Satyna i atłas. Elegancki materiał na suknie ślubne i wieczorowe

Specjalne okazje wymagają odświętnego stroju, pasującego do wydarzenia i doskonale skrojonego. Suknie ślubne i wieczorowe to ten rodzaj kreacji, który powinien gwarantować świetne samopoczucie kobiecie, zapewniać swobodę ruchów oraz podkreślać walory sylwetki i maskować jej ewentualne mankamenty. Taki efekt uzyskamy decydując się na suknie szyte na miarę, indywidualnie dobrane i dopasowane. A skoro będziemy zlecać szycie – potrzebny jest nam najwyższej jakości, ekskluzywny materiał. Satyna i atłas idealnie nadają się do uszycia z nich zarówno długich sukni ślubnych czy wieczorowych, jak i krótkich, eleganckich sukienek koktajlowych. Co powinniśmy wiedzieć o tych materiałach? Jak wybrać idealny rodzaj tkaniny?

Atłas i satyna – co to za materiały?

Atłas jest tkaniną, której historia sięga starożytności, a nazwa pochodzi z języka arabskiego i oznacza „gładki” (arab. atlas). Atłas jest gładki i połyskujący z prawej strony oraz matowy z lewej, wykonany charakterystycznym dla tej tkaniny splotem atłasowym (jeden z trzech podstawowych rodzajów splotu), z przędzy bawełnianej lub włókien wiskozowych, rzadziej z jedwabiu. Tkanina od samego początku uchodziła za luksusową i przez wieki mogli sobie na nią pozwolić jedynie najzamożniejsi. Z atłasu szyto ubrania i ekskluzywną bieliznę, ale również obicia drogich mebli.

Satyna jest rodzajem atłasu z błyszczącą prawą stroną, którą materiał zawdzięcza zastosowaniu specjalnego splotu satynowego (z lewej strony stosuje się najczęściej splot atłasowy osnowowy). To tkanina bardzo delikatna i przyjemna w dotyku, najczęściej używana do szycia lekkich, kobiecych sukienek. Satyna wykonywana jest z różnych rodzajów przędzy i włókien, m.in. wiskozy, bawełny czy poliestru lub ich mieszanek. Polska nazwa „satyna” pochodzi od francuskiego satin, a oryginalnie od arabskiej nazwy chińskiego miasta Zaiton (chiń. Quanzhou).

Ekskluzywny materiał dopasowany do naszych potrzeb

Satyna dostępna jest w wielu różnych rodzajach i kolorach, dzięki czemu bez trudu dopasujemy materiał do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Tkaniny z tej kategorii różnią się m.in.:

  • gramaturą – satyna dostępne jest w różnych gramaturach, od cienkich materiałów (o gramaturze około 140 g/m2), przez grubą satynę mikado (o gramaturze około 200 g/m2), po tkaniny grubsze, lejące i np. dodatkowo zmiękczone (gramaturze około 240 – 250 g/m2);
  • wykończeniem – możemy wybierać satynę wykończoną w różny sposób: z głębokim połyskiem (błyszcząca), z delikatnym połyskiem, półmatową i matową; ponadto dostępne są tkaniny: dodatkowo zmiękczone i lejące (doskonale się układają na ciele) czy z lycrą (z możliwością delikatnego uciągu materiału);
  • składem – satyna to różne rodzaje tkanin, wykonane z wysokiej jakości włókien naturalnych i sztucznych, m.in. bawełny, jedwabiu, wiskozy, poliestru oraz mieszanek tych materiałów;
  • kolorem – satyna to przede wszystkim tkaniny gładkie, w licznych kolorach i odcieniach; klientki planujące suknię ślubną z satyny mogą wybierać spośród wielu odcieni bieli (ciepłych i zimnych), delikatnych beży i ecru oraz modnych szarości; z kolei kobiety planujące uszycie z satyny sukni wieczorowej lub koktajlowej mają do wyboru rozmaite kolory, jasne i ciemne – od klasycznej czerni, granatu i grafitu, przez seksowne czerwienie i pudrowy róż, po elegancki chabrowy, butelkową zieleń, modną miętę czy gustowne złoto;
  • szerokością – w sklepach z materiałami (stacjonarnych i internetowych) można kupować na metry, przy czym w większości przypadków tkanina dostępna jest w belach o szerokości 150 cm;
  • ceną – ceny satyny mieszczą się najczęściej w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr bieżący materiału, w zależności od rodzaju sukienki, jej długości i szerokości – możemy potrzebować od dwóch do nawet kilku lub kilkunastu metrów tkaniny (za rozłożyste suknie ślubne, z szerokim, warstwowym dołem).

Atłasowe i satynowe suknie i sukienki

Suknie i sukienki z atłasu i satyny to jedne z najelegantszych kreacji, które doskonale wpisują się w wytworne przyjęcia, od wesel, przez wykwintne bale i bankiety, po wytworne kolacje służbowe. Z atłasu i satyny można uszyć każdy rodzaj sukienki: długie i krótkie, dopasowane na całej długości (ołówkowe, najlepiej z satyny z dodatkiem lycry) lub odcinane pod biustem i z rozkloszowanym dołem (genialnie podkreślające kobiecą sylwetkę), z gorsetową górą, na ramiączkach lub z rękawkami różnej długości.

Sprawdź ofertę atłasu i satyny: https://www.yeda.pl/pl/138-satyny-i-atlasy

Dodatkowo gładka satyna świetnie komponuje się z każdym rodzajem biżuterii (zarówno z drobnymi ozdobami, jak i okazałymi kolczykami czy naszyjnikami) – mamy więc pełną dowolność w jej doborze. Wybór pasujących do satynowej czy atłasowej sukienki torebki i butów również nie stanowi większego problemu – wystarczy postawić na wysokiej jakości akcesoria ze skóry (naturalnej lub ekologicznej), które idealnie dopełnią całą stylizację.

Tekst powstał we współpracy ze sklepem internetowym yeda.pl, w którym znajdziemy szeroki wybór doskonałej jakości tkanin. Satyna kolorowa ST63 zachwyci nawet najbardziej wymagające klientki i zaspokoi oczekiwania poszukiwaczek materiałów w oryginalnych odcieniach i doskonałych cenach. 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (126 głosów, średnia: 4,02 z 5)
zapisuję głos...