„Sami swoi. Początek” – nowe oblicze kultowych bohaterów

W najnowszej komedii „Sami swoi. Początek”, Adam Bobik i Karol Dziuba wcielają się w młode wersje dobrze nam znanych Kazimierza Pawlaka i Władysława Kargula. Artur Żmijewski, reżyser filmu, podzielił się z nami pierwszymi zdjęciami z planu.

„Sami swoi. Początek” to barwna opowieść, która rzuca światło na początki znanego nam sporu między Pawlakami i Kargulami. Film jest pełen drobnych złośliwości, życiowych kamieni milowych i humoru, które tworzą sentymentalną i pełną przygód podróż w czasie.

„Sami swoi. Początek” Adam Bobik fot. Jarosław Sosiński

Opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami

Ciekawostką jest to, że postacie Pawlaków i Kargulów zostały zainspirowane prawdziwymi osobami. Stryj Andrzeja Mularczyka, znakomitego scenarzysty i autora scenariusza do trylogii, był jednym z tych, którzy opuścili swoje domy na Kresach. Wiele lat później stał się inspiracją dla postaci Kazimierza Pawlaka.

Gwiazdorska obsada

W filmie „Sami swoi. Początek” pojawią się również inne znane postacie, takie jak Paulina Gałązka, Weronika Humaj, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Krzanowska, Mirosław Baka, Wojtek Malajkat, Anna Dymna, Janusz Chabior i Adam Ferency.

Sami swoi. Początek_Zbigniew Zamachowski_fot. Jarosław Sosiński

„Sami swoi. Początek” Zbigniew Zamachowski. fot. Jarosław Sosiński

Sami swoi. Początek_Adam Bobik, Anna Dymna_fot. Jarosław Sosiński

„Sami swoi. Początek” Adam Bobik, Anna Dymna. fot. Jarosław Sosiński

Film reżyseruje Artur Żmijewski:

Chcę zrobić film, który będzie zrozumiały dla współczesnego widza, który wytłumaczy genezę sporu Pawlaków i Karguli oraz opisze świat, w którym żyli przed przybyciem na Ziemie Odzyskane. Chcę, żeby była to zupełnie nowa, uniwersalna opowieść o nas – takich, jakimi jesteśmy na co dzień, z wszystkimi wadami i zaletami. Niezależnie od miejsca, w którym żyjemy – mówi. – W jednym z wywiadów Andrzej Mularczyk powiedział: „Prawdziwa komedia musi bawić i wzruszać”. I właśnie taką komedię chcę zrealizować! – dodaje. 

Producent filmu, Tomasz Kubski, tak mówi o produkcji:

– Wszyscy zadają nam przemiennie dwa pytania: „Dlaczego?”, „Po co?”.  Odpowiedź jest banalnie prosta: to jest początek całej historii i to miała być pierwsza część kultowej serii, ale pod koniec lat 60-tych ze względów politycznych nikt by nie pozwolił na produkcję filmu, który w negatywny, trochę prześmiewczy sposób ukazuje bratni naród radziecki. Tak naprawdę trylogia bez części, którą obecnie produkujemy jest niepełna, uboższa o świat, w którym Pawlak pierwszy raz się zakochał, pierwszy raz miał złamane serce, pierwszy raz walczył o swoje. 

„Sami swoi. Początek” Karol Dziuba. fot. Jarosław Sosiński

„Sami swoi. Początek” Adam Bobik, fot. Jarosław Sosiński

Zaangażowana ekipa

Za zdjęcia do filmu odpowiada Piotr Śliskowski. Emilia Czartoryska jest odpowiedzialna za kostiumy, Pola Guźlińska za charakteryzację, a Ryszard Melliwa i Marcin Dyakowski za scenografię. Producentem wykonawczym filmu jest Krzysztof Łojan. Za dekorację wnętrz odpowiada Radosława Burdzy, za montaż – Jarosław Barzan, a za muzykę – Paweł Lucewicz. Koproducentami są TVN Warner Bros Discovery i NEXT FILM, a za dystrybucję odpowiada NEXT FILM. Film jest współfinansowany przez województwo świętokrzyskie.

SAMI SWOI. POCZĄTEK

Gatunek: komedia, obyczajowy

Obsada: Adam Bobik (Kazimierz Pawlak), Karol Dziuba (Władysław Kargul), Paulina Gałązka (Nechajka Słobodzian), Weronika Humaj (Mania Ziębicka), Zbigniew Zamachowski (Kacper Pawlak), Katarzyna Krzanowska (Maryjka Pawlak), Mirosław Baka (Ziębicki), Wojtek Malajkat (Ksiądz), Anna Dymna (Pecynicha), Janusz  Chabior (Wincenty Kargul), Adam Ferency (Wujko Pecyn), Agnieszka Suchora (Ziębicka)

 • Reżyseria: Artur Żmijewski
 • Zdjęcia: Piotr Śliskowski
 • Scenariusz: Andrzej Mularczyk
 • Reżyser castingu: Piotr Bartuszek
 • Scenografia: Ryszard Melliwa, Marcin Dyakowski
 • Dekoracja wnętrz: Radosława Burdzy
 • Kostiumy: Emilia Czartoryska
 • Charakteryzacja: Pola Guźlińska
 • Montaż: Jarosław Barzan
 • Dźwięk: Dariusz Stanek, Przemysław Kamieński
Muzyka: Paweł Lucewicz
 • Producent wykonawczy, kierownik produkcji: Krzysztof Łojan
 • Producent: Tomasz Kubski, Mikołaj Fajks
 • Produkcja: CK Dezerterzy
 • Partner: Województwo Świętokrzyskie
 • Dystrybucja: NEXT FILM  

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (25 głosów, średnia: 4,88 z 5)
zapisuję głos...