Jak samodzielnie udekorować dom? Decoupage i inne pomysły

Spis treści:

Dekoracje w stylu „zrób to sam” cieszą się ostatnio ogromnym powodzeniem. Własnoręczne ozdabianie domu to nie tylko świetny sposób na zabicie nudy i wyrażenie siebie, ale również doskonała okazja do stworzenia modnej aranżacji oraz dodania wystrojowi osobistego charakteru. Zobacz, czym jest decoupage i jak jeszcze można ozdobić swoje mieszkanie tworząc na przykład oryginalne pisanki wielkanocne czy jesienne dekoracje. Jeśli lubisz zabawy na przykład z masą solną do wykonywania ozdób – także ta technika przypadnie ci do gustu.

Decoupage

 

Decoupage – co to takiego?

„Decoupage” – większość osób pewnie już słyszała to słowo; nie zawsze jednak wiemy, co dokładnie ono oznacza. Określamy nim specjalną technikę dekoracyjną, za pomocą której ozdobimy np. meble, ale również drewniane szkatułki, wieszaki na ubrania, tace na naczynia i wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Na czym to polega? Otóż na odpowiednio przygotowaną powierzchnię naklejamy wzory wycięte ze specjalnych bibułek lub serwetek – następnie w wybrany przez siebie sposób wykańczamy dzieło. Nie brzmi to skomplikowanie; i słusznie, bo to prosta technika, którą każdy z nas może bez problemu opanować. W ten sposób ozdobić możemy wiele różnych przedmiotów np. stare meble, nudne pudełka czy akcesoria, które zwykle nie zwracają niczyjej uwagi. Najczęściej decoupage wykonuje się na drewnie, jednak nie m przeszkód, by udekorować powierzchnię metalową czy z tkaniny.

Decoupage krok po kroku

Decoupage rozpoczynamy od starannego przygotowania powierzchni wybranego przedmiotu. Należy ją najpierw dokładnie pomalować – w tym celu wykorzystujemy farbę akrylową, może być to zwyczajna emulsja do wnętrz, bądź też specjalna farba, którą znajdziemy w sklepie z akcesoriami do decoupage’u. Kolejnym krokiem jest wybór obrazka, jaki znaleźć ma się na naszym przedmiocie. Obrazki uzyskujemy z serwetek (mogą być to zwykłe, wzorzyste serwetki) bądź cienkich bibułek stworzonych specjalnie z myślą o tej technice. Wzorów jest tak wiele, że każdy z nas znajdzie coś dla siebie! Cieniutką wierzchnią warstwę serwetki lub wyciętą bibułkę naklejamy na przygotowaną wcześniej powierzchnię klejem do decoupage’u lub Wikolem rozcieńczonym lekko wodą. Następnie pokrywamy obrazek odpowiednią ilością warstw lakieru – chodzi o to, aby wyglądał jak wtopiony w tło. Na koniec możemy zrobić różne specjalne efekty np. postarzyć przedmiot poprzez wykonanie celowych spękań.

Inne pomysły na ozdobienie domu

Decoupage cieszy się ogromnym powodzeniem, ale nie jest jedynym sposobem na własnoręczne ozdobienie domu. Ciekawym rozwiązaniem jest np. malowanie na szkle. Wystarczy specjalna farba do szkła oraz odrobina wyobraźni, by zmienić zwykłe słoiki czy ramki na zdjęcia w prawdziwe dzieła sztuki! Fascynującym zajęciem dla dorosłych i dzieci mogą być też warsztaty ceramiczne, podczas których wyczarujemy naczynia własnego projektu. Używając ich na co dzień, będziemy cieszyć się z własnej kreatywności, a goście również będą nimi na pewno zachwyceni. Nasze mieszkanie możemy ozdobić także uroczymi dekoracjami origami, fototapetami własnego pomysłu bądź wzruszającymi malunkami wykonanymi przez dzieci.

Istnieje wiele sposobów, aby ozdobić swój dom w oryginalny sposób. Decoupage czy malowanie na szkle to doskonałe pomysły na kreatywną aranżację wnętrz.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (183 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...