Ryż – najlepsze źródło węglowodanów?

Ryż jest coraz chętniej wykorzystywany w kuchni europejskiej. Stanowi ważny składnik diet odchudzających i lekkostrawnych oraz diety bezglutenowej. Warto poznać różne rodzaje ryżu, aby móc w pełni wykorzystać jego potencjał.

różne gatunki ryżu

fot. Polina Tankilevitch – Pexels.com

 

Jakie rodzaje ryżu dostępne są na rynku?

Obecnie, na polskim rynku, można znaleźć ok 10 rodzajów ryżu. Poniżej przedstawione zostały odmiany najczęściej spotykane na sklepowych półkach.

Najpopularniejszy oraz najłatwiej dostępny jest ryż biały, zwany też polerowanym. Jest pozbawiony plew, zarodka i okrywy. Jego neutralny smak i łatwość obróbki, tworzą z niego idealna bazę do wielu dań. Niestety w wyniku procesu oczyszczania, został pozbawiony wielu wartości odżywczych, a przez to jest najmniej wartościowym rodzajem ryżu. Nie powinno się go jednak dyskwalifikować. Jest to pożywienie bardzo delikatne i lekkostrawne, doskonale sprawdzi się więc przy karmieniu niemowląt lub osób z problemami żołądkowymi.

Ryż brązowy jest pozbawiony jedynie zewnętrznej otoczki. Dzięki temu, że zachowane zostają otręby i zalążki, posiada najwięcej składników odżywczych, ze wszystkich rodzajów ryżu. Cechuje się subtelnym orzechowym aromatem. Wymaga dłuższej obróbki termicznej.

Ryż czerwony charakteryzuje się bardzo dużą zawartością błonnika. Ma słodkawy posmak, a jego ziarna zachowują jędrność po ugotowaniu.

Ryż jaśminowy posiada śnieżnobiały kolor i charakterystyczny, słodkawy aromat, przywodzący na myśl jaśmin, któremu zawdzięcza swoja nazwę. Cechy te sprawiają, że chętnie wykorzystywany jest do przygotowywania deserów. Jego cechą szczególną, jest lepkość nasion po ugotowaniu.

Komosa ryżowa, nazywana też ryżem peruwiańskim. Jest to zboże uprawiane głównie w Ameryce Południowej. Nie jest odmianą ryżu, jednak warto o niej wspomnieć ze względu na wyjątkowe właściwości. Komosa ryżowa stanowi źródło pełnowartościowego białka, co jest rzadką cechą pożywienia pochodzenia roślinnego. Jest też bogatym źródłem witaminy B6, kwasu foliowego i witaminy E.

Ryż – właściwości odżywcze

Właściwości odżywcze ryżu są znane od wieków. Jest to przede wszystkim nieocenione źródło węglowodanów złożonych, które przekładają się na energię.  Niewielka ilość białka, rekompensowana jest przez jego jakość. Odmiany nieoczyszczone, jak ryż brązowy są też źródłem wielonienasyconych tłuszczów. Różne rodzaje ryżu dostarczą naszemu organizmowi również fosfor, żelazo, cynk, mangan, miedź selen oraz szereg witamin, z grupy B.

Zastosowanie ryżu w diecie

Ryż jest chętnie wykorzystywanym do przyrządzania codziennych, domowych posiłków. Jego właściwości pozwalają jednak na stosowanie w wielu dietach specjalistycznych. Jako zboże, które najłatwiej przyswajalne jest przez ludzki organizm, poleca się go w żywieniu osób, wymagających diety lekkostrawnej oraz niemowląt. Niski indeks glikemiczny sprawia, że jest bezpieczny dla osób chorych na cukrzycę.

Przy dietach odchudzających, najlepiej sprawdzi się ryż czerwony. Duża zawartość błonnika i niska podaż kalorii, doskonale wspomogą redukcję masy. Sportowcy natomiast powinni wykorzystać potencjał ryżu brązowego, który dzięki dużej ilości składników odżywczych, zapewni solidne źródło energii.

Ryż jest produktem naturalnie bezglutenowym, podobnie jak wytwarzane z niego mąka czy mleko. Jest to niezwykle ważne dla osób stosujących dietę bezglutenową.

Wszystkie rodzaje  ryżów dostępne są na przykład w sklepie tutaj: https://naturalniezdrowe.pl/63-ryze

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (121 głosów, średnia: 4,28 z 5)
zapisuję głos...