mamy. Wtedy kieszenie są jedyną alternatywą. Najlepiej na ten cel przeznaczyć jedną z nich, taką do której nie będziemy wkładać innych przedmiotów (klucze, monety), gdyż mogą porysować ekran i obudowę. Najlepsze będą wewnętrzne kieszenie kurtek, płaszczy i marynarek.

W poradniku można znaleźć m.in. wskazówki dotyczące korzystania z telefonu w kinie czy teatrze, ale też podczas spotkania biznesowego. Dowiedzieć się także jak w elegancki sposób przechowywać smartfon – w marynarce, kieszeni spodni czy może w aktówce oraz czy aby na pewno dokonaliśmy dobrego wyboru decydując się na nasz ulubiony dzwonek.

Telefon i samochód

Podobno korzystanie z telefonu w czasie jazdy aż czterokrotnie zwiększa ryzyko wypadku. Smartfon rozprasza, odciąga uwagę, wyłącza myślenie, dlatego w czasie jazdy najlepiej do minimum ograniczyć korzystanie z urządzeń mobilnych. Są oczywiście zestawy głośnomówiące i słuchawki przenośne, z których warto korzystać, ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Czym innym jest odczytanie smsa stojąc w korku, a czym innym pisanie smsa w czasie jazdy po autostradzie.

Teatr, kino, kameralny koncert

Najlepiej telefon wyłączyć całkowicie lub przynajmniej wyciszyć, ale należy pamiętać, że mimo tego niedopuszczalne jest odbieranie telefonów podczas spektaklu czy seansu. Należy dyskretnie wyjść z sali i oddzwonić. Niedopuszczalne jest również korzystanie z internetu czy odpisywanie na smsy, mimo że to czynności bezdźwiękowe, to podświetlony ekran w zaciemnionej sali widoczny jest nawet z kilkunastu metrów.

Kolacja, spotaknie biznesowe

Podczas ważnych spotkań najlepiej wyłączyć telefon, ale są sytuacje, które wymagają ciągłej dostępności (kłopoty rodzinne, sprawy służbowe). Ty o tym wiesz, ale osoby z którymi się spotykasz niekoniecznie, dlatego warto o tym uprzedzić. Jeśli idziesz na lunch lub kolację biznesową do eleganckiej restauracji, to poinformuj, że nie możesz wyłączyć telefonu, bo czekasz na ważny telefon. Gdy już zadzwoni, przeproś swojego rozmówcę i przejdź w miejsce, gdzie nie będzie ludzi. Nie biegnij z dzwoniącym telefonem przez całą salę, zrób to dyskretnie. Postaraj się rozmawiać jak najkrócej by jak najszybciej wrócić do stolika.

Nie zawsze musisz odbierać

Dużą zaletą współczesnych telefonów jest fakt, że identyfikują numer dzwoniącego (o ile go nie zastrzeże).Oznacza to, że nawet jeśli nie odbierzesz połączenia, to za kilkanaście minut możesz oddzwonić, bo wiesz do kogo. Nie bądź niewolnikiem takich urządzeń, nie zawsze musisz odbierać. Telefon to nie płuca, można go czasem wyłączyć.

Zachęcamy do przeczytania całego poradnika Mr. Vintage.

Blog Mr. Vintage autorstwa Michała Kędziory istnieje od 4 lat i jest aktualnie najbardziej popularnym i opiniotwórczym polskim blogiem o męskiej modzie i stylu. Michał Kędziora jest także autorem bestsellera „Reczowo o modzie męskiej”.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (76 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. lilkawodna  18 sierpnia 2014 08:49

  W dobie smartfonów warto znać ten dział zasad dobrego wychowania.

  Odpowiedz
 2. martucha180  18 sierpnia 2014 12:53

  Mnie denerwuje młodzież w autobusach słuchająca łubudubu (czyt. muzyki) na cały regulator.

  Odpowiedz
 3. bbo  18 sierpnia 2014 19:47

  „Telefon to nie płuca”, a niektórzy zachowują się tak jakby bez niego nie mogli oddychać.

  Odpowiedz
 4. as_sa  13 czerwca 2015 12:37

  Muszę przyznać, że to świetny artykuł. W dobie korzystania za smartfonów jak najbardziej na czasie

  Odpowiedz
 5. kasia87g  7 sierpnia 2016 17:26

  warto znać te zasady

  Odpowiedz
 6. A. czy  28 kwietnia 2017 15:48

  Fajnie by było gdyby każdy z nas zapoznał sie z tymi zasadami i spróbował wcielić je w życie, bo odnoszę coraz to większe wrażenie że pozwalamy sobie na zbyt dużo, nie zwracając uwagi na innych i na ich potrzeby … no ale cóż, ja wiem na pewno, że stram się zachowywać jak należy, albo przynajniej tak żeby nie uprzykrzać życia innym XD

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.