Rysunki – czy warto w nie inwestować?
Wiele osób inwestuje dzisiaj w sztukę. Przede wszystkim stawiamy na obrazy i fotografie, ale nie tylko one pozwalają na niezły zarobek. Równie cenne mogą bowiem okazać się rysunki. Wykonane przez znanych i cenionych na rynku twórców cieszą się ogromnym powodzeniem wśród nabywców. Które warto wybrać? Ile można na nich zarobić? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Rysunki – zyskująca popularność dziedzina sztuki
Rysunki mogą być wykonywane przy użyciu różnych technik. Popularne są zarówno te rysowane ołówkiem, jak i węglem albo kredkami. Rysunki mogą także prezentować różny styl. Istnieją te, przedstawiające martwą naturę, akty, krajobrazy, a także abstrakcję. Niektóre rysunki wyglądają wręcz jak fotografie, inne natomiast jak kubistyczne obrazy. Dzieła najbardziej znanych i cenionych na rynku twórców kosztują dzisiaj setki, a nawet tysiące złotych. Inwestując zatem w dzieła sztuki na pewno warto zainteresować się rysunkiem. Może on stanowić piękne uzupełnienie aranżacji każdego wnętrza.
Ile pieniędzy potrzeba do inwestycji? Ile można zarobić?
Rozpiętość cenowa rysunków jest naprawdę duża. Aby zainwestować w tego typu dzieła wystarczy już kilkaset złotych. Prawdziwe perełki na rynku osiągają jednak pułap nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy zatem od tego, jaką pulę gotówki mamy do dyspozycji i na jakiej randze twórcach nam zależy. Inwestując w sztukę trzeba też mieć dość wprawne oko. Nie jest bowiem wyzwaniem wydać dużo pieniędzy na dzieło popularnego i znanego artysty, a po kilku latach sprzedać je z minimalnym zyskiem. Sztuką jest bowiem zapłacić 100, 200 lub 300 złotych za rysunki mniej znanego artysty, a po kilku latach odebrać dwukrotność, trzykrotność, a nawet sześciokrotność zainwestowanej sumy. Z inwestowaniem w dzieła sztuki jest zatem trochę jak z grą na giełdzie – nigdy nie wiemy do końca które akcje pójdą w górę.
Na co uważać inwestując w dzieła sztuki?
Inwestując w dzieła sztuki i kupując obrazy, rysunki albo fotografie należy mieć świadomość tego, że jest to inwestycja długoterminowa. Nie należy zatem spodziewać się dużych zysków po kilku miesiącach takiej „lokaty”. Dzieła sztuki bowiem często zyskują znacząco na wartości dopiero po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. Najczęściej na ich cenę wpływa natomiast liczba obrazów danego artysty, które wciąż są w obrocie, a także jego ranga. Decydując się na zakup określonego dzieła warto też zasięgnąć języka u specjalistów. Oni fachowym okiem ocenią, czy dana rzecz jest warta swojej ceny.