Sardynia – Wyspa Szmaragdów

Znasz już wszystkie polskie małe nadmorskie miejscowości i tęsknisz za nowymi wrażeniami? Pomyśl o wyprawie na Sardynię.  Sardynia jest tak wyjątkowa, że co roku przyciąga do siebie rzesze turystów z całego świata, w tym gwiazdy takie jak” Leonardo Di Caprio, czy Julia Roberts? Czym jest Grota Nepruna, nuragi i dlaczego nazywana jest Wyspą Szmaragrów? O tym opowiadamy wspólnie z Travelplanet.

Sardynia - Wyspa Szmaragdów

 Zobacz także: Czarnogóra – to miejsce warto wpisać w wakacyjne plany. Dlaczego??

 Nie oznacza to jednak, że na wypoczynek na wyspie mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi. W serwisie Travelplanet.pl, tygodniowy wyjazd na Sardynię z pełnym wyżywieniem można znaleźć już od 2461 zł za osobę. Czym może zachwycić Sardynia?

Sardynia – Szmaragdowe morze

Sardynia to idealne miejsce dla wszystkich, którzy uwielbiają kąpiele morskie i słoneczne. Wyspa ma blisko 1900 km wybrzeża, wzdłuż którego ciągną się kurorty i nadmorskie kąpieliska. Oprócz pięknych, kwarcowych plaż z wyjątkowo delikatnym piaskiem, turystów przyciąga tu także kryształowo czyste morze. Wizytówką wyspy jest Szmaragdowe Wybrzeże Costa Smeralda. Swoją nazwę zawdzięcza ono intensywnej, szmaragdowej barwie wody. Do najsłynniejszych plaż Szmaragdowego Wybrzeża należą Liscia Ruja, Romazzino, Capriccioli czy Il Pevero.

Sardynia – Antyczna Nora i fontanna „Cztery pory roku”

Podczas pobytu na Sardynii warto odwiedzić Norę, uznawaną za najstarsze sardyńskie miasto. Ruiny antycznego miasta, amfiteatr, łaźnie i pozostałości murów obronnych, to tylko niektóre tutejsze atrakcje. Na uwagę zasługuje też Sassari, druga co do wielkości miejscowość Sardynii, położona w północno – zachodniej części wyspy. Jej znakiem rozpoznawczym jest wzniesiona w XVII wieku Fontana di Rosello, ozdobiona figurami przedstawiającymi cztery pory roku. Najbardziej okazałym zabytkiem miasta jest jednak powstała w XII wieku i później wielokrotnie przebudowywana Katedra św. Mikołaja z zachwycającą, barokową fasadą.

Sardynia – Kwarcowe plaże, wydmy i flamingi

Sardynia to miejsce, które zachwyca bogatą flora i fauną. Miłośników dziewiczej przyrody zachwyci zwłaszcza Półwysep Sinis, który ze względu na występujące tu niesamowite gatunki ryb czy ptaków, długie kwarcowe plaże i wysokie wydmy został uznany za rezerwat przyrody. Wrażenie na turystach robią zwłaszcza przylatujące tu flamingi, które szczególnie upodobały sobie to miejsce. Warto też odwiedzić Prigionette, w którym można spotkać białe osły i sępy.

Sardynia – Nuragi, czyli wieże warowne

Jedną z największych i nadal niewyjaśnionych tajemnic Sardynii są nuragi, czyli kamienne warowne wieże. Budowle, mające kształt ściętego stożka, powstawały z ociosanych bloków skalnych układanych bez użycia zaprawy. Na Sardynii znajduje się ponad 7000 nuragów, a niektóre z nich osiągają nawet do 20 metrów wysokości. Jeden z najlepiej zachowanych nuragów – Su Nuraxi, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podziemne korytarze łączą się tu ze sobą tworząc cały system, dzięki któremu możliwe jest przejście z zewnętrznych fortyfikacji do wioski. Przeznaczenie nuragów do dziś pozostaje zagadką. Zdaniem części specjalistów stanowiły one element fortyfikacji obronnych. Znajdowane w nich do dziś zwierzęce trofea i geometryczne wzory mogą świadczyć o religijnym przeznaczeniu budowli i miejscu składania ofiar.

Sardynia – Grota Neptuna

Na Sardynii znajduje się ponad 3300 jaskiń. Jedną z najpiękniejszych jest z pewnością położona w pobliżu Alghero Grota Neptuna, której wiek szacuje się na ponad 130 milionów lat. Ta krasowa jaskinia zachwyca nie tylko swoją długością (ok. 4 km, z czego dla turystów udostępniono blisko 580 m), ale też mieniącą się różnymi kolorami wodą i bajkowymi formami skalnymi. Do samej groty dostać można się za pomocą widowiskowych, liczących 656 stopni schodów, zwanych Escala del Cabiro, lub drogą morską. Dzięki wysokim i skalistym wybrzeżom z długimi, względnie prostymi odcinkami oraz licznym, głównie wapiennym skałkom, Sardynia uznawana jest też za idealne miejsce dla miłośników wspinaczki. Jest tu mnóstwo jednowyciągowych dróg wspinaczkowych wyposażonych m.in. w zamontowane na stałe haki.

Sardynia_cc0

fot. pixabay.com – Sardynia

Sardynia – Kuchnia sekretem długowieczności

Sekretem długowieczności Sardyńczyków raczej nie jest tutejsza kuchnia, która wbrew pozorom nie opiera się na rybach i owocach morza, ale na mięsie. Miejscowa ludność tradycyjnie zajmowała się głównie pasterstwem, dlatego pieczone mięsa, m.in. przygotowywane na rożnie prosię, tzw. porceddu, duże ilości warzyw i ziół stanowią podstawę sardyńskiej kuchni. Mieszkańcy wyspy słyną też z produkcji mocnych, wysokoprocentowych win, takich jak Cannonau czy Vermentino. Warto ich spróbować. Jeśli nam zasmakują, bez problemów możemy kupić je w Polsce.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (176 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...