7 rzeczy, których musisz pozbyć się z domu

Wiele z nas ma tendencję do chomikowania różnych rzeczy. Pozostawiając coś „na później” często zapominamy, że niektóre przedmioty z czasem mogą stać się dla nas szkodliwe. Rzeczy zmieniają swój kształt i właściwości fizyczne, a do tego namnażają się na nich bakterie. Warto też pamiętać, że zmienia się również ich skład chemiczny! Przedstawiamy 7 rzeczy, których musisz pozbyć się z domu. Jesienne porządki czas zacząć!

rzeczy, których musisz pozbyć się z domu

Przeczytaj także: 5 rad na jesienne porządki

1) Przeterminowane przyprawy

rzeczy, których musisz pozbyć się z domu

Kuchenne szafki kryją często wiele produktów, które już dawno nie powinny się tam znajdować. Najczęściej zapominamy o mieszankach przypraw. Czy wiesz, że termin przydatności ziół to zazwyczaj 1-3 lata, przypraw zmielonych 2-3 lata, ziaren w całości 3-4 lata? 

2) Zdeformowane staniki

rzeczy, których musisz pozbyć się z domu

Ulubiony biustonosz już dawno stracił swój kolor i kształt, ale Ty nadal trzymasz go w szafie? Pamiętaj, że zły stanik deformuje piersi. Najgorzej jest zaś z tymi rozciągniętymi – powodują ból pleców i przyspieszają proces starzenia się skóry biustu. Pozbądź się ich natychmiast!

3) Stare pojemniki na soczewki i zniszczone futerały na okulary

rzeczy, których musisz pozbyć się z domu

Pojemniczek na soczewki powinno wymieniać się co 3 miesiące. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny grozi infekcjami oczu, które mogą prowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem.

4) Obtłuczone kubki i talerze

rzeczy, których musisz pozbyć się z domu

Zniszczone naczynia wyglądają nieestetycznie. Często nie nadają się już do użytkowania. Stare zastawy mają też niekiedy szkodliwe ilości potasu i uranu. Najlepiej więc wyciągnąć je z głębi szafek kuchennych i wyrzucić. Im szybciej, tym lepiej.

 

5) Stare dokumenty, faktury, paragony…

rzeczy, których musisz pozbyć się z domu

Szuflada wypełniona dokumentami, instrukcjami, fakturami, paragonami wymaga co jakiś czas przejrzenia. Rachunki sprzed 5 lat nie są już potrzebne, podobnie instrukcje urządzeń, których już nie mamy, czy wizytówki osób, jakich nie pamiętamy.

6) Rzeczy bez pary

rzeczy, których musisz pozbyć się z domu

Skarpetki, kolczyki, rękawiczki bez pary należy wyrzucić. Jeśli zostały tylko pojedyncze sztuki, nie ma co ich trzymać. Niepotrzebnie zajmują miejsce w szufladach.

7) Stare buty do biegania

rzeczy, których musisz pozbyć się z domu

Buty do biegania powinno się zmieniać po przebiegnięciu 600-800 km. Z czasem obuwie traci miękkość, słabiej chroni nasze stopy. Stare buty bardziej obciążają mięśnie, kości i ścięgna, co zwiększa ryzyko urazów.

7 rzeczy, których musisz pozbyć się z domu: inne

rzeczy, których musisz pozbyć się z domu

Jakich jeszcze innych przedmiotów nie należy chomikować? 

Nie warto przetrzymywać w domu m.in. plastikowych desek do krojenia, zwietrzałych perfum i przeterminowanych kosmetyków, odświeżaczy powietrza, gadżetów promocyjnych,  starych nośników pamięci, zdeformowanych sztućców, czy przedmiotów uszkodzonych, z wadami.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (206 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. nungal  5 października 2017 08:19

  Pozbywam się rzeczy na bieżąco, a w kuchni i kosmetykach i apteczce robię pełen przegląd co pół roku i pozbywam się to co się jakimś cudem się przeterminowało, a rzeczy z krótszym/kończącym się terminem do przydatności zużywam w pierwszej kolejności. Dzięki temu z roku na rok coraz mniej rzeczy wyrzucam, bo dzięki takiemu systemowi większość produktów się nie marnuje. Bardzo duża oszczędność pieniędzy 🙂

  Odpowiedz
  • nungal  5 października 2017 08:20

   no i wiem co mam w szafkach, a co potrzebuję dokupić a czego mam zapas. Od razu rozsądniej i przyjemniej robi się zakupy, kiedy wiemy czego faktycznie potrzebujemy.

   Odpowiedz
 2. martucha180  5 października 2017 08:29

  Dobra przypominajka!

  Odpowiedz
 3. martucha180  5 października 2017 08:29

  Jeszcze stare leki powinno się wyrzucać, ale to do specjalnych pojemników w aptekach.

  Odpowiedz
 4. Aldona81  5 października 2017 08:36

  Niestety też jestem takim chomiczkiem😱😀. Ale raz na jakiś czas wpadam w szał i wszystko porządkuję: ubrania, lekarstwa,kosmetyki itp. Córka się wtedy ze mnie śmieje i mówi: „co mamuśka, bawimy się w uzupełnianie kontenera!?” 😀😀😀

  Odpowiedz
 5. efffciaa  5 października 2017 11:59

  Ja pozbywam się rzeczy starych , zużytych czy niepotrzebnych na bieżąco . W końcu muszę mieć gdzieś miejsce na nowe , a do chomikowania nigdy nie byłam skłonna 🙂

  Odpowiedz
 6. Blodka  5 października 2017 12:54

  Staram się pozbywać starych rzeczy na bieżąco, jednak do niektórych przywiązuję się bardzo i czasem po prostu stanowią dla mnie zbyt dużą wartość sentymentalną, żeby je tak po prostu wyrzucić.

  Odpowiedz
 7. ewalub  5 października 2017 13:28

  Nie lubię trzymać niepotrzebnych rzeczy. Przegląd swoich robię na bieżąco,ale pewien problem mamy z zabawkami córci. Jest mnóstwo takich, którymi się już nie bawi, ale wyrzucić nie pozwala 🙂

  Odpowiedz
  • Joanna007  5 października 2017 18:18

   Też staram się mieć porządek i pozbywać się zbędnych rzeczy, ale raz na jakiś czas „generalny” jednak muszę robić 😉 Najgorzej jest z ubraniami, bo „może jeszcze się przyda”…

   Odpowiedz
   • ewalub  5 października 2017 20:04

    No tak, i zbiera się mnóstwo podomek 🙂

    Odpowiedz
    • linea  6 października 2017 13:00

     Ja też lubię zbierać ubrania, ale jeśli chodzi o bieliznę to dosyć często robię porządki i wyrzucam tą już schodzoną.

     Odpowiedz
 8. Uśmiechnij się :)  5 października 2017 18:03

  Ja ogólnie mam mało rzeczy, przez co nie muszę robić cyklicznych przeglądów, bo zwyczajnie wiem co gdzie mam i w jakim stanie. Nie żal mi zepsutych zastępować nowymi, nad wszystkim mam kontrolę. Z takim podejściem żyje się lżej.

  Odpowiedz
 9. nilkaa3  5 października 2017 19:08

  Już dawno miałam zrobić porządek w szafie i kosmetykach.. ale jak zawsze wszystko mi się jeszcze przyda.

  Odpowiedz
 10. marra  5 października 2017 21:43

  Ja raz na kilka miesięcy robię porządki we wszystkich szafkach w domu i czasem można aż się zdziwić co się znajduje 🙂 Niestety jestem sentymentalna i ciężko mi wyrzucić niektóre rzeczy mimo, że ich nie używam.

  Odpowiedz
 11. Margaretkaw  5 października 2017 21:46

  Ja mam zdecydowanie więcej takich rzeczy, ale od czegoś trzeba zacząć gruntowne porządkowanie. Pomyślę nad tym w najbliższy weekend 🙂

  Odpowiedz
 12. nevermind9  5 października 2017 21:57

  zgadzam się w 100%

  Odpowiedz
 13. xtina120  5 października 2017 22:32

  Staram się na bieżąco wyrzucać niepotrzebne lub stare rzeczy

  Odpowiedz
 14. Wusia  12 listopada 2017 10:56

  Coś dla mnie, mam z tym problem.

  Odpowiedz
 15. Natti  16 listopada 2017 00:26

  Oj ciężko,ciężko z tymi dokumentami…Zawsze obiecuję sobie,ze zrobię z nimi porządek bo nigdy nie mogę nic znaleźć,ale jakoś trudno dotrzymać mi słowa.Najczęściej gruntowny porządek w papierach robię przed Bożym Narodzeniem,jak robię generalkę.Podobnie z przyprawami…Brakuje mi na tej liście najważniejszego : przeterminowanych leków!

  Odpowiedz
 16. Natti  16 listopada 2017 00:27

  A co się tyczy zdeformowanych biustonoszy,to wyciągam fiszbiny i zakładam do spania,kiedy przed okresem bolą mnie piersi 😛

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany