Samotna podróż? 10 wskazówek, które pomogą Ci czerpać z niej jeszcze więcej!

Samotna podróż zawsze jest wyzwaniem, ale może przerodzić się w najpiękniejszą przygodę życia. Jeśli i Ty planujesz wybrać się choćby na kilkudniowy wyjazd w pojedynkę, przeczytaj nasz krótki poradnik i sprawdź, jak wykorzystać go w stu procentach, przywożąc z sobą do domu cały kosmos inspiracji, natchnień i wzruszeń!

Samotna podróż pozwala usłyszeć swój wewnętrzny głos i poświęcić sobie więcej czasu. Co więcej, to możliwość głębszego odkrywania odwiedzanych miejsc. Oczywiście wiążą się z nią różne niebezpieczeństwa i niedogodności, dlatego musimy pamiętać o dopilnowaniu spraw, takich jak ubezpieczenie, zaplanowanie budżetu i dokładne sprawdzenie biletów czy miejsc przyszłego zakwaterowania. Na jakie inne aspekty warto zwrócić uwagę, by po wszystkim móc wspominać swój wyjazd jako wycieczkę życia? Oto 10 wskazówek!

samotna podróż

www.pixabay.com

Samotna podróż? 10 wskazówek, które pomogą Ci czerpać z niej jeszcze więcej!

 

1. Załóż dziennik podróży

www.pixabay.com

Zapisywanie swoich emocji i refleksji związanych z odkrywaniem nowych miejsc, poznawaniem smaków i zapachów oraz, oczywiście, nowych ludzi pomaga nie tylko lepiej je zapamiętać, ale także przeżyć. Warto więc zatrzymywać się na chwilę, by odnotowywać to, co Was urzekło, zachwyciło i wzruszyło. Weźcie ze sobą naklejki do wklejania zdjęć i na szybko doklejajcie do dziennika bilety z odwiedzonych miejsc, pocztówki czy wizytówki kawiarenek, które pokochałyście. Po latach będzie to dla Was źródło urokliwych wspomnień, ale i satysfakcji, że odważyłyście się na samotny wyjazd i dałyście sobie ze wszystkim radę!

 

2. Idź do galerii lub muzeum

www.pixabay.com

Wizyty w galeriach sztuki i muzeach potrafią być niezwykle inspirujące! Niestety w grupie czy w parze z drugą osobą rzadko możemy sobie pozwolić na prawdziwą kontemplację podziwianych eksponatów. Spokojna eksploracja tych miejsc może tymczasem obudzić w nas natchnienie i poszerzyć nasze horyzonty. Usiądź naprzeciwko obrazów i zastanów się, co czuł artysta, który je tworzył. Pomyśl, jak powstały dane eksponaty i kto przed Tobą je oglądał. Czerp z tego doświadczenia pełnymi garściami!

 

3. Poczytaj książkę w kawiarni

www.pixabay.com

Pyszna kawa i ciekawa lektura w nowym, magicznym miejscu to doskonały pomysł na godzinę w samotne popołudnie. Dlaczego by nie zrobić tego właśnie w czasie podróży, próbując lokalnych deserów czy napojów i wsłuchując się w odgłosy zupełnie innej przestrzeni na Ziemi. Pozwoli Ci to lepiej wczuć się w atmosferę danej dzielnicy i prawdziwie w niej rozsmakować!

 

4. Spróbuj jogi lub tai chi na plaży

www.pixabay.com

To może być prawdziwie inspirujące doświadczenie. Joga albo tai chi poprowadzona na łonie natury przez instruktorów, którzy praktykują je od lat, pomogą Ci wsłuchać się w siebie i głęboko zrelaksować. Twoje ściśnięte po podróży samolotem mięśnie podziękują Ci za to z nawiązką!

 

5. Idź na kurs prowadzony przez lokalsów

www.pixabay.com

Skoro już nastawiasz się na poznawanie nowych zakątków świata, dlaczego by nie przywieźć z nich czegoś, co zostanie z Tobą na zawsze? Zamiast kolejnej figurki zbierającej kurz, wybierz prowadzony przez lokalsów kurs. Mogą to być na przykład warsztaty tajskiego masażu lub kilkugodzinny kurs gotowania tradycyjnych potraw miejscowej kuchni, lekcja puszczania latawców czy poszukiwanie agatów w jaskini pod okiem instruktora. Nabierzesz nowych umiejętności, a dodatkowo poznasz ciekawych ludzi. Świat oferuje całą masę doświadczeń!

 

6. Wyślij znajomym i rodzinie pocztówki

www.pixabay.com

Zwolnij i pomyśl o tym, jak podróże wyglądały dawniej, kiedy nie było jeszcze SMS-ów i Instagrama. Wybierz pocztówki z myślą o konkretnych bliskich Ci osobach i zamiast wiadomości na messengerze, skonstruuj wyjątkowe pozdrowienia. Niech oddadzą atmosferę miejsca, w którym przebywasz! Zobaczysz, jak Twoi przyjaciele ucieszą się z tradycyjnej pocztówki i pobudzisz się do twórczego myślenia. W krótkiej wiadomości zawrzesz cały smak lata i przygody!

 

7. Kontynuuj swoje hobby w odwiedzanym miejscu

www.pixabay.com

To, że jesteś w podróży nie oznacza, że masz oderwać się od swoich pasji i nawyków. Wykorzystaj nowe inspiracje! Jeśli rysujesz, spróbuj oddać lokalny krajobraz albo sportretuj spotykanych ludzi. Piszesz? Wsłuchaj się w rozmowy przypadkowych osób i ułóż z nich ciekawy dialog do swojego tekstu. Biegasz? Urządź sobie jogging dookoła wygasłego wulkanu. Grasz na instrumencie? Skomponuj piosenkę o swojej podróży. Możliwości są niewyczerpane!

 

8. Porozmawiaj z tubylcami i innymi turystami

www.pixabay.com

Najciekawsze historie pisze życie. Jeśli analizujesz swoje dotychczasowe życie, myślisz o zmianach, które wdrożysz, szukasz nowych inspiracji albo po prostu jesteś ciekawa świata, odważ się porozmawiać z tubylcami. Zapytaj, jak wygląda ich typowy dzień, co cieszy ich najbardziej, jak lubią spędzać wolny czas. Świetnymi rozmówcami mogą okazać się także inni turyści. Kto wie, może podpowiedzą Ci jakąś godną uwagi trasę? A może nawet nawiążesz nowe przyjaźnie?

 

9. Pozwól sobie „zagubić się” w mieście

www.pixabay.com

Planowanie przydaje się w każdej podróży, ale czasami warto po prostu włożyć mapę i telefon do plecaka i pozwolić prowadzić się nogom. W wielkim i w miarę bezpiecznym mieście możesz odkryć w ten sposób urokliwą uliczkę, sklep z wyjątkowymi przedmiotami czy kafejkę o naprawdę magicznym klimacie. Odważ się!

 

10. Spróbuj jednodniowego wolontariatu

www.pixabay.com

Wyjeżdżając w podróż do jednego z biedniejszych krajów świata, warto zostawić po sobie ślad, najlepiej w czyimś sercu. Poświęć kilka godzin na spacer z psami z lokalnego schroniska. Rozdaj dzieciom z ubogich wiosek drobne upominki (np. cukierki czy breloczki, które przywieziesz z Polski), pomóż w sprzątaniu chat zalanych podczas powodzi albo naucz dzieciaki kilku przydatnych angielskich zwrotów. Niech to będzie Twoja iskierka dobroci wypuszczona w świat.

 

A czy Wam zdarzyło się kiedyś podróżować samotnie? Koniecznie spróbujcie, na początek wybierając bezpieczny i uczęszczany przez turystów kierunek, na przykład Praga, Bolonia, Palermo, Madryt, Dublin czy Malme. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (172 głosów, średnia: 4,37 z 5)
zapisuję głos...